Belgičané zmapovali pohyb podezřelého z útoku v Bruselu, ke kterému došlo 22....

Belgičané zmapovali pohyb podezřelého z útoku v Bruselu, ke kterému došlo 22. března. | foto: Reuters

Bruselští atentátníci chtěli zaútočit na fotbalové Euro, tvrdí francouzský list

  • 94
Původním terčem teroristického útoku plánovaného bruselskými atentátníky bylo fotbalové mistrovství Evropy, které se bude konat v létě ve Francii. S odvoláním na zdroj blízký belgickým vyšetřovatelům o tom informoval francouzský list Libération. The Washington Post zveřejnil informace o ženě, která poskytla klíčové informace vedoucí k nalezení strůjce pařížských atentátů Abdelhamida Abaaouda, který zemřel při zásahu policie na předměstí Saint-Denis.

Podle francouzského listu popsal původní plány radikálů při výslechu 31letý Mohamed Abrini, kterého policie zadržela v pátek a kterého v sobotu obvinila z terorismu. Abrini se přiznal, že je „mužem v klobouku“, který doprovázel dva sebevražedné atentátníky na bruselském letišti Zaventem, po odložení tašky s bombou ale z místa odešel.

Původně se terčem atentátu měla podle Abriniho stát znovu Francie. Zaútočit chtěli islamisté během fotbalového mistrovství Evropy, které se bude ve Francii konat od 10. června do 10. července. Belgická prokuratura na dotaz tiskové agentury Belga odmítla informaci komentovat. Už dříve uvedla, že spáchání útoku ve Francii zabránila rychlá práce policie. Radikálové se tak rozhodli svůj plán změnit a zaútočili přímo v Bruselu.

„Není to velké překvapení, že se teroristé chystali zaútočit na velké sportovní akci,“ uvedl zdroj listu Libération s tím, že bezpečnostní složky s takovou možností dlouhodobě počítají a připravují se na ni.

Na přelomu března a dubna proběhlo ve Francii v souvislosti s letošním mistrovstvím Evropy cvičení několika evropských zemí, včetně České republiky. Výcvik se zaměřil mimo jiné právě na prevenci případného teroristického útoku. Na fotbalová utkání během Eura by podle pořadatelů mohlo dorazit celkem kolem 2,5 milionu lidí, dalších zhruba sedm milionů by se mohlo pohybovat ve fanouškovských zónách.

22. března 2016

Při březnových atentátech na bruselském letišti Zaventem a ve stanici metra Maalbeek zahynulo celkem 32 lidí.

Abaaouda udala pěstounka jeho sestřenice

Americký deník The Washington Post odhalil dosud neznámý příběh ženy, která poskytla klíčové informace, jež vedly k nalezení strůjce pařížských atentátů Belgičana Abdelhamida Abaaouda. O klíčovém svědkovi mluvil už krátce po smrti atentátníků francouzský vyšetřovatel Francois Molins.

Francie po listopadových útocích uzavřela hranice a po atentátnících začala intenzivně pátrat. Abaaoud však zůstal přímo v Paříži a o pomoc požádal svou sestřenici Hasnu Aitboulahcenovou. Dva dny po útocích se s ní v Paříži sešel, ta si však jako doprovod vzala i svou pěstounku.

Strůjce pařížských útoků zemřel při zátahu v Saint-Denis, oznámila policie

Právě ta nakonec policii poskytla informace, které k nalezení teroristů vedly. Policisté sice Aitboulahcenovou odposlouchávali už dříve, ale do té doby nevěděli, že jde o tak důležitou osobu. Když pak pro Abaaouda našla byt na předměstí Saint-Denis, policisté už byli připraveni.

Aitboulahcenová na setkání chtěla od svého bratrance vysvětlit, proč zabil tolik nevinných lidí. Odpověděl jí, že jsme všichni zbloudilé ovce, řekla pěstounka. Dále měl říct, že se s ním do Evropy vrátily tucty dalších bojovníků a že útoky z Paříže nejsou nic ve srovnání s tím, co přijde.

Pěstounka, která kvůli strachu o svou bezpečnost nezveřejnila své jméno, později policii vylíčila, že Abaaouda na setkání se svou sestřenicí poznala, protože ho viděla na televizních záběrech ze Sýrie, kde řídil dodávku naloženou mrtvými nepřáteli.

Až doteď však veřejnost nevěděla, že klíčová informace přišla od muslimky. „Je důležité, aby svět věděl, že jsem muslimka,“ odůvodnila žena, proč pro americký deník promluvila. „Je pro mě důležité, aby lidé věděli, že Abaaoud a ti ostatní nedělali to, co učí islám,“ dodala.

Šestadvacetiletá sestřenice Abaaoudovi a jeho společníkům skutečně pomohla skrývat se před francouzskými úřady a nakonec spolu s nimi zemřela v pařížském bytě na předměstí Saint-Denis, kde na sobě jeden z teroristů odpálil bombu (více o zásahu zde).

Teroristické útoky v Paříži z loňského 13. listopadu si vyžádaly 130 obětí. Radikálové mimo jiné útočili poblíž stadionu Stade de France na předměstí Saint-Denis, kde se právě konalo přátelské fotbalové utkání Francie s Německem. Účastnil se ho také francouzský prezident François Hollande či německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

18. listopadu 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video