Jestli měli policisté pokyn stranit Číňanům, odstoupím, řekl Chovanec

  • 501
Ministr vnitra Milan Chovanec prohlásil, že pokud policie během návštěvy čínského prezidenta měla pokyn stranit čínským demonstrantům v ulicích, odstoupí ze své funkce. Uvedl to v pořadu Partie na Primě. Policie čelí kritice kvůli svému postupu během návštěvy Si Ťin-pchinga v Praze.

Sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec se ohledně zákroků a postupů policie během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga dostal do sporu s lídrem opoziční TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

„Jestli existoval pokyn, že mají čeští policisté stranit Číňanům, tak z funkce ministra odstoupím,“ prohlásil doslova Chovanec poté, co Kalousek takový režim fungování policie naznačil.

Policisté se skutečně v souvislosti s návštěvou dostali do ohniska kritiky. Zamezili například kritikům čínské politiky ve vstupu na Hradčanské náměstí, a to v době, kdy čínský prezident pobýval na Kampě. Účastníkem demonstrace byl i Miroslav Kalousek.

Dva policisté například dorazili na FAMU den poté, co studenti vyvěsili na budově fakulty tibetské vlajky. Vedení fakulty se k nim připojilo. „Nemůžeme nechat bez povšimnutí návštěvu, jež svým étosem připomíná politické maškarády komunistického režimu,“ uvedlo v prohlášení.

Dvojice policistů v civilu dorazila na FAMU o den později. Vyptávali se, zda vyvěšení vlajky schválil děkan. „Pracovník kanceláře jim řekl, že byly vyvěšeny s mým svolením. Policisté řekli, že Číňané se kvůli tomu zlobí, a odešli,“ uvedl děkan FAMU Pavel Jech pro Aktuálně.cz (více o vlajkách na FAMU čtěte zde).

Podle Chovance policisté na FAMU neporušili zákon, počínali si jen „neobratně a zbytečně horlivě“.

Ve Velvarské ulici policistům vadil billboard s dalajlámou a Václavem Havlem, umístěný na malém vozíku. Kriminální policie přišla domů k majiteli vozíku Petru Daušovi. Ten popsal, že mu kriminalisté řekli, že vozík „nesplňuje blíže nespecifikované technické požadavky, a ať ihned zakročí“. O nějakou dobu později ale otočili a oznámili, že vozík je v pořádku.

Další incident nastal v budově sousedící s hotelem Hilton, kde byl Si Ťin-Pching ubytován. Jeden člověk vylepil do okna tibetskou vlajku formátu A2. Za chvilku dorazili policisté, kteří mu řekli, že vlajka musí pryč. S odůvodněním, že odstřelovači nevidí, zda se za ní někdo neskrývá. Podle svědka strážci zákona řekli, že si lidé mohou vyvěsit čínskou či českou vlajku, nevadily jim ani stažené žaluzie.

Jiné videozáznamy z ulic ukázaly, jak Číňané napadají české demonstranty tyčemi od vlajek, vytrhávají jim z rukou tibetské vlajky, případně odstrkují české protestující a jejich instalace - například obraz Václava Havla a dalajlámy - překrývají obřími čínskými a českými vlajkami.

Čína a Tibet

Českem se při návštěvě Si Ťin-pchinga šířila čínská propaganda o Tibetu. Přečtěte si o ní více

Proč čínský režim je totiž kritika politiky Pekingu vůči Tibetu nepřijatelná. Čína Tibet vojensky obsadila v roce 1950. Od té doby čínští představitelé tvrdí, že do země přinesli pokrok a že Tibeťany osvobodili od vlády mnichů.

Chovanec se hájil tím, že pokud Číňané překročili mantinely, byli předvedeni stejně jako kdokoliv jiný. Uvedl, že viděl policejní instruktáž, ve které nebylo napsáno nic o tom, že by policisté měli stranit čínským „vítačům“ prezidenta, který přijel na pozvání svého českého protějšku Miloše Zemana. Postup policie během návštěvy je také předmětem vyšetřování.

„Kdyby nějaké takové instrukce - straňte Číňanům - existovaly, tak by je nepochybně už někdo dal na Facebook,“ podotkl Chovanec v narážce na to, že kontroverzní pokyn by se v České republice dlouho neutajil.

Kontrolu chtějí i žalobci

Postup policistů při bezpečnostních opatřeních v souvislosti s nedávnou návštěvou čínského prezidenta nechali prověřit i pražští žalobci. Prověrka má zjistit, jestli někteří policisté nespáchali trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby. Žalobci prověrku nařídili s ohledem na veřejný zájem a diskusi, která se ve společnosti vede.

„Z různých zdrojů vyplývá podezření, že některé osoby prokazující se jako příslušníci Policie České republiky mohly pod záminkou bezpečnostních opatření mimo jiné zamezovat svobodnému a nenásilnému vyjadřování osobního názoru některých občanů a dalších ústavně garantovaných práv,“ uvedl náměstek pražského vrchního státního zastupitelství Adam Bašný.

Řekl také s odvoláním na arcibiskupa Dominika Duku, že bezpečnostní opatření v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta byla mírnější, než když v roce 2009 do Prahy přiletěl Barack Obama. „Tehdy ale bylo plné Hradčanské náměstí, nikdo na něj vstup nezakázal,“ připomněl mu Kalousek.

Šéf TOP 09 také ministrovi vnitra položil otázku, zda má věrohodné vysvětlení, z jakého bezpečnostního důvodu se muselo nyní Hradčanské náměstí uzavřít. A naznačil,že se policie a magistrát jen mohly chtít zalíbit Hradu. Uzavření náměstí mimo jiné znamenalo, že nevznikly fotografie s tibetskými vlajkami před Hradem.

Chovanec pouze neurčitě odpověděl, že o opatřeních rozhodla policie ve spolupráci s pražským magistrátem. Uvedl, že do konce příštího týdne chce mít zprávu posuzující jednání policistů v ruce, pak s ní seznámí zákonodárce i veřejnost.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue