Belgičtí policisté během operace v bruselské čtvrti Etterbeeck (9. dubna 2016)

Belgičtí policisté během operace v bruselské čtvrti Etterbeeck (9. dubna 2016) | foto: Reuters

Teroristé chtěli opět útočit v Paříži. Neměli ale čas, tak zvolili Brusel

  • 78
Islamisté zadržení v souvislosti s atentáty v Bruselu se původně chystali spáchat další teroristický útok v Paříži. Blíž domovu nakonec zaútočili proto, že belgičtí vyšetřovatelé zatkli některé klíčové podezřelé. V neděli to uvedla belgická prokuratura.

„Četné prvky ve vyšetřování ukázaly, že teroristická skupina chtěla původně znovu zaútočit ve Francii,“ uvedla v prohlášení belgická prokuratura podle agentury Reuters.

Teroristé byli podle ní „překvapení rychlostí pokroku ve vyšetřování“, rozhodli se proto zaútočit v Bruselu. Prokuratura nesdělila, jaká místa byla terčem islamistů původně. Deník The New York Times však uvádí, že plánovali zaútočit v pařížské obchodní čtvrti La Défense a v blíže nespecifikovaném katolickém sdružení.

Belgická média dlouhodobě spekulovala o tom, že spáchání atentátu v Bruselu 22. března souviselo s dopadením Salaha Abdeslama, pravděpodobně jediného přeživšího přímého pachatele listopadových útoků v Paříži (o jeho zadržení jsme psali zde).

Spolu s Abdeslamem policie 18. března v bruselské čtvrti Molenbeek zadržela také dalšího islamistu Aminea Choukriho. Krátce předtím policisté v bruselské čtvrti Forest při honu na Abdeslama zabili dalšího radikála Mohameda Belkaida.

Belgická policie v pátek zatkla šest osob podezřelých z podílu na teroristických útocích. Čtyři z nich, Mohameda Abriniho, Bilala El Makhoukhiho, Osamu Krayema a Herveho B. M., v sobotu obvinila z terorismu (psali jsme zde).

Abrini je „mužem v klobouku“

Mohamed Abrini, dlouholetý přítel Abdeslama, se později přiznal, že právě on je „mužem v klobouku“, kterého zachytily bezpečnostní kamery na bruselském letišti spolu s dalšími dvěma muži. Ti se krátce poté na letišti odpálili.

„Řekl, že po útoku vyhodil svou bundu do odpadkového koše a klobouk prodal,“ uvedla prokuratura podle stanice BBC.

Prokuratura také v neděli potvrdila dřívější spekulace médií, že třiadvacetiletý Osama Krayem doprovázel do metra Khalida Bakraouiho, který se tam odpálil. Krayem pochází ze švédského Malmö a před časem mu podle příbuzných „vymyli mozek“ a on ze Švédska odešel do Sýrie.

Krayem pomáhal podle prokuratury nejen se spácháním atentátu v bruselském metru, ale byl už také u nákupu tašek, v nichž atentátníci přenášeli bomby. Agentura DPA v sobotu informovala, že loni v říjnu Krayema vyzvedl v jihoněmeckém Ulmu Salah Abdeslam, který ho pak odvezl do Belgie.

Během březnových teroristických útoků na bruselském letišti a v metru zemřelo 32 lidí. Listopadové útoky v Paříži nepřežilo 130 lidí. K oběma útokům se přihlásila organizace Islámský stát.

Policie v sobotu podnikla v Bruselu další razii:

Doufám, že bude vypovídat, řekl otec Abdeslama

Otec Salaha Abdeslama doufá, že jeho syn bude spolupracovat s úřady. Uvedl to v rozhovoru poskytnutém rádiu Europe 1 před vazební věznicí v Bruggách, kde jeho syn čeká na vydání do Francie.

Abdeslamův sedmašedesátiletý otec se k případu svého syna vyjádřil veřejně vůbec poprvé. Doufá prý, že Salah bude před soudem vypovídat. „Kdo něco spáchal, musí zaplatit,“ uvedl. „Doufám, že všichni budou mluvit,“ řekl s odkazem na další podezřelé, které v poslední době zadržely belgické úřady. „Opravdu nechápu, co se jim honilo hlavou,“ řekl.

Abdeslamův otec již téměř nevychází z domu. Kvůli činům svých synů je prý „velmi smutný“. „Já jsem tady v Belgii už 40 let. Byli jsme šťastní, bylo nám dobře. Chodili jsme ven, smáli jsme se. Teď nemůžeme ani vyjít z domu,“ řekl.

O vydání Abdeslama požádala Francie, s čímž belgický soud vyjádřil souhlas. Kvůli vyšetřování přestřelky v Belgii byl ale vydávací proces v pátek pozastaven.

Bratr Salaha Abdeslama Brahim byl jedním z pařížských teroristů. Po útocích na kavárny a restaurace spáchal na bulváru Voltaire sebevražedný atentát.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue