David Pastrňák z Bostonu se raduje z gólu v duelu s Detroitem.

David Pastrňák z Bostonu se raduje z gólu v duelu s Detroitem. | foto: AP

Pastrňák s Krejčím udrželi Boston ve hře o play-off, gól slavil i Jágr

• 136
Finišující základní část hokejové NHL se ve čtvrtek posunula k cíli vysokým počtem třinácti zápasů, ve kterých bodovalo jedenáct Čechů a nastoupili dva naši gólmani. Z pohledu bojů o play-off byla nejdůležitější výhra Bostonu 5:2 nad Detroitem, proti kterému bodovali i Češi David Pastrňák (1+0) s Davidem Krejčím (0+2). Jediným střelcem Floridy proti Ottawě byl Jaromír Jágr, kromě Krejčího měli dvě asistence ještě Faksa, Hemský a Plekanec.

Den po výhře 3:0 nad Philadelphií zavítali hokejisté Detroitu na led dalšího přímého konkurenta v boji o play-off a v případě úspěchu již mohli slavit prodloužení své postupové série na 25. sezonu v řadě.

V bráně Red Wings se i přes nabitý program počtvrté za sebou od úvodní minuty představil Jimmy Howard, tentokrát však tým k vítězství nedovedl. Bojující Boston i díky produktivitě českých útočníků Davida Krejčího (18:46, +1, 1 střela, 0+2) a Davida Pastrňáka (12:25, +/-: 0, 3 střely, 1+0) uspěl jasně 5:2 a oživil svou naději na postup.

1. Jaromír Jágr (FLA), 78z.- 65b.(27+38)
2. David Krejčí (BOS), 71z.- 63b.(17+46)
3. T. Plekanec (MTL), 81z.- 53b.(13+40)
4. Jakub Voráček (PHI), 71z. - 53b.(11+42)
5. Tomáš Hertl (SJS), 80z. - 46b.(21+25)
6. Jiří Hudler (FLA), 71z.- 44b.(16+28)
7. Martin Hanzal (ARI) 64z.- 41b.(13+28)
8. Aleš Hemský (DAL), 74z.- 39b.(13+26)
9. Ondřej Palát (TBL), 61z. - 38b.(15+23)
10. M. Frolík (CGY), 64z. - 32b.(15+17)

I přes prohru Detroit zůstává na třetí pozici Atlantické divize s 93 body. Boston je na tom stejně (81 zápasů - 93 bodů) a z poslední postupové příčky s divokou kartou vytlačil Philadelphii, která ve stejný hrací den na domácím ledě zaváhala 3:4PP s posledním Torontem. Na své konkurenty však mají 92bodoví Flyers z pozici prvního týmu pod čarou jeden zápas k dobru.

Domácí Bruins (v zápase střelecky aktivnější 34:15) nakročili za úspěchem hned z kraje zahajovací třetiny, kterou vyhráli 2:0. Už po 85 vteřinách od úvodního buly proměnil efektivně samostatný únik David Pastrňák a ve 3. minutě zvyšoval Brad Marchand. V 26. minutě pak využitou přesilovkou upravoval už na 3:0 Torey Krug, asistenci si připsal i Krejčí.

Nulu na kontě Detroitu umazal až v 27. minutě Alexei Marchenko. Drama se ale nekonalo, když domácí předvedli drtivý nástup i do třetího dějství. Už po 20 vteřinách dané třetiny totiž skóroval Lee Stempniak a o dalších 25 vteřin později přidal pátou branku za další asistence Krejčího střelec Loui Eriksson.

Howard v 41. minutě zamířil na střídačku a pustil do akce Petra Mrázka, jenž z finálních osmi střel Bruins již neinkasoval. Gól padl naopak na opačné straně, když v 59. minutě alespoň zmírnil prohru Andreas Athanasiou.

Nečekaná prohra Philadelphie z domácího ledu 3:4 po prodloužení s v tabulce posledním Torontem je velkým překvapením, z pohledu Flyers však vše mohlo dopadnout ještě hůř. Sezonu pouze dohrávající Maple Leafs totiž vstupovali do třetí třetiny za dvougólového vedení.

Tým Jakuba Voráčka (19:02, -2, 6 střel, ve druhé třetině mu rozhodčí neuznali gól) a Radko Gudase (17:40, -1, 2 střely) si však vynutil prodloužení díky trefám Andrew MacDonalda z 49. a hlavně Wayna Simmondse z 60. minuty. V následném nastavení ovšem potrestal faul domácích rozhodující akcí Jake Gardiner.

Český gólman Michal Neuvirth se po desetizápasové pauze způsobené zraněním v dolní části těla vrátil alespoň na střídačku Philadelphie, když kryl záda jedničce Stevu Masonovi. Flyers (80 zápasů - 92 bodů) ještě čekají souboje s Pittsburghem a Islanders a v případě dvou výher si zajistí postup do play-off na úkor slabšího celku z dvojice Boston - Detroit (oba 81 zápasů - 93 bodů).

Jaromír Jágr svou 27. trefou sezony platil za jediného střelce Floridy ve čtvrtečním zápase na ledě Ottawy. Kanadský celek uspěl v posledním domácím představení sezony 3:1 a rozloučil se tak se svými příznivci vítězně. Panthers naopak pouze ladili formu před blížícím se play-off, do kterého vstoupí jako vítěz Atlantické divize.

O výhru Senators se postarali využitou přesilovkou z 19. minuty Mika Zibanejad, svým premiérovým zásahem v NHL Buddy Robinson a pojistkou ze třetí třetiny Cody Ceci. Jágr, s 27 zásahy suverénně nejlepší střelec mezi krajany v NHL před 21gólovým Tomášem Hertlem ze San Jose, uspěl v 45. minutě z bezprostřední blízkosti gólmana Craiga Andersona po pasu zpoza brány od Aleksandera Barkova.

Kromě zmiňovaného Jágra (16:12, +1, 3 střely, 1+0) za Panthers nastoupili ještě Jiří Hudler (13:17, -1, 1 střela) a Jakub Kindl (16:05, +/-: 0, 2 střely).

Hokejisté Dallasu ve čtvrtek před svými fanoušky naplnili roli favorita proti Coloradu. Výhrou 4:2 se zlepšili na 107 bodů a udrželi se ve vedení v Centrální divizi a zároveň i celé Západní konferenci před konkurenty ze St. Louis, kteří ve stejný hrací den uspěli 2:1PP v Chicagu. Blues i Stars tak mají 107 bodů a v základní části je čeká ještě jeden zápas.

Velkou zásluhu na posledním úspěchu Dallasu měli i čeští útočníci týmu Aleš Hemský (13:30, +1, 3 střely, 0+2) a Radek Faksa (11:29, +1, 1 střela, 0+2).

Oba totiž asistovali nejprve u gólu Stars na 3:0 u využité přesilovky Jordieho Benna a rovněž i následné pojistky na průběžných 4:1 z hole Antoina Roussela. Dallas zvítězil, přestože v zápase postrádal řadu zraněných opor na čele s Tylerem Seguinem a Jasonem Spezzou. Mimo byli také Patrick Eaves, Mattias Janmark, Brett Ritchie a Kris Russell.

Stejně jako duo Dallasu Hemský-Faksa a bostonský David Krejčí si ze čtvrtečního programu odnesl dvě gólové přihrávky i centr Tomáš Plekanec (15:26, +2, 2 střely, 0+2). V souboji týmů pouze dohrávajících sezonu uspěl Montreal 4:2 na ledě Caroliny a český reprezentant se na tom výrazně přičinil, když figuroval u rozdílového gólu Daniela Carra z 37. minuty a následné pojistky Larse Ellera z 56. minuty. Obránce domácích Hurricanes Michal Jordán zůstal jen mezi náhradníky.

Výsledky NHL

Boston - Detroit 5:2 (2:0, 1:1, 2:1)
2. Pastrňák, 3. Marchand, 26. Krug (Krejčí), 41. Stempniak, 41. Eriksson (Krejčí) - 27. Marchenko, 59. Athanasiou. Střely na branku: 34:15. Brankář Mrázek odchytal za Detroit 19:15 minuty a z osmi střel neinkasoval. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Krug, 2. Krejčí, 3. Marchand (všichni Boston).

New Jersey - Tampa Bay 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
28. a 50. Kalinin - 6. Condra (Šustr), 35. Paquette, 44. Drouin, 60. Naměstnikov. Střely na branku: 22:22. Diváci: 15 536. Hvězdy zápasu: 1. Kalinin (New Jersey), 2. Drouin (Tampa Bay), 3. Gionta (New Jersey).

NY Rangers - NY Islanders 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
58. Klein - 34. Prince (Židlický), 39. Cizikas, 40. Nielsen, 60. Tavares. Střely na branku: 37:23. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Greiss, 2. Prince, 3. Cizikas (všichni NY Islanders).

Philadelphia - Toronto 3:4 v prodl. (0:2, 1:1, 2:0 - 0:1)
21. B. Schenn, 49. MacDonald, 60. Simmonds - 6. Nylander, 16. Greening, 30. Grabner, 63. Gardiner. Střely na branku: 44:26. Diváci: 19 674. Hvězdy zápasu: 1. Bernier (Toronto), 2. Simmonds (Philadelphia), 3. Nylander (Toronto).

Washington - Pittsburgh 3:4 v prodl. (0:1, 1:2, 2:0 - 0:1)
38. a 51. Johansson, 54. Burakovsky - 1. a 21. Cullen, 30. Sheary, 64. Crosby. Střely na branku: 30:35. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Cullen (Pittsburgh), 2. Johansson (Washington), 3. Crosby (Pittsburgh).

Carolina - Montreal 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
2. Nash, 26. Hanifin - 20. Dietz, 34. Pacioretty, 37. Carr (Plekanec), 56. Eller (Plekanec). Střely na branku: 28:31. Diváci: 15 120. Hvězdy zápasu: 1. Pacioretty, 2. Dietz (oba Montreal), 3. Hanifin (Carolina).

Ottawa - Florida 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
19. Zibanejad, 31. Robinson, 55. Ceci - 45. Jágr. Střely na branku: 23:34. Diváci: 19 165. Hvězdy zápasu: 1. Zibanejad, 2. Ceci, 3. Robinson (všichni Ottawa).

Nashville - Arizona 3:2 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)
48. Weber, 60. Forsberg, 61. Josi - 7. Vermette (Z. Michálek), 30. Doan. Střely na branku: 31:18. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Forsberg, 3. Weber (všichni Nashville).

Chicago - St. Louis 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)
33. Toews - 59. a 64. Tarasenko. Střely na branku: 25:35. Diváci: 22 075. Hvězdy zápasu: 1. Tarasenko, 2. Elliott (oba St. Louis), 3. Toews (Chicago).

Dallas - Colorado 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
16. Dickinson, 24. Sceviour, 29. Jordie Benn(Hemský, Faksa), 57. Roussel (Hemský, Faksa) - 51. Beauchemin, 59. Matthias. Střely na branku: 31:19. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Sceviour, 2. Dickinson, 3. Jordie Benn (všichni Dallas).

Calgary - Vancouver 7:3 (2:2, 3:1, 2:0)
3., 22. a 40. Backlund (na první Nakládal), 19. Hamilton, 32. Colborne, 56. Engelland, 57. Bennett - 7. Trymkin, 18. Horvat, 27. Etem. Střely na branku: 43:27. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Backlund, 2. Colborne, 3. Stajan (všichni Calgary).

San Jose - Winnipeg 4:5 (1:0, 2:3, 1:2)
12. Pavelski (Hertl), 32. Thornton, 36. Martin, 48. Marleau - 30. a 53. Scheifele, 38. Copp, 40. Wheeler, 60. Byfuglien. Střely na branku: 25:26. Brankář Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 84 procent. Diváci: 15 900. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Scheifele, 3. Wheeler (všichni Winnipeg).

Los Angeles - Anaheim 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)
21. Lucic, 23. Versteeg - 17. Kesler. Střely na branku: 31:20. Diváci: 18 511. Hvězdy zápasu: 1. Doughty, 2. Versteeg (oba Los Angeles), 3. Kesler (Anaheim).