Stavba přehrady v Orlických horách je na spadnutí, uspíšilo ji sucho

  • 64
Vláda kvůli hrozícímu suchu předběžně schválila přehradu v Orlických horách. Její stavba je tak blíž, než si místní obyvatelé dokázali představit. Velké vodní dílo až za 11 miliard korun mezi Pěčínem a Zdobnicí by se mohlo začít stavět už za 12 let.

Když vláda letos v březnu oprášila myšlenku staveb vodních nádrží coby odpověď na hrozící sucho, ministr zemědělství Marian Jurečka pronesl slova, na která obyvatelé Orlických hor dlouhá léta nezapomenou.

„Je třeba zdůraznit, že nejde o klasické přehrady, ale o malé vodní nádrže, takže jejich rozsah dosahuje velikosti středně velkého rybníka,“ řekl Jurečka a u mnoha horalů si vysloužil nevěřícný údiv. Na mysli měl totiž i „rybník“, který bude mít na délku 4,9 kilometru, pojme 17 milionů krychlových metrů vody, zatopí 81 hektarů a 25 budov.

Existence přehradní nádrže Zdobnice-Pěčín je pro žíznivou a suchou hradubickou aglomeraci podle ministerstva tak nezbytná, že už je hotová studie proveditelnosti a že její stavbu předběžně odsouhlasila i vláda.

Navzdory vysokým nákladům, které by podle typu hráze mohly dosáhnout mezi sedmi až jedenácti miliardami korun, se má začít stavět v roce 2028 a o dalších deset let později má být hotovo.

„Kaňon“ říčky Zdobnice neprotínají žádné turistické značky, je špatně přístupný, a tak jen málokdo tuší, o jak cenné přírodní území by Orlické hory přišly.

„Záměr je lokalizován v tak hodnotném území a je takového rozsahu a charakteru, že lze už nyní konstatovat zásadní rozpor se zájmy chráněnými zákonem. V případě jeho realizace lze důvodně předpokládat významný negativní vliv na celou řadu zákonem chráněných fenoménů. Kdyby ostatní veřejné zájmy převážily zájmy ochrany přírody, nenávratně zmizí genius loci této krajinářsky hodnotné a přírodně cenné lokality nadregionálního významu,“ varuje Vlastimil Peřina, ředitel regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Přehrada Pěčín

  • délka: 4,9 kilometru
  • objem: 17,1 milionu m³
  • výška hráze: až 79 metrů
  • délka hráze: 332 metrů
  • zábor lesa: 80 hektarů
  • zatopeno: 25 domů
  • předpokládané náklady: 7 až 11 miliard korun

O velkoleposti projektu svědčí další míry a čísla. Hráz, která by měla vzniknout asi 450 metrů nad soutokem Zdobnice s Říčkou, má mít maximální výšku 79 metrů a délku 332 metrů.

Kvůli novému vodnímu dílu by se muselo vybudovat 14,2 kilometru přeložek silnic, nutností by byla nová kanalizační síť, padlo by zhruba 80 hektarů lesa, přehrada by v budoucnu mohla dávat až 400 litrů pitné vody za vteřinu.

Příznivci přehrady tvrdí, že nádrž v Orlických horách by byla schopná posilovat toky v povodí horního a středního Labe pro zásobování Hradce Králové, vyráběla by elektrickou energii a bonusem by byla protipovodňová ochrana dlouhého pásu řeky Zdobnice od Slatiny až po Vamberk.

Předem prohraný boj?

Jednou z obětí stavby přehrady se má stát rodina Maderových, která v osadě Souvlastní hospodaří už téměř 200 let. Nádrž by jim všechno vzala.

„Všechno jsem se dozvěděl až vloni na podzim, kdy studie došla na adresu obecního úřadu. Byl to pro mě šok, přestože plány na stavbu přehrady existují už více než 100 let. Doufali jsme, že k tomu nedojde a už vůbec jsme nepočítali s tím, že to bude pokračovat tak strašně rychle,“ zaskočilo Tomáše Madera, který se zpráv o přehradě dopátral sám.

Voda pohltí i roubenku Tomáše Madera, jehož rodina v osadě hospodaří téměř 200 let.

„Mrzí mě, že dodnes se mnou nejednal ani zástupce státu, ani Povodí Labe. Myslím si, že to není férové, protože vlastníky by měl někdo uklidnit, aby nebyli informováni jen z neoficiálních zdrojů. Můj děda ani otec tady nemohli kvůli stavební uzávěře nic dělat, já jsem to dal do pěkného stavu a teď bude práce celé generace k ničemu? Věřil jsem, že si nyní užiju, co se mi podařilo vybudovat, ale místo toho teď abych bojoval za něco, co považuju za předem prohrané,“ dodává smutně usedlík ze Souvlastní.

Jisté je, že stavba přehrady, která by zasáhla i první ochranné pásmo, to mezi Pěčínem a Zdobnicí nebude mít jednoduché. Především obyvatelé Orlických hor se k uvažovanému dílu netají odporem.

„Já osobně přehradu odmítám, protože podle mě nic nezachrání. Spíš by se měla dělat opatření krajině blízká. Navíc i informovanost lidí je příliš malá. Přehrada také vyvolá změny územních plánů a když zastupitelstvo bouchne do stolu a změnu neschválí, Povodí Labe i ministerstvo budou mít problém,“ upozorňuje starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

„Na krajském úřadě jsme měli schůzku se starosty dotčených obcí, byl tam i ředitel Povodí Labe nebo zástupce ministerstva zemědělství. Zastupitelstvo přesto ke stavbě vydalo negativní stanovisko, protože podle nás nejsou dostatečně vysvětlené dopady přehrady,“ domnívá se starosta Zdobnice Ivan Pártl.

Další starosta je rovněž proti obří nádrži, avšak nepřeje si být jmenován, aby na ministerstvu nedostal nálepku potížisty.

„Když přehradu s přivřením očí schválíme, můžeme za odměnu dostat třeba novou silnici, kanalizaci nebo čističku. Když ale budeme kategoricky proti, nakonec stejně ničeho nedocílíme a ještě k tomu budeme za rebely. Všechny plusy i minusy musí zvážit zastupitelstvo,“ přemýšlí anonymní starosta.

Příliš nepřekvapuje ani striktně zamítavé stanovisko ekologů: „Záměr vodní nádrže Pěčín mi přijde ne-li jako z jiné planety, tak jako z jiné doby. Je smutné, jak se závažné a aktuální téma klimatické změny dá zneužít k vytahování mimořádně devastačních projektů. Jsou to zdánlivě jednoduchá řešení, která řešením nejsou,“ zdůrazňuje například krajinný ekolog Martin Hanousek.