Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu...

Stovky protestujících proti čínské lidskoprávní politice se dožadovaly vstupu na Hradčanské náměstí. Byli mezi nimi třeba Karel Schwarzenberg nebo Martin Bursík. (29. března 2016) | foto: Yan ReneltMAFRA

Žalujeme stát. Iniciativě vadí opatření během návštěvy čínského prezidenta

  • 549
Skupina demonstrantů, kteří nebyli během návštěvy čínského prezidenta vpuštěni na Hradčanské náměstí, podala správní žalobu. Oznámila to na tiskové konferenci. Iniciativu podpořili například bývalí ministři Michael Kocáb a Martin Bursík, advokát Jan Kalvoda nebo režisér Václav Marhoul.

Skupina nesouhlasí s postupem policie a pražského magistrátu během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, kdy podle nich byla porušována ústavní a lidská práva, stejně jako akademické svobody.

„Události posledních měsíců, týdnů a dnů, a především postup policie a opatření magistrátu při návštěvě čínského prezidenta nás vedou k tomuto kroku: Žalujeme stát a budeme se bránit všemi prostředky, které nám dává zákon a ústava této republika,“ uvedla skupina v prohlášení.

Pod chystanou žalobou budou podepsáni politici Kateřina Jacques a Martin Bursík, podpořila ji však řada dalších osobností i neziskových organizací. Mezi nimi jsou například exministr pro lidská práva Michael Kocáb, socioložka Jiřina Šiklová, vědec a bratr bývalého prezidenta Ivan Havel, právnička Hana Marvanová nebo občanské sdružení Post Bellum, které archivuje vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století.

Další lidé se rovněž chystají podat ústavní stížnost a vyzývají parlament, aby zřídil vyšetřovací komisi.

I když si demonstrující zamluvili Hradčanské náměstí, kde chtěli minulé úterý protestovat proti čínské lidskoprávní politice, policisté je na ně nevpustili. „Pokojné shromáždění zastavily kordony policistů, kteří byli agresivní a chovali se neprofesionálně. Bylo to nepříjemné déjà vu,“ popsal Bursík, který akci organizoval, s odkazem na dění v roce 1989.

„Česká republika byla vždy přítelem Tibeťanů, s rozpaky jsme proto sledovali proměnu naší zahraniční politiky, která začala být totálně sobecká. Najednou se stáváme zemí, za kterou se stydím,“ dodal Bursík.

Policie porušila právo na shromažďování, tvrdí organizátoři

Organizátoři věří, že jim bylo odepřeno právo na shromažďování, které jim zaručuje ústava. Příslušný orgán mohl demonstraci zakázat pouze do tří dnů od oznámení, to se však prý nestalo. „Nyní čelí tomu, že se bude muset zodpovídat před správním soudem,“ uvedl advokát Jan Kalvoda.

Protest proti Zemanovi má policejní dohru, odpůrci chodí k výslechu

Skupina je přesvědčena, že za situaci během návštěvy čínského prezidenta nenese zodpovědnost pouze policie, ale zejména ten, kdo speciální opatření nařídil. Požaduje proto, aby parlament zřídil vyšetřovací komisi, která se případem bude zabývat.

„Někdo před návštěvou prezidenta musel vymyslet modus operandi a mě zajímá, kdo to byl, kdo vymyslel strategii a byl ve vedení,“ řekl režisér a scénárista Václav Marhoul.

Na tiskové konferenci také zazněla kritika prezidenta Miloše Zemana a způsobu, jak ovlivňuje zahraniční politiku České republiky. „Začínáme koketovat s režimem, který porušuje lidská práva. Jednou se nám to vymstí,“ řekl senátor Zdeněk Papoušek.

Opatření kolem návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na konci března vyvolala vlnu kritiky. V ulicích se střetli odpůrci čínského režimu i organizovaní vítačí z řad Číňanů. Policie na několika místech vyšetřovala vyvěšené tibetské vlajky, například na pražské FAMU nebo v galerii Vltavín nedaleko Žofína (psali jsme zde a zde).

31. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue