Kauza Panama Papers má první velkou oběť, islandský premiér rezignoval

  • 261
Islandský premiér Davíd Gunnlaugsson, zapletený do kauzy Panama Papers, pod tlakem rezignoval. Stal se první obětí tohoto skandálu mezi státníky. Několik hodin předtím požádal prezidenta o rozpuštění parlamentu, což hlava státu odmítla. Pro odstoupení premiéra se v petici vyslovila desetina Islanďanů.

Gunnlaugsson zůstane předsedou vládní Pokrokové strany. Podle agentury Reuters Pokroková strana navrhne na post předsedy vlády dosavadního ministra rybolovu a zemědělství Sigurdura Johanssona. Podle místních médií budou muset s demisí premiéra souhlasit koaliční Nezávislá strana a prezident Ólafur Ragnar Grímsson.

Panama Papers

Předseda islandské středopravé vlády podal demisi po velkém tlaku veřejnosti. Již v pondělí večer se na demonstraci před budovou parlamentu v centru metropole Reykjavíku sešlo deset tisíc lidí požadujících premiérovo odstoupení, další protesty byly naplánovány na úterý odpoledne.

Podle serveru Iceland Monitor byla pondělní akce jednou z největších politických demonstrací v dějinách země. Lidé pískali na píšťaly, bubnovali na bubny a někteří mávali banány, aby naznačili, že žijí v banánové republice (více o protestech zde). Asi desetina z 330 tisíc obyvatel Islandu podepsala petici vyzývající k rezignaci premiéra.

Proti premiérovi se postavili i členové jeho vlastní strany. Radní z premiérovy Pokrokové strany v druhém největším islandském městě Akureyri v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedli, že Gunnlaugsson ztratil důvěru a měl by odstoupit.

Gunnlaugsson svou demisi dlouho odmítal a hrozil rozpuštěním parlamentu. O svolení k rozpuštění parlamentu v úterý odpoledne také požádal. Prezident Grímsson však jeho žádost zamítl s odůvodněním, že se chce nejprve sejít se zástupci parlamentních stran.

Islandské opoziční strany plánují vyvolat v parlamentu hlasování o nedůvěře, které by se mohlo uskutečnit během tohoto týdne.

Gunnlaugsson podle investigativních novinářů rozkrývajících kauzu Panama Papers zatajil milionové investice do bank ve své zemi, a to prostřednictvím offshoreové společnosti. Poté, co se v roce 2013 stal premiérem, byl zároveň zapojen do vyjednávání o osudu tří islandských bank zkrachovalých v důsledku finanční krize (více o roli islandského premiéra čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue