Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý

Ministr vnitra Milan Chovanec (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý | foto: Profimedia.cz

Chovanec žádá Tuhého, aby vysvětlil postup policie na FAMU a v Bochově

  • 256
Ministr vnitra Milan Chovanec chce od policejního prezidenta Tomáše Tuhého do příštího týdne vyšetření postupu police při vyvěšení tibetských vlajek Tibetu na FAMU při návštěvě čínského prezidenta. Ministr rovněž požaduje vysvětlení postupu policie v Bochově na Karlovarsku, kde byli odpůrci prezidenta Miloše Zemana zváni na výslech.

„Policie se musí chovat v mezích demokratického státu a nesmí nikomu stranit,“ uvedl Chovanec v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Policejní prezident nebo jeho náměstek mají na ministrův pokyn incidenty na FAMU a v Bochově co nejrychleji vyšetřit.

„Do týdne chci znát od policejního prezidenta jasné vysvětlení, co se tam stalo, jaké podezření ze spáchání trestného činu či přestupku měli, kdo o tom rozhodl a proč. Pokud by policie neměla žádný relevantní důvod, znamenalo by to, že jsme svědky policejní zvůle, a to je naprosto nepřípustné,“ řekl Chovanec serveru k bochovskému případu.

„Ministr vnitra dal policii týden na vysvětlení konkrétních událostí. Tento termín samozřejmě dodržíme a s výsledkem seznámíme nejprve pana ministra a následně i veřejnost,“ řekl iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Ministr už s policejním prezidentem o obou událostech mluvil v pondělí večer, ale ten prý k tomu žádné informace neměl. „Přítomnost policie na FAMU mě osobně netěší,“ řekl odpoledne ČTK Tuhý, více i on řekne až za týden.

Policie podle ministra musí zjistit, kdo je za incident na filmové fakultě zodpovědný. „Policie v této věci musí dát jasně karty na stůl, musíme zjistit, kdo tam šel, kdo jim k tomu dal pokyn, jestli to byl exces, nebo jestli pro ten postup existoval nějaký relevantní důvod,“ uvedl Chovanec. Pokud se prokáže pochybení policie, tak se za její postup ministr omluví.

Počínání policistů v Bochově kritizoval v úterý i předseda opoziční ODS Petr Fiala. „Je nepřijatelné, aby pokojní odpůrci prezidenta Zemana byli zváni na policii. Takové postupy jsou v demokratické zemi nepřijatelné. Měl by je odmítnout i sám prezident Zeman, na ministrovi vnitra je, aby tento postup vysvětlil...Jednou FAMU, podruhé Bochov - to musí přestat,“ uvedl v tiskovém prohlášení.

Studenti pražské FAMU vyvěsili během návštěvy čínského prezidenta na budově školy tibetské vlajky. O den později ale na filmovou fakultu přišli kvůli údajné stížnosti na vyvěšení vlajek dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie. Vyptávali se, zda vlajky schválil děkan. Policie incident prvně popřela, následně ale FAMU zveřejnila záběry, které přítomnost policistů potvrdily (více čtěte zde).

V Bochově na Karlovarsku byli na policii předvoláni lidé, kteří českého prezidenta uvítali minulý týden protestními transparenty (více čtěte zde). Karlovarská policejní mluvčí Zuzana Týřová ale v úterý uvedla, že se nedopustili protiprávního jednání. Před přestupkovou komisi naopak půjde muž, který se snažil transparenty poškodit (více čtěte zde).

Odpůrců byla v Bochově zhruba desítka, na transparentech měli nápisy jako Sbohem gentlemane nebo Náčelník Milošú Rudý gentleman (více o protestu čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video