Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a...

Iráčtí uprchlíci v pátek dopoledne nasedli do přistavených automobilů a opustili rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Iráčané chycení v Sasku se vrátí v pondělí do Česka, zamíří do detence

  • 1424
Křesťanští uprchlíci z Iráku, zadržení u saského Breitenau, se do ČR vrátí v pondělí. Policie je umístí do detenčního zařízení, odkud je bude chtít co nejrychleji vrátit do země jejich původu. Ministr vnitra Milan Chovanec ale řekl, že by Iráčané po návratu z Německa mohli i znovu požádat o azyl v Česku.

Milan Chovanec v neděli televizi Nova řekl, že bude záležet na rozhodnutí Iráčanů. „Je otázkou, co oni sami budou chtít, jestli budou znovu žádat o azyl na území České republiky, nebo se rozhodnou vrátit do Iráku,“ uvedl. Rovněž uvedl, že podle informací od německé policie nesměřovali Iráčané do Německa, ale do jiné evropské země. „Ta cesta neměla končit v Německu,“ prohlásil.

Česká policie skupině 25 iráckých uprchlíků, kteří se pokusili odjet do Německa, zneplatní výjezdní příkaz, na jehož základě původně měli čas na opuštění Česka do 7. dubna. Iráčané se mají do Česka vrátit v pondělí na základě tzv. readmisního řízení.

Mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že s ohledem na nové informace od německé policie česká strana svůj postup přehodnotila. „Cizinci budou po svém předání na území ČR zajištěni podle zákona o Policii ČR a omezeni na osobní svobodě maximálně na dobu 48 hodin,“ uvedla Rendlová.

Iráčtí uprchlíci nejsou u Jihlavy spokojeni. Chtějí pryč, třeba i z ČR

„Výjezdní příkaz bude zneplatněn a snahou policie bude tyto osoby v co nejkratším termínu přepravit do země původu,“ uvedla v neděli odpoledne s tím, že zatím nedošlo k předání Iráčanů českým úřadům. „Je vysoce pravděpodobné, že k němu dojde až v průběhu zítřejšího dne,“ dodala.

Německá policie podle informací iDNES.cz Iráčany přiveze o půlnoci na hraniční přechod Petrovice. Následně mají být umístěni do příslušného detenčního zařízení, které bude podle Rendlové co nejvíce vyhovovat faktu, že jsou mezi nimi i děti. Nejpravděpodobnější destinací se jeví zařízení u Bělé pod Bezdězem.

Podle Generace 21 Iráčany někdo přesvědčil

Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která předtím v rámci svého programu přesunu iráckých křesťanů organizovala jejich příchod do České republiky, je přesvědčen, že si skupina sama nenapsala dopis na ministerstvo vnitra o odmítnutí azylu a neobjednala autobus pro cestu do Německa.

„Máme pocit, že tady je nějaká třetí strana, která je přesvědčila, že je čeká úžasná budoucnost někde jinde, přestože byli mnohokrát varováni, co se může stát, když takový krok učiní,“ řekl Frýdl. Právě tato třetí strana je za skupinu nyní zodpovědná, uvedl.

Generace 21 momentálně neví, co se se skupinou děje. „Nemáme k tomu informace,“ řekl Frýdl. Předpokládá však, že by v pondělí mohl fond dál komunikovat s policií a ministerstvem vnitra. „Nechci předjímat, v tuto chvíli je situace úplně nepřehledná, oni vystoupili z našeho programu a odjeli na vlastní pěst neznámo kam,“ dodal.

Těžší situaci budou mít podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v ČR zůstávají. „Samozřejmě, že nám to je líto. Ti, co chtějí odjet, to je zhruba třetina z těch, co přijeli dosud. Dvě třetiny jsou tady a budou to mít o hodně těžší, protože se na ně česká společnost nějak bude dívat,“ řekl. Navíc je podle něj malá naděje na příjezd dalších lidí.

Řidiče autobusu považovali za převaděče

Vendula Hustáková z firmy Husták - autobusová doprava, která Iráčany převezla z Jihlavy do Německa, řekla, že řidiči firmy zadržení spolu s uprchlíky původně měli Iráčany podle německé policie převézt do Česka sami. Večer ale uvedla, že nakonec odjeli zpět jen samotní řidiči s prázdným autobusem. Od německých policistů dostali nějaké dokumenty, ale zda hrozí řidičům či firmě postih, zatím nevěděla.

„Doufám, že nám nic nehrozí, protože z naší strany nikdo nic neprovedl. Všechno bylo naprosto v pořádku,“ uvedla Hustáková ze společnosti Husták - autobusová doprava, která skupinu iráckých křesťanů původně ubytovaných na Jihlavsku v sobotu do Německa odvezla. „Podle posledních informací naše řidiče propustili, a kluci teď jedou na služebnu pro ty Iráčany,“ dodala.

Křesťanští uprchlíci přijeli do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy. Odmítli však český azyl a v sobotu se vydali autobusem do německého Essenu.

„Zadrželi je hned, jak překročili hranice, na odstavném parkovišti,“ řekla Hustáková. „Normálně nás zavřeli. Dostali jsme želízka a prohlídka,“ popsal situaci Českému rozhlasu - Radiožurnálu jeden ze zadržených řidičů Jan Kovář.

„Oni (Iráčané) nemají povolen vstup do Německa, takže tady je berou jako za nežádoucí, a tím pádem my jsme tedy byli jako za převaděče,“ uvedl řidič. Ani on zatím nevěděl, jestli mu hrozí nějaký trest.

03.dubna 2016 v 12:11, příspěvek archivován: 03.dubna 2016 v 17:24

3/3 Požádal jsem PČR, aby použila všech zák. prostředků, aby tito lidé, jež zneužili dobrou vůli ČR a jejích občanů, byli vráceni do Iráku.

Už dříve se hovořilo o tom, že zmíněná skupina uprchlíků není spokojena s vyhlídkami na budoucnost v Česku. Frýdl uvedl, že neví, proč skupina nechce v zemi zůstat. V Okrouhlíku bydlela ještě čtyřčlenná rodina pastora a svobodná žena, kteří v pátek dorazili do Prahy.

Podle Petra Janouška z Armády spásy, která jim v metropoli pomáhala s ubytováním, tito lidé další stěhování neplánují. Další rodiny z projektu Generace 21 bydlí v Praze, Brně a Soběšovicích v Moravskoslezském kraji. O návratu do Iráku uvažuje kvůli stesku prarodičů po rodné zemi ještě osm lidí z Brna.

Němečtí policisté autobus s iráckými běženci nepustili:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue