VIDEO: Začala demolice chebského kláštera, odkud se šířila žloutenka

  • 12
Začala jedna z největších demolic v Chebu. Rozsáhlý komplex bývalého kláštera milosrdných sester, odkud se rozšířila nebezpečná žloutenka, jde k zemi. Nákazu roznesli mezi lidi bezdomovci, kteří v klášteře v sousedství chebského sídliště Spáleniště přebývali.

„Musím přiznat, že bourání jednoznačně vítám. Mít na vstupu do města zchátralé ruiny, to není nic, o co bychom stáli. Na začátku loňského roku se navíc z kláštera začala po městě šířit žloutenka,“ připomněl starosta města Petr Navrátil.

Nákazu roznášeli po městě právě obyvatelé ruiny, kteří k osobní hygieně využívali toalety nákupních center. Z Chebu se nemoc špinavých rukou postupně rozšířila do celého kraje (o epidemii zde).

Město se v minulosti snažilo problém s ruinou řešit. Jeho zástupci několikrát s majiteli nemovitosti jednali.

„Komplex je v soukromém vlastnictví a řešení problému bylo nad síly města. Zástupci teplické společnosti Beta Games, kterou podle obchodního rejstříku vlastní majitel z Turecka, si za přibližně čtyřhektarový areál kláštera řekli o dvacet milionů korun. To jsme nemohli akceptovat,“ řekl starosta.

Podle jeho slov by v případě, že by se majitel s městem domluvil a areál mu prodal, stála radnice před dalším rozhodováním, zda areál opravit a využít, nebo zda jej zbourat. Oboje by stálo městskou kasu nemalé peníze.

Podle starosty dohnal majitele k razantnímu kroku nakonec finanční úřad. „Jen na dani z nemovitosti společnost zaplatí ročně sto tisíc korun. Přitom klášter jí žádný zisk nepřináší. Pokud by tam ty budovy nebyly, daň by se výrazně snížila,“ vysvětlil starosta.

Bourání by mělo být hotové do dvou měsíců, možná i dříve. „Uvidíme, jak rychle budou práce postupovat,“ uvedl zástupce vlastníka Petr Bruno Karabec.

Likvidace kláštera bude stát několik milionů korun

Přestože rozsáhlý komplex na první pohled vypadá jako historická stavba, vyrostl na okraji Chebu teprve na počátku třicátých let minulého století. Při jeho stavbě už byly použity moderní postupy, z velké části je tvořen železobetonovou konstrukcí.

„Bagry a další technika strhne za pomoci ocelových lan budovy k zemi. Suť pak odvezou nákladní vozy na skládku,“ popsal práce Karabec a doplnil, že likvidace kláštera by měla přijít na několik milionů korun. Firma zatím nemá jasno, zda celé území prodá developerovi, nebo rozparceluje a rozprodá ve vlastní režii.

Podle starosty Navrátila je areál kláštera zajímavou lokalitou třeba pro individuální výstavbu. Schválený územní plán tam dovoluje vznik staveb občanské vybavenosti. Tedy obchody či drobnou výrobu. S výstavbou rodinných domů se počítá hned v sousedství.

„Územní plán ale není překážkou. Je to živý dokument, který se vyvíjí a reaguje na potřeby města. Využití pozemku by se mohlo později změnit třeba na plochu k bydlení,“ dodal Navrátil.

Město na apríla žertovalo, že z kláštera bude zábavní centrum

O klášter se v posledních dvou letech začala zajímat skupina nadšenců. V čele s Petrem Oškerou založili Spolek na záchranu kláštera milosrdných sester. Usilovali o to, aby se komplex stal kulturní památkou.

S žádostí o podporu se obrátili i do zahraničí, v klášterním kostele Nalezení sv. Kříže uspořádali bleší trh či prodejní výstavu fotografií aktuální podoby stavby.

Oškera, který pracoval jako památkář, tvrdil, že komplex není v tak špatním stavu, aby jej nebylo možné zachránit. To však už je minulost. Přesto se lidé ze spolku nevzdali. Chtějí prosadit, aby na místě zdemolovaného kláštera vyrostla alespoň kaple Nalezení sv. Kříže.

V souvislosti s bouráním kláštera se 1. dubna na sociálních sítích jako blesk rozšířila zpráva, že na místě zbouraného kláštera vyroste největší zábavní centrum v České republice - Ocean park Cheb.

„Smlouva o jeho vybudování byla podepsána během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice,“ informoval na facebookových stránkách mluvčí města Tomáš Ivanič. Později však přiznal, že to byl jen aprílový žert.