Čínské a české vlajky lemovaly například ulici Mariánské hradby u Pražského...

Čínské a české vlajky lemovaly například ulici Mariánské hradby u Pražského hradu. (25. března 2016) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Kvůli Číně musel Samsung pryč. Netlačili jsme na to, tvrdí město i Tvrdík

  • 219
Vítacím vlaječkám během pražské návštěvy čínského prezidenta Si Ťinpchinga musela ustoupit zaplacená reklama firmy Samsung. Od akce se však distancuje jak česko-čínská spojka Jaroslav Tvrdík, tak i magistrát, který plochy vlastní. Mediální firma své jednání nevysvětlila, nabídla však za něj Samsungu kompenzaci.

Čínské a české vlajky lemující cestu z ruzyňského letiště na Pražský hrad vzbudily v uplynulých dnech množství naštvaných reakcí. Mnohým vadila už samotná podoba a intenzita výzdoby, kterou si objednala a zaplatila Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce (více čtěte zde). Následně někdo část vlajek ušpinil modrou barvou a komora je tak musela nechat vyměnit (o tom jsme informovali zde).

K vlaječkám se ale vážou problémy i poté, co se čínský prezident z Prahy přesunul na návštěvu USA. Vyšlo totiž najevo, že části z nich musely nedobrovolně ustoupit reklamy, které si na sloupech platily soukromé firmy.

Trikolora a rudožlutý prapor totiž v ulici Mariánské hradby nahradily osmašedesát párů modrobílých banerů s nápisem Samsung, které si v těchto místech jihokorejský výrobce telefonů dlouhodobě pronajímá.

K tomu, aby se místo nich objevily státní vlajky přitom nedal souhlas ani Samsung, ani agentura Starcom Mediavest Group (SMG), která mu plochu zajišťovala. Ředitelka reklamní společnosti Martina Říhová si potom na facebookovém profilu společnosti v textu pod nadpisem „NE AROGANCI MOCI” na tento postup stěžovala.

Na sloupy veřejného osvětlení v ulici Mariánské hradby u Pražského hradu se vrátila reklama společnosti Samsung. (31. března 2016)

I pro iDNES.cz potom Říhova uvedla, že byli spolu se Samsungem požádáni, zda by na týden svou plochu neuvolnili. Když ovšem nesouhlasili, už se s nimi nikdo nebavil a vlajky byly po dobu návštěvy prostě nahrazeny. Ve čtvrtek už potom na místě opět vlál Samsung.

Praxe, kterou podle svých slov Říhová během své devatenáctileté kariéry v oboru nezažila, se samozřejmě nelíbí ani zástupcům jihokorejské společnosti. Ta v tom sice podle českého mluvčího firmy Jiřího Janečka nehledá politický motiv, ale z obchodního hlediska jí takový postup vadí. „Plochy si pronajímáme dlouhodobě. V posledních týdnech na nich navíc propagujeme náš nový smartphone, takže nám to dost narušilo komunikační strategii,” říká Janeček.

Tvrdík: Je mi to líto, o Samsungu jsme nevěděli

Prezident česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík se ale od záměrného převěšování vlajek Samsungu distancoval. „My jsme o pronájmu Samsungu neměli nejmenší ponětí, provozovatel nás o tom neinformoval. Je nám velmi líto, že se to stalo a kdybychom to věděli, tak bychom v žádném případě na pronájem těchto ploch nijak netlačili,” říká Tvrdík s tím, že se chce alespoň touto formou Samsungu omluvit.

Samotné lampy totiž patří magistrátu a spravuje je servisní firma Eltodo-Citelum. Oba od akce, respektive jejího nařízení, ale dávají ruce pryč. „Hlavní město v žádném případě nikomu nepřikazovalo, aby byly reklamní plochy uvolněny pro potřeby města,” ohrazuje se mluvčí magistrátu Vít Hoffman.

S kým přesně o vyvěšování vlajek komora jednala Tvrdík neřekl. Z celého řetězce obchodních partnerů podílejících se na pronájmu ploch má potom s největší pravděpodobností rozhodnutí „převlajkovat“ na svědomí další společnost v řetězci - Actual Aver.

Řetězec pronajímatelů končí u firmy Actual Aver

Podle mluvčího magistrátu reklamní plochy dlouhodobě využívá smluvní partner města, společnost BigBoard Praha. Manažeři BigBoardu zase odkazují na to, že zmíněné plochy si od nich přepronajímá právě Actual Aver. Od nich si je potom pronajímá SMG, která je dále poskytuje Samsungu.

A právě firma Actual Aver se také dříve Samsungu, respektive SMG podle Říhové ptala, zda souhlasí s převěšením po dobu návštěvy. Nyní také zároveň Samsungu nabídla kompenzaci, na kterou korejská firma přistoupila. Proč a jak došlo k převěšení vlajek ale v Samsungu ani SMG nevědí.

Stále tak zůstává otázkou z jakého důvodu dali v Actual Aver pokyn k tomu, aby byly vlajky dlouhodobého zákazníka překryty jednorázovým klientem. Navíc pokud na to opravdu ani Tvrdíkovi lidé, ani zástupci magistrátu nijak netlačili. Ředitelka firmy Michaela Soukupová nebrala telefon a na SMS redakci neodpovídala.