VIDEO: Tak vypadá BeatBall, český basketbalový vynález

  • 7
Ameriku neobjevili, ale třeba ji BeatBallem dobudou. Na českých palubovkách se právě zrodila nová basketbalová disciplína, hra pro dva hráče, dva koše a jeden míč. Debut proběhl na Velký pátek během velikonočního turnaje v severočeských Lounech.

Podstata disciplíny je v boji muže proti muži (či ženy proti ženě). Možná proto také její „vynálezce“ Michal Kruk zvolil název BeatBall. Hra jednoho útočníka proti jednomu obránci je samozřejmě základem basketbalu a těžko tak lze mluvit o něčeho revolučně nového, ale tradiční forma 1x1 brala do hry pouze jeden koš, na který útočili oba basketbalisté.

U BeatBallu je hřiště se dvěma koši rozděleno do tří zón, úspěšná střela tak přinese autorovi jeden, dva, nebo tři body. Dva body si může připsat také za úspěšnou smeč. To je ve zkratce vysvětlení nově se rodící verze jedné z nejrozšířenějších sportovních her na světě.

„Myslím, že turnaj splnil účel. Ta hra, jak je postavená z hlediska pravidel a celkové koncepce, má šanci, aby se z ní stala zajímavá součást basketbalového dění,“ neskrýval pozitivní naladění po premiéře v lounské Městské sportovní hale Michal Kruk.

Slova chvály našel i pro pořadatele turnaje: „Mám z toho skvělý pocit a chtěl bych vyzvednou kluky Usurpátory z Loun, kteří celý víkend suprově zorganizovali.“

BeatBall - pravidla nové hry

Hraje se 1 na 1 na dva koše za dozoru dvou rozhodčích. Zápas trvá 3x2 minuty hrubého času, přičemž rozhodčí může čas zastavit. Mezi třetinami je pauza trvající minutu.

Hra začíná losem. Výherce losu si vybírá, zda bude zahajovat hru nebo bude začínat případné prodloužení. Hráč má na útok 12 sekund, po útočném doskoku 6 sekund.

Hřiště má nyní rozměry 18 x 9 metrů. Je rozděleno na tři zóny - koš z útočné poloviny platí za bod, koš vstřelený zpoza půlící čáry za dva body a koš vstřelený zpoza trojkové čáry za tři body; smeč je za dva body.

V poslední třetině si může hráč vzít 20sekundový time-out. Při pátém faulu se střílí trestný hod a hráč si může vybrat střelu za 1, 2 nebo 3 body. Nikdy si ale nemůže vybrat trestný hod s vyšší hodnotou než je hodnota zóny, ve které byl faulovaný.

Utkání končí uplynutím časového limitu nebo dosažením 19 bodů jedním z hráčů. Při nerozhodném výsledku po uplynutí hrací doby následuje prodloužení. Vítězem je ten hráč, který dříve dosáhne tří bodů.

Kruk si přizval hráče z české první a druhé ligy, aby mu disciplínu otestovali. Své místo mezi osmi fightery si našel také Lukáš Kraus, bezmála světový šampion ve hře 1 na 1 na jeden koš z Alcatrazu 2012. No a právě Kraus zúročil své zkušenosti a stal se historicky prvním vítězem turnaje v BeatBallu.

„Je vidět, že je to hra pro chytré lidi. Do finále se prosadili dva chytří hráči,“ lichotí Kruk vítěznému Krausovi a druhému Petru Šlechtovi z Písku.

„Zkušenost a síla Lukáše a to, že byl schopný hru dokonale načíst, vyhrála. Nechtěl jsem vytvořil hru jen pro silové typy, které to pouze hrnou na sílu do koše. Lukáš ukázal, že dokáže kombinovat střelu, hru 1 na 1 do koše a taktiku. To je to, co mě na tom zajímá,“ ocenil Kruk přínos někdejšího českého reprezentanta v basketbalu 5 na 5, 3 na 3 i 1 na 1.

Aby však nebylo vše pouze pozitivní, sám Michal Kruk přiznává, že našel pár výrobních vad, které bude muset do příštího klání vyladit.

„Asi jsem přepísknul hřiště. Příště ho udělám o dva metry kratší, protože hráči po třikrát dvou minutách čistého času končili vyčerpaní. Nakonec to i kvitovali, že si sáhli na dno svých sil,“ uvedl na adresu hřiště dlouhého 18 a širokého 9 metrů.

Zdá se, že o budoucnost „svého“ sportu nemusí mít obavy. Už v průběhu přímého přenosu z pátečního turnaje osmi bojovníků měl několik telefonátů od zájemců, kteří by se rádi zhostili některého z dalších beatballových turnajů: „Už na samotném turnaji se mi ohlásili lidé z Ostravy, Slovenska nebo Polska. V Polsku už jsme domluvení, že se to bude hrát.“

Ve svých úvahách míří i o něco dál, ale přiznává, že vše bude záležet na financích a jestli se mu povede pro novou disciplínu sehnat komerčního partnera: „Mohla by z toho vzniknout zajímavá show, kterou bychom mohli obohatit českou Chance 3x3 Tour. Nevím jestli se to povede, ale večer před turnajem 3x3 u místního obchodního centra bychom udělali dvouhodinový turnaj 1 na 1 s nábojem, energií.“

Při teoretických úvahách o BeatBallu tušil, že zápas trvající tři třetiny po dvou čistých minutách nebude procházka růžovým sadem. Nedokázal si ale představit, jak moc turnaj (finalisté odehráli pět zápasů) zatočí s fyzickými silami bojovníků.

„Překvapilo mě, jak je to fyzicky náročné. Pravdou je, že pokud budou hrát hráči typu Bosák, Pecka, Horák, kteří mají natrénováno z té nejvyšší úrovně, může to být extrémně zajímavé. Pokud se hráč dvakrát trefí za tři body, tak obránce musí jít k němu a vznikne prostor pro souboj 1 na 1 s obrovským potenciálem,“ glosuje Kruk.

Zní to hezky. Představa dvou mužů bojujících ve vymezeném prostoru lákala lidstvo odpradávna. Jak uspěje ve variantě jménem BeatBall?


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž