Autor hry o umírajícím synovi: YouTube videa nám ubližují

  • 13
Průchody jejich projektem That Dragon, Cancer mají na YouTube miliony přehrání, podle neoficiálních statistik však hru koupilo jen okolo 13,5 tisíce lidí. Titul tedy není výdělečný a výsledek nabádá k úvahám nad modelem Let's Play tvorby a zodpovědnosti autorů videí.

Ačkoliv se totiž nezvyklá hra That Dragon, Cancer dočkala značné mediální pozornosti a obstojných recenzí, příjmy z prodejů prý sotva stačí na zaplacení nákladů.

That Dragon, Cancer je autobiografickou hrou rodiny Greenových, jejichž synovi doktoři již po 12 měsících života odhalili smrtelnou rakovinu. Na tu také o čtyři roky později zemřel.

Kvůli náročnému tématu i uměleckému pojetí titulu se navíc o hře psalo například i v deníku New York Times.

„Naše studio z prodejů nevidělo ani dolar,“ prohlásil Ryan Green. Upřesnil však, že veškerý obrat tvůrci využili na uhrazení dluhů, které jim kvůli vývoji vznikly.

That Dragon, Cancer (PC)
That Dragon, Cancer (PC)

Hra That Dragon, Cancer

Hra je dostupná od 12. ledna, kdy vyšla pro PC, Mac Os X a androidí mikrokonzoli Ouya. Na YouTube je navíc možné najít desítky videí, přesto ani dva měsíce nestačily k ziskovosti projektu.

Green z toho částečně viní autory videí, kteří na YouTube nahrávají celý průchod hrou. Ten zabere zhruba dvě hodiny.

„Pokud porovnáte miliony zhlédnutí u kompletních záznamů naší hry na YouTube s prodeji podle statistik serveru SteamSpy, ten nepoměr je jasný,“ říká Greene.

„Řadu lidí jsme na YouTube viděli nahrát kompletní průchod hrou a to jen s minimálním komentářem. Narazili jsme na jedince, co z našeho titulu vytáhli hudební doprovod a nahráli ho na YouTube. Našli jsme také bezpočtu Letsplayerů zveřejňujících záznamy s odkazem na jejich sociální kanály a obchody s jejich božím, náš web však vynechali,“ upozorňuje vývojář.

That Dragon, Cancer (PC)

Green zmiňuje, že by přitom stačilo, aby každý divák věnoval dolar a finanční situace autorů mohla být odlišná. Zajistilo by to dostatek zdrojů pro další práci, ze které by mohla profitovat herní komunita i Letsplayeři samotní.

A musíme mu dát za pravdu. Stávající ekosystém u podobně uměleckých her nahrává především autorům videí, kteří získávají peníze z reklamy.

Vývojáři obdobných projektů však na Let’s Play kultuře mohou tratit. A obchodní model, ve kterém by tvůrci videí věnovali zlomek příjmů právě autorům dané hry, by mohl vést ke vzniku zdravějšího ekosystému.