Belgičané propustili novináře Cheffoua. Teroristu z letiště hledají dál

  • 259
Belgická prokuratura propustila Fayçala Cheffoua, kterého podezírala z účasti na teroristickém útoku. Nemá důkazy o tom, že je mužem v bílém, kterého zachytila letištní kamera. V nemocnicích zemřeli na následky explozí další čtyři lidé, počet obětí tak stoupl na 35. Bruselské mezinárodní letiště se mezitím chystá obnovit provoz.

„Stopy, které vedly k zatčení Fayçala C., nebyly potvrzeny aktuálním průběhem vyšetřování. Vyšetřující soudce proto osobu propustil,“ uvedla podle belgické televize BFMTV bruselská prokuratura.

Federální policie zároveň zveřejnila video z bezpečnostní kamery na letišti a žádá veřejnost, aby jí pomohla identifikovat muže v bílé košili a klobouku.

Belgická média přitom o víkendu s odvoláním na úřady psala, že mužem, který na známém snímku tlačí letištní vozík po boku sebevražedných atentátníků, je právě Cheffou - novinář na volné noze, kterého sledovaly tajné služby, neboť mezi uprchlíky z Blízkého východu verboval nové džihádisty.

Policie Cheffoua zatkla přímo před sídlem federální prokuratury. V sobotu si vyslechl obvinění z účasti na terorismu, vražd a pokusů o ně (více zde).

Bruselské letiště vstává z trosek, otestuje provizorní halu

Mezinárodní letiště v Bruselu se týden po útocích pokouší částečně obnovit provoz. Jeho zaměstnanci se v úterý netradičně vžijí do role pasažérů, aby zkusili, jestli narychlo postavená konstrukce před letištním terminálem dokáže obsloužit nápor cestujících namísto zničené odbavovací haly.

Zhruba 800 lidí se nechá odbavit, odevzdá zavazadla, projde bezpečnostní kontrolou a zamíří k odletovým branám.

Vedení letiště mohlo terminál navštívit až v sobotu, když dějiště teroristického útoku po pěti dnech opustili kriminalisté.

Odletovou halu atentátníci zcela zničili, samotná budova je však podle statiků bezpečná. Funguje i podzemní systém na třídění zavazadel.

Stanoviště bezpečnostní kontroly a všechny prostory za ním mohou rovněž brzy opět sloužit cestujícím.

Ti však budou muset nejprve vystoupat po úzkém služebním schodišti, které na nápor pasažérů není stavěné. Už tak složité podmínky navíc komplikují zpřísněná bezpečnostní opatření, která všem letištím v Belgii nařídila vláda. Bez prohlídky se nesmí nikdo dostat dovnitř.

Cestující budou jezdit přes hangár

Letiště Zaventem loni obsloužilo 23,5 milionu cestujících v rámci necelých 240 tisíc letů. Je jasné, že po úterním tragickém útoku takový nápor ještě dlouho nezvládne. Vedení se proto rozhodlo terminálům ulehčit alespoň tím, že cestující z přistávajících letadel odvezou autobusy. Trasa povede hangárem.

Teror v Bruselu

„Zátěžový test provedeme ve spolupráci s partnery letiště, federální policií, obrannými silami a Belgickým úřadem pro civilní letectví. Bezpečnostní opatření a částečné obnovení provozu musí napřed schválit všechny dotčené úřady,“ upozorňuje vedení letiště.

Zatím proto není jasné, kdy by se letiště mohlo alespoň částečně otevřít. Nedostupná zatím pro cestující zůstávají i odbavená zavazadla, která po útocích uvázla v zázemí letiště nebo je pasažéři při evakuaci museli nechat v odletové hale.

Zavazadla z odstavených letadel, včetně letu OK630 z Prahy v režii Českých aerolinií, si mohou cestující v Bruselu vyzvednout.

Podrobné instrukce ohledně zavazadel i automobilů, které musely až do víkendu zůstat na uzavřených parkovištích, jsou k dispozici na webu letiště.

Teror si vyžádal 35 obětí, upřesnily úřady

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková v úterý oznámila, že exploze na bruselském letišti a ve stanici metra Maelbeek si vyžádaly celkem 35 mrtvých. Číslo podle belgických veřejnoprávních médií BFMTV a RTBF nezahrnuje tři sebevražedné atentátníky.

Původní bilanci 31 obětí zvýšili čtyři lidé, kteří v nemocnici podlehli vážným zraněním. „Lékaři dělali, co mohli. Odvahu všem rodinám,“ vzkázala ministryně na Twitteru. Zraněných je po atentátech 340, pocházejí z dvaceti různých zemí.

Zatím se podařilo zjistit identitu 28 mrtvých, z nichž 15 zemřelo v odletové hale a 13 ve stanici metra. Je mezi nimi šestnáct Belgičanů, čtyři oběti pocházely ze Spojených států. V Bruselu umírali také občané Velké Británie, Itálie, Číny, Nizozemska, Francie, Německa a Švédska.

22. března 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video