Zeman: Česko za Nečasovy vlády podléhalo USA a EU, už jsme opět nezávislí

  • 1516
Prezident Miloš Zeman kritizoval v rozhovoru s čínskou televizí CCTV politiku minulé české vlády. Podléhala podle něj USA a Evropské unii. Zeman rozhovor týkající se česko-čínských vztahů poskytl před návštěvou prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek prezidentův výrok označil za odpudivý. Nesouhlasí s ním ani expremiér Petr Nečas.

„Je to nový začátek, protože mezi Čínou a bývalou vládou České republiky byly velmi špatné vztahy. Zdůrazňuji bývalou vládou, protože ta vláda velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země. A to je moje vysvětlení toho nového začátku,“ sdělil televizi prezident Zeman.

Kalousek, který byl v Nečasově vládě, na kterou Zemanova slova mířila, ministrem financí, považuje výrok za odpudivý. „ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR,“ řekl Kalousek.

„Že to je Číňanům úplně jedno, dokazuje fakt, že nejrychleji rostl zahraniční obchod s Čínou v letech, kdy ministrem zahraniční byl Karel Schwarzenberg. Nám to ale jedno být nesmí, protože hlava státu se těchto odpudivých výroků dopouští zcela záměrně,“ uvedl také šéf opoziční strany TOP 09.

Sinolog: Číňané jsou větší patrioti než Rusové, hanobení vlajek nerozumí

Proti slovům Zemana se ohradil i Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ uvedl. Zmínil dvojici svých setkání s čínským premiérem i projev na sjezdu Svazu průmyslu v září 2012. „Naše vztahy by měly být budovány na vzájemném respektu a nevměšování se do vnitřních záležitostí. Že na některé věci máme rozdílný názor, je logické, vycházíme z rozdílného systému hodnot. Ale cestou je dialog, nikoliv tomu druhému vnutit svůj pohled na svět,“ podotkl také expremiér.

Fiala: Zeman se chová submisivně k Východu

Velmi kritický byl i předseda ODS Petr Fiala, podle něhož levicové překrucování skutečností nezná mezí. Bývalá koaliční vláda, ve které byl ministrem školství, podle něj nikomu nepodléhala. „Vysvětlení je jediné: místo euroatlantické spolupráce nás chce (Zeman) posunout k Východu, ke kterému se pravě on chová submisivně, abych použil jeho slova. To ale není žádný rozumný zahraničně-politický ani bezpečnostní koncept. Rozvíjet ekonomické vztahy s Čínou je správné, kvůli tomu ale nesmíme padat na kolena a popírat hodnoty, které jsme dosud vyznávali,“ míní.

Zahraničněpolitický mluvčí hnutí ANO a europoslanec Pavel Telička uvedl, že je mu ze slov hlavy státu úzko. „Především z těch, kdy chladnokrevně až téměř vypočítavě mluví o našich klíčových spojencích a EU, jejíž součásti jsme a kterou máme možnost zevnitř ovlivňovat,“ poznamenal. „Nejde asi ani tak o ostudnou neznalost prezidenta, ale spíše ostudnou servilitu vůči Číně,“ uvedl.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Zemana hájil. „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09,“ napsal na Twitteru.

28.března 2016 v 11:29, příspěvek archivován: 28.března 2016 v 12:09

Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09.

Kalousek po slovech Zemana hovořil o dvou kolejích české zahraniční politiky. Jednu podle něj personifikuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (oba ČSSD), kteří přiměřeně respektují dlouholetý azimut české zahraniční politiky a spojenecké závazky. „Ta druhá kolej otáčí azimut ke Kremlu a je podlézavá autoritativním a nesvobodným režimům a tu personifikuje především prezident republiky, ke kterému se přidal první místopředseda vlády (Andrej Babiš),“ uvedl.

Jako jediný z předních politiků se za Zemana jasně postavil předseda komunistů Vojtěch Filip. Nečasova podle něj vůbec nehledala český národní zájem a byla spíše zcela závislá na příkazech z USA. Současné vládě zase podle něj chybí jasné vymezení vůči zcela chybné migrační politice EU.

Chceme prohloubit vztahy s Čínou, uvedl Sobotka

Premiér Sobotka v písemných odpovědích na otázky televize CCTV vyjádřil naději, že se Česko stanem pro Čínu středoevropským finančním a leteckým centrem. Těší se prý také na rozvoj spolupráce s Čínou v oblastech financí, zdravotnictví, sportu a vzdělání.

Sobotka v odpovědích na otázky uvádí, že prioritou jeho vlády je prohloubení vztahů s Čínou. „Minulé dva roky jsme se intenzivně zabývali posílením česko-čínských vztahů a toto úsilí nyní začíná přinášet plody,“ citovala televize ze Sobotkových odpovědí.

Souhlasíte s prezidentovým výrokem, že Česko podléhalo Bruselu a Washingtonu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 4. dubna 2016. Anketa je uzavřena.

NE
NE 6583
ANO
ANO 3041

K finanční spolupráci sdělil, že čínské finanční instituce mají blíže k českým finančním skupinám než k bankám. Vstup těchto velkých institucí na trh bude podle něj nejenom pobídkou finančního, ale všech sektorů české ekonomiky.

V nejbližších týdnech se chystá letecké spojení mezi Prahou a Šanghají a pak má následovat také linka do Čcheng-tu, tedy střediska provincie S ́-čchuan. Kontakty se podle Sobotky úspěšně rozvíjejí také v oblasti zdravotnictví, protože ČR se stala základnou tradiční české medicíny.

Aktivisté zveřenili záběry z poničení čínských vlajek v Praze:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue