Jaromír Jágr z Floridy si hlídá puk, dotírá na něj Matt Carle z Tampy.

Jaromír Jágr z Floridy si hlídá puk, dotírá na něj Matt Carle z Tampy. | foto: AP

Florida vyhrála, přesně pálil Jágr i Hudler. Krejčí má dvě přihrávky

• 118
Jaromír Jágr a Jiří Hudler se střelecky prosadili v sobotním utkání NHL a přispěli k výhře hokejistů Floridy v derby na ledě Tampy Bay 5:2. Jágr navíc zaznamenal jednu asistenci a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Dva body za dvě přihrávky si připsal David Krejčí, jehož Boston zvítězil 3:1 v Torontu a přerušil sérii pěti porážek.

Florida prohrávala od 6. minuty 0:1 po trefě Tylera Johnsona, na níž se podílel Ondřej Palát, ještě do přestávky ale skóre otočila. Ve 14. minutě vyrovnal ranou z úhlu Vincent Trocheck, v 19. minutě poslal hosty do vedení Jágr, který završil dlouhé obléhání branky Tampy v přesilové hře přesnou střelou švihem z kruhu pro vhazování. Čtyřiačtyřicetiletý veterán si 25. gólem v sezoně pojistil pozici nejlepšího českého střelce v lize, s 58 body je i nejproduktivnějším Čechem. Druhý Krejčí stále zaostává o dva body.

Ve druhé třetině navýšil náskok hostů svým patnáctým gólem v sezoně Hudler, který před brankou tečoval střelu obránce Alexe Petrovice od modré čáry. Ve 45. minutě Jágr vystihl rozehrávku soupeře, k puku se po několika odrazech dostal Jonathan Huberdeau a další pohotovou střelou zvýšil už na 4:1. Za domácí sice snížil Steven Stamkos, ale při power play pečetil vítězství hostů Jussi Jokinen.

Panthers potvrdili, že se jim na rivala z Floridy daří, když vyhráli čtvrtý z pěti vzájemných zápasů v sezoně a osamostatnili se v čele Atlantické divize, kde mají před Tampou dvoubodový náskok. „Nešlo nám o vzájemnou bilanci, ale dívali jsme se na tabulku. Byl to pro nás důležitý zápas, jako by šlo o play off,“ připustil brankář Roberto Luongo, který přispěl k triumfu 33 zákroky a byl vyhlášen nejlepším hráčem večera.

Jágr vstřelil 25 gólů za sezonu už poosmnácté ve své zámořské kariéře. „Je to díky kvalitním spoluhráčům,“ zopakoval tradiční formulku. „Naše lajna nehrála poslední dva tři zápasy nejlépe, takže dnes jsem chtěl, abychom se dostali do pohody a užili si to,“ pochvaloval si.

Zápas nevyšel v sobotu Philadelphii, která prohrála 1:2 v Arizoně. V souboji o druhou divokou kartu ve Východní konferenci tak mají oba celky stále stejný počet 85 bodů.

Flyers ztroskotali na brankáři Miku Smithovi, který pochytal 34 střel a o čisté konto přišel až v poslední minutě. Domácí se dostali do vedení ve 36. minutě v přesilové hře, klíčový druhý gól přidali v poslední sekundě druhé třetiny, když Martin Hanzal vybojoval puk za brankou a Michael Stone současně se sirénou překonal Steva Masona.

Zápas měl nicméně dramatický závěr. V 58. minutě Hanzal postrčil hlavou proti mantinelu Claudea Girouxe, inkasoval trest na pět minut a do konce utkání a hosté to zkusili bez brankáře v šesti proti čtyřem. Čtyřicet sekund před závěrečným klaksonem snížil Sean Couturier, vyrovnat už se ale Philadelphii v pokračující přesilové hře nepodařilo.

V zápase bohatém na osobní souboje na sebe upozornil tvrdým zákrokem u mantinelu také český obránce Radko Gudas, po němž odstoupil ze hry autor prvního gólu a kapitán Arizohy Shane Doan. Podle rozhodčích si ale Gudas počínal čistě.

„Podle mě byl ten hit trochu sprostý,“ tvrdil po zápase Hanzal, který následně zvýšil důraz v osobních soubojích, až to nakonec přehnal. „Když vám soupeř zraní kapitána, takhle to většinou dopadá. Dali jsme si záležet, abychom zápas dohráli patřičně tvrdě.“

Philadelphia prohrála teprve potřetí z posledních patnácti zápasů v základní hrací době. „Hráli jsme dobře, dali jsme do toho všechno. Měli jsme plno šancí, ale jejich brankář předvedl několik úžasných zákroků,“ uvedl Giroux, který byl po Hanzalově faulu v pořádku.

Zaváhání Detroitu i Philadelphie využili New York Islanders, kteří vydřeli výhru 4:3 v prodloužení na ledě Caroliny a odskočili oběma pronásledovatelům na rozdíl čtyř bodů.

Zisk Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části stále nemůže slavit Washington, který prohrál 0:4 se St. Louis. Blues tak už ve čtvrtém zápase za sebou nedostali gól a jejich neprůstřelnost trvá už 240 minut, což je nový klubový rekord. Avšak zatímco tři předchozí čistá konta vychytal Brian Elliott, tentokrát udržel nulu Jake Allen, který si připsal 34 úspěšných zákroků.

Capitals mohl pohár přihrát nezdar Dallasu, ten však zvítězil 4:2 v San Jose. Jeden gól Sharks vstřelil Tomáš Hertl, jemuž schází jediný zásah, aby poprvé v NHL pokořil hranici dvaceti branek za sezonu.

Pittsburgh vyhnal Mrázka z brány, Detroit sedmkrát inkasoval

Hokejisté Pittsburghu si v předehrávaném zápase sobotního programu NHL otevřeli v detroitské Joe Louis Aréně střelnici. Domácí Red Wings, kteří z prvního nepostupového místa usilují o naději na play-off, zklamali své fanoušky po debaklu 2:7. Brankář Petr Mrázek vydržel v akci do 36. minuty, kdy po čtyřech inkasovaných gólech přenechal místo Jimmy Howardovi.

Gólman Petr Mrázek v polovině března vynechal několik zápasů Detroitu kvůli nemoci a po návratu vychytal výhru 4:3 proti Montrealu. Důvěru od trenérů tak dostal i v sobotu proti Pittsburghu. Tentokrát však v akci vydržel jen do 36. minuty a za stavu 1:4 se předčasně poroučel na střídačku.

Red Wings, které případná výhra mohla posunout z první nepostupové pozice Východní konference na post s divokou kartou, vedli po zahajovací třetině 1:0 díky trefě Andrease Athanasiouse. V prostřední dvacetiminutovce však přišel velký obrat Pittsburghu.

Nejprve už po 20 vteřinách hry Mrázka chytrým nahozením zpoza brány překvapil Chris Kunitz a následně domácí třikrát inkasovali po střelách Penguins z pravého kruhu. V 25. minutě našel až příliš snadno mezeru mezi betony Mrázka v přesilovce zakončující Kris Letang, v 32. minutě Carl Hagelin těžil z nechtěné teči bránícího Pavla Dacjuka a v 36. minutě vyhnal českého reprezentanta na střídačku střelou na výrážečku Phil Kessel.

Bodování NHL

S nastoupivším Jimmy Howardem Detroit povzbudila využitá přesilovka ze startu třetí třetiny, prosadil se bek Mike Green. Poté ale opět dávali góly jen hosté a sice Eric Fehr, podruhé v zápase Hagelin a Nick Bonino. První hvězdou večera byl zvolen útočník Kessel s pětibodovou bilancí (1+4) před spoluhráči Hagelinem (2+0) a Boninem (1+4).

Tabulky NHL

V přímém souboji o poslední postupové místo tabulky Západní konference Minnesota čtyřmi góly jasně ovládla utkání na ledě Colorada. Venkovní triumf 4:0 Wild vylepšil bilanci na 85 bodů, kdežto o zraněné opory oslabení Avalanche zůstávají s 80 body a větší ztrátou na první nepostupové příčce.

Dvakrát se za Minnesotu, která v boji o play-off zvítězila už popáté v řadě, prosadil kapitán Zach Parise, čímž navázal ne čtvrteční hattrick proti Calgary. Gólman na vychytanou nulu potřeboval 29 zákroků.

Výsledky NHL

Buffalo - Winnipeg 3:2 (1:2, 0:0, 2:0)
9. Fasching, 42. Reinhart, 45. Eichel - 5. Ehlers, 6. Copp. Střely na branku: 29:20. Hvězdy zápasu: 1. Reinhart, 2. Eichel, 3. Fasching (všichni Buffalo). Diváci: 19 070.

Detroit - Pittsburgh 2:7 (1:0, 0:4, 1:3)
9. Athanasiou, 46. Green - 32. a 49. Hagelin, 21. Kunitz, 25. Letang, 36. Kessel, 47. Fehr, 55. Bonino. Petr Mrázek odchytal za Detroit 36 minut, inkasoval čtyři branky z 27 střel a úspěšnost zákroků měl 85,2 procenta. Hvězdy zápasu: 1. Kessel, 2. Hagelin, 3. Bonino (všichni Pittsburgh). Diváci: 20 027.

Colorado - Minnesota 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)
32. a 45. Parise, 40. Schroeder, 52. Granlund. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Dubnyk, 3. Spurgeon (všichni Minnesota). Diváci: 18 007.

San Jose - Dallas 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)
44. Ward, 46. Hertl- 16. a 25. Janmark (na první Hemský), 35. Sharp, 59. Benn.

Toronto - Boston 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)
17. B. Smith - 23. Bergeron, 47. Chára (Krejčí), 60. Beleskey (Krejčí). Střely na branku: 26:33. Diváci: 19.185. Hvězdy zápasu: 1. Rask (Boston), 2. Bernier (Toronto), 3. Chára (Boston).

Montreal - NY Rangers 2:5 (1:1, 1:4, 0:0)
13. Eller, 36. Danault - 29. a 31. Kreider, 4. Miller, 22. Brassard, 40. Stepan. Střely na branku: 26:23. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Kreider, 3. Stepan (všichni Rangers).

Los Angeles - Edmonton 6:4 (2:2, 3:0, 1:2)
1. a 24. Toffoli, 11. a 60. Carter, 34. Andreoff, 38. Lewis - 50. a 57. Maroon, 1. Eberle, 10. McDavid. Střely na branku: 33:29. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Toffoli, 2. Lucic, 3. Carter (všichni Los Angeles).

Tampa Bay - Florida 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
6. Johnson (Palát), 57. Stamkos - 14. Trocheck, 19. Jágr, 36. Hudler, 45. Huberdeau (Jágr), 60. Jokinen. Střely na branku: 35:27. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Luongo, 2. Huberdeau, 3. Jágr (všichni Florida).

Washington - St. Louis 0:4 (0:0, 0:3, 0:1)
25. Brodziak, 32. Parayko, 33. Tarasenko, 58. Berglund. Střely na branku: 32:29. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Parayko, 3. Brodziak (všichni St. Louis).

Carolina - NY Islanders 3:4 v prodl. (0:2, 3:0, 0:1 - 0:1)
21. Rask, 26. Skinner, 29. McClement - 41. a 65. Clutterbuck, 2. Okposo, 16. Kuljomin. Střely na branku: 36:31. Diváci: 11.636. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Kuljomin (oba Islanders), 3. Skinner (Carolina).

Nashville - Columbus 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
4. Neal, 18. Ekholm, 27. C. Smith, 35. Weber, 41. Järnkrok - 12. Jenner. Střely na branku: 48:19. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Josi, 2. Weber, 3. Neal (všichni Nashville).

Calgary - Chicago 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
33. D. Hamilton - 26. a 59. Ladd, 40. Shaw (Rozsíval), 60. Teräväinen. Střely na branku: 32:27. Diváci: 19.289. Hvězdy zápasu: 1. Darling (Chicago), 2. Ortio (Calgary), 3. Shaw (Chicago).

Arizona - Philadelphia 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)
36. Doan, 40. Stone (Hanzal) - 60. Couturier. Střely na branku: 17:35. Diváci: 16.002. Hvězdy zápasu: 1. M. Smith, 2. Z. Michálek, 3. Gordon (všichni Arizona).

Ottawa - Anaheim 3:4 v prodl. (1:0, 2:0, 0:3 - 0:1)
20. Hoffman, 21. Karlsson, 37. Neil - 46. Getzlaf, 52. Silfverberg, 60. Lindholm, 63. Rakell. Střely na branku: 32:39. Diváci: 18.162. Hvězdy zápasu: 1. Rakell, 2. Perry (oba Anaheim), 3. Neil (Ottawa).