Přežijete černou smrt? Rozhovor o netradiční hře ze středověku

  • 12
Ve hře The Black Death je hlavním úkolem přežít v prostředí morem sužované středověké Evropy. Tématem černé smrti se přitom videohry takřka nezabývají, a proto jsme se rozhodli autory tohoto nezvyklého projektu vyzpovídat.

The Black Death je on-line boj o přežití, kde vás kdykoliv může popravit bezcitný hráč. Ještě větší hrozbou je však všudypřítomná černá smrt.

O herních principech, inspiraci i plánech do budoucna jsme proto pohovořili s Jamesem Rowbothamem a Cameronem Smallem. Jejich vývojářské studio je prý tak malé, že označení pozic vůbec nevyužívají.

Předpokládám, že hra vychází ze skutečnosti a nejsou v ní fantasy stvoření ani magie.
Svět The Black Death je historickým zpracováním ponuré středověké Evropy sužované morem. Žádné fantasy prvky v něm neobjevíte. Ale s ohledem na zábavnost hry někdy musíme skutečnost ohýbat. Například černá smrt by vás zabila během jednoho až osmi dnů, což by příliš zábavné nebylo.

Jaké rešerše pro projekt provádíte?
Myslím si, že je třeba téma prozkoumat co nejzevrubněji. Věříme, že nám to pomáhá pokládat důležité stavební kameny. Británie i Evropa mají bohatou historii a obrovské množství informací i míst k navštívení, pokud někdo chce jít do hloubky. A my toho využíváme naplno. S vytvářením světa nám pomohly návštěvy památek, focení a důležitou roli hrají také knihy i informace z internetu.

Inspiraci kromě historie čerpáme ze skutečných míst, událostí i vybraných filmů a televizních pořadů.

James Rowbotham (vlevo) a Cameron Small (vpravo), vývojáři projektu The Black Death

Období morové epidemie je pro videoherní svět nezvyklé. Jak vás napadlo soustředit se právě na toto téma?
Černou smrt jsme zvolili kvůli její historické významnosti. Bylo to období, kdy lidská rasa byla vůbec nejblíže vyhynutí. Je to přitom období, kterým se hry téměř nezabývají a atmosférické zpracování středověku v západní Evropě působilo jako skvělý nápad. Vyšli jsme z filmů jako Ironclad, seriálů jako Vikingové a Hra o trůny, ale i herních modifikací Dark RP či Arma Life.

Moderním představám o středověkém životě vévodí rytíři, ve skutečnosti však byli jen malou částí pestré kultury. Chtěl jsme, aby to naše hra odrážela svým pojetím jednotlivých povolání.

Mohl byste tedy popsat, jak nebojové třídy budou fungovat? Takový koncept mi ve hrách chybí dlouho, ale trochu se obávám o jeho zábavnost. Například když budete sběračem.
Všichni hráči se mohou účastnit boje, takže vás (automaticky) nezničí někdo s bojovou profesí. Ale nebojové profese mají mnohem propracovanější herní mechanismy. Obchodník se například více soustředí na vytváření vlastních předmětů a při nákupu i prodeji bude mít výhodu.

Sedláci pro změnu mohou obhospodařovat pole a pěstovat vlastní plodiny, stávají se tak hlavním zdrojem jídla a pomáhají určovat jeho cenu. Mnich zase může vytvářet masti, které zastavují infekci a dokáže také kvasit pivo a vyrábět opium. Každé povolání má při přežívání v drsném světě The Black Death své výhody.

Black Death

A proč bych měl chtít spolupracovat s dalšími lidmi?
Jednotlivé třídy postav jsou silnější, když si navzájem pomáhají. Jako sedlák se například soustředíte na pěstování plodin pro svou skupinu, obchodník všechny přebytky prodá a za zlaťáky si můžete vyrobit zbraně pro milici. A ta zase chrání vaše plodiny.

Po nashromáždění dostatečného bohatství si můžete koupit dům, a zanechat tak předměty vašemu nejbližšímu příbuznému v případě, že zemřete.

Je The Black Death spíše bojem o přežití, ve kterém náplň vytvářejí hráči interakcemi, nebo tu významnou roli budou hrát i počítačem řízené postavy?
Titul se soustředí především na příběhy vytvářené hráči. Lidé budou pohánět ekonomiku a budou mezi nimi vznikat přirozené rivality. Ve světě objevíte i počítačem ovládané postavy. Těmi budou především obchodníci, u kterých lidé mohou prodávat a nakupovat předměty. A stráže tu vybrané oblasti budou chránit před násilím.

Black Death

Je smrt v The Black Death stálá a musíte začít od nuly, když vaše postava zemře? Pokud tomu tak je, existuje nějaká motivace pro dlouhodobé hraní? Tituly zaměřené na boj o přežití často hráče po několika smrtích nedokážou přimět k dalšímu hraní. Máte zkrátka pocit, že jste ze hry viděli již vše.
Momentálně titul funguje tak, že smrtí přijdete o vše kromě svého domu. Váš příbytek se stává dědictvím pro příští postavu. V průběhu předběžného přístupu ale chceme přidat systém pro kompletní dědictví, se kterým hráči získají zlomek z bohatství a předmětů jejich předchozí postavy. Doufáme, že díky tomu lidé budou zvažovat riziko a porovnávat ho s možným ziskem z nebezpečných situací.

Když se vydáte hlouběji do zbojnického kempu, můžete objevit lepší výbavu. A nebo také přijít o vše. Případně se můžete vrátit a svou kořist ukrýt v domě. Tedy pokud jste tak bohatí, abyste nějaký vlastnili.

Black Death

Co se s mojí postavou stane, když se ze hry odhlásím? V některých titulech její tělo zůstává ve virtuálním světě a lidé kolem ní mohou vybudovat žalář.
Před odhlášením začne odpočítávání, během kterého postava musí zůstat nehybná. Poté se úspěšně odhlásíte ze serveru. Cílem je zabránit lidem, aby se odpojovali během boje. Ale když v aktuální verzi hru vypnete, ze serveru zmizíte a objevíte se teprve při příštím přihlášení.

Bude možné ve světě budovat vlastní obydlí, případně stavět vesnice?
Po uvedení projektu do předběžného přístupu budou mít hráči pouze možnost kupovat a prodávat existující domy. Chceme zabránit tomu, aby byl svět zaneřáděný nedostavěnými příbytky.

Naopak chceme podporovat naši středověkou tematiku. Bavili jsme se o tom, že bychom lidem mohli vyhradit speciální místa, kde by bylo možné stavět vlastní domy. Ale rozhodnutí o tom zatím nepadlo.

Bude titul hráče dělit mezi různé servery? A kolik lidí by na každém z nich mělo hrát?
Ano, k dispozici bude několik serverů a lidé budou mít možnost zakládat i své vlastní. Zpočátku by se v každém světě mělo pohybovat zhruba sto hráčů. Ale budeme to testovat během předběžného přístupu.