Martin Hanzal z Arizony překonává gólmana Dallasu Kariho Lehtonena.

Martin Hanzal z Arizony překonává gólmana Dallasu Kariho Lehtonena. | foto: AP

Hanzal pokořil metu 100 gólů v NHL, Pavelec s Mrázkem vychytali výhry

• 46
Hned devět českých hokejistů v čele s dvougólovým střelcem Martinem Hanzalem z Arizony se zapsalo do statistik v rámci jedenácti čtvrtečních zápasů NHL. Dařilo se navíc i brankářům, když Petr Mrázek z Detroitu s Ondřejem Pavelcem z Winnipegu vychytali svým barvám výhry.

Hokejisté Arizony si ve čtvrtek vyšlápli na lídra Západní konference z Dallasu. Své fanoušky potěšili výhrou 3:1 a hlavní roli v tom sehrál český centr Martin Hanzal, jenž dosáhl na svůj 100. a 101. gól kariéry v NHL.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (FLA), 71z.- 56b.(24+32)
2. David Krejčí (BOS), 65z.- 54b.(15+39)
3. Jakub Voráček (PHI), 64z. - 50b.(10+40)
4. T. Plekanec (MTL), 75z.- 49b.(13+36)
5. Tomáš Hertl (SJS), 73z. - 42b.(18+24)
6. Jiří Hudler (FLA), 64z.- 41b.(14+27)
7. Martin Hanzal (ARI), 61z.- 38b.(13+25)
8. Aleš Hemský (DAL), 68z.- 33b.(13+20)
9. Michael Frolík (CGY), 62z. - 32b.(15+17)
10. Ondřej Palát (TBL), 53z. - 30b.(14+16)

Zámořští novináři jej právem zvolili hlavní hvězdou. Jako první se však v zápase blýskl jiný český útočník. Po otevírací trefě z 15. minuty od domácího Tobiase Riedera totiž Stars vrátil do hry o pouhých devět vteřin později Aleš Hemský, jenž své 13. trefy sezony dosáhl s velkou dávkou trpělivosti po parádní stahovačce.

Svého střeleckého jubilea Hanzal dosáhl na startu druhé třetiny, když dorážkou uplatnil své kilogramy v prostoru před bránou Kari Lehtonena. Podruhé se urostlý centr radoval v 48. minutě, když nejprve tečoval ránu Klase Dahlbecka do břevna a následně úspěšně dorážel. Gól padl při hře Arizony v oslabení, v dané herní situaci se Hanzal v NHL prosadil po téměř sedmi letech.

Tabulky NHL

„Je to pěkné číslo. Jak dlouho mi to trvalo, devět let? To za dalších 35 možná vyrovnám Doanera (kapitána a klubového rekordmana Shane Doana),“ vtipkoval Hanzal v rozhovoru s novináři ohledně svého 100. a 101. gólu kariéry.

Kromě zmiňovaného Hanzala (18:20, +1, 4 střely, 2+0) za Coyotes nastoupili i Jiří Sekáč (11:20, +/-: 0) a Zbyněk Michálek (16:32, +/-: 0). Za Dallas pak společně s Hemským (13:36, +/-: 0, 3 střely) bojoval i mladík Radek Faksa (13:45, +/-: 0, 2 střely).

Stejně jako Hanzal byl ve čtvrtek zvolen první hvězdou i gólman Ondřej Pavelec, jenž v posledních dnech předvádí skvělé výkony. V úterý totiž pochytal všech 28 ran Vancouveru (nulu v NHL uhájil poprvé od dubna 2015) a byl jednou z klíčových postav Winnipegu u výhry 2:0. O dva dny později pak český reprezentant zneškodnil pro změnu 33 z 34 střel Los Angeles a kanadský tým se nad favoritem radoval z triumfu 4:1.

Kings otevřeli v 30. minutě skóre duelu, když jako jediný Pavelce překonal v přesilové hře Anže Kopitar. Ještě před druhým odchodem do kabin ale srovnal domácí Adam Lowry a ve třetí třetině zařídili obrat Dustin Byfuglien, Paul Postma a Drew Stafford.

Los Angeles (93 bodů) s jistotou účasti v play-off i přes porážku zůstává na čele Pacifické divize, Winnipeg (68 bodů) je třetím týmem pod čarou postupu a naopak již pouze dohrává sezonu.

Pokud chce Detroit prodloužit svou 25let trvající sérii účastí v play-off, musí pravidelně sbírat body a doufat v zaváhání konkurentů. Ve čtvrtek Red Wings dokázali zvítězit, když na domácím ledě udolali těsně 4:3 Montreal.

Domácí vedli po dvou třetinách i díky dvěma zásahům útočníka Riley Sheahana už 4:0, přesto se nakonec museli ještě strachovat. Tomáš Plekanec (19:25, +1, 3 střely, 1+0), Paul Byron a Max Pacioretty totiž na startu třetí třetiny snížili ztrátu kanadského celku na nejtěsnější rozdíl.

Další gól už ale Petr Mrázek, jenž pochytal 26 z 29 střel Canadiens, nepustil a Detroit se tak zlepšil na 85 bodů. V tabulce Východní konference ale zůstal na nepopulární první nepostupové pozici, protože dva body slavili i držitelé divoké karty - Philadelphia (85 bodů) po triumfu 4:2 v Coloradu.

Na úspěchu Flyers se výrazně podíleli i Češi, obránce Radko Gudas (19:43, +2, 3 střely, 1+1) a útočník Jakub Voráček (16:19, +1, 1 střela, 0+1). Prvně jmenovaný opět potvrdil své březnové střelecké probuzení. Na první trefu sezony řízný bek čekal až do 58. startu, kdy 5. března čtyřmi body (2+2) zazářil proti Columbusu. Následně se ve stejném kalendářním měsíci trefil ještě ve třech dalších zápasech a aktuálně si s pěti góly již vytvořil nové osobní střelecké maximum za sezonu v NHL. Útočník Voráček si pro změnu ve svém čtvrtém startu po návratu z marodky připsal druhou přihrávku a zaokrouhlil svůj letošní bodový zisk na 50 bodů za 10 branek a 40 asistencí. Hranici 50 zápisů pokořil počtvrté z dosavadních osmi zámořských sezon.

Bodování NHL

V souboji rivalů ze špičky Atlantické divize uspěla Florida 4:1 na ledě Bostonu a odsoudila své konkurenty už k páté porážce v řadě, což je nejhorší série Bruins v celém dosavadním průběhu základní části. Boston v 28. minutě poslal do vedení Ryan Spooner, ještě v dané třetině ale vývoj otočili Reilly Smith a při hře v oslabení skórující Vincent Trocheck. Ve třetí třetině pak ještě přidali pojistky Jussi Jokinen a Jonathan Huberdeau, jemuž asistoval i Jaromír Jágr (16:03, +1, 1 střela, 0+1). Obránce Jakub Kindl (13:39, -1, 2 střely) útočník Jiří Hudler (10:33, -1, 1 střela) zůstali bez bodu, stejně jako domácí útočné duo David Krejčí (23:47, -3, 2 střely) - David Pastrňák (9:16, -2, 3 střely).

Jedenáctigólová přestřelka s vítězným koncem bavila fanoušky v Torontu. V tabulce Východní konference poslední Maple Leafs si s kádrem plným mladíků ve čtvrtek vyšlápli na Anaheim, který arénu Air Canada Centre opouštěl po prohře 5:6 z prodloužení. V dresu kanadského celku se blýskli zejména útočníci Nazem Kadri (2+2) a Tyler Bozak (2+0). Jediný český zástupce v utkání domácí Milan Michálek (17:00, +/-: 0, 1 střela, 0+2) si připsal na konto dvě přihrávky.

I ve svém druhém startu v NHL slavil obránce Vojtěch Mozík (11:25, +/-: 0, 2 střely) výhru. Ve čtvrtek pomohl New Jersey k venkovnímu triumfu 3:0 nad Pittsburghem. První hvězdou zámořští novináři zvolili autora dvou gólů Devils útočníka Kyla Palmieriho před mladým brankářem Scottem Wedgewoodem, jenž ve svém druhém startu kariéry v NHL uhájil díky 39 zákrokům čisté konto.

Hattrickem a jednou asistencí se blýskl americký reprezentační útočník Zach Parise, jenž tak vystřílel Minnesotě důležitou výhru 6:2 nad Calgary. Wild se tak zlepšili na 83 bodů a z poslední postupové pozice Západní konference odskočili konkurentům z Colorada (80 bodů), kteří ve stejný hrací den nezvládli domácí partii s Philadelphií. Alespoň zmírnit porážku v sestavě Flames pomohl svým druhým gólem v NHL obránce Jakub Nakládal (18:36, +/-: 0, 1 střela, 1+0). Útočník Michael Frolík (17:31, -1, 6 střel) byl střelecky nejaktivnějším hráčem Calgary, do statistik se ale nezapsal.

Výsledky NHL

Boston - Florida 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
28. Spooner - 34. R. Smith, 39. Trocheck, 51. Jokinen, 60. Huberdeau (Jágr). Střely na branku: 35:36. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Luongo, 3. R. Smith (všichni Florida).

Pittsburgh - New Jersey 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
1. a 14. Palmieri, 50. Henrique. Střely na branku: 39:24. Diváci: 18.610. Hvězdy zápasu: 1. Palmieri, 2. Wedgewood, 3. Severson (všichni New Jersey).

Columbus - Carolina 2:3 (0:0, 1:0, 1:3)
38. Calvert, 45. Jenner - 41. Rask, 43. Terry, 43. Lindholm. Střely na branku: 44:24. Diváci: 16.031. Hvězdy zápasu: 1. Läck (Carolina), 2. Jenner (Columbus), 3. Rask (Carolina).

Toronto - Anaheim 6:5 v prodl. (2:1, 2:2, 1:2 - 1:0)
7. a 61. Kadri (na první M. Michálek), 5. a 29. Bozak, 37. Corrado, 56. Brown (M. Michálek) - 3. a 39. McGinn, 40. Cogliano, 46. Garbutt, 49. Pirri. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.935. Hvězdy zápasu: 1. Kadri, 2. Bozak (oba Toronto), 3. Pirri (Anaheim).

Detroit - Montreal 4:3 (1:0, 3:0, 0:3)
19. a 26. Sheahan, 26. Glendening, 38. Mantha - 41. Plekanec, 45. Byron, 48. Pacioretty. Střely na branku: 40:29. Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, inkasoval tři branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 89,66 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Sheahan, 2. B. Smith (oba Detroit), 3. Pacioretty (Montreal).

Nashville - Vancouver 3:2 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
52. Neal, 54. Forsberg, rozhodující sam. nájezd C. Smith - 7. Horvat, 15. D. Sedin. Střely na branku: 32:25. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Forsberg, 2. Neal, 3. Rinne (všichni Nashville).

Minnesota - Calgary 6:2 (3:1, 1:1, 2:0)
6., 7. a 17. Parise, 29. a 54. Spurgeon, 57. Niederreiter - 11. Gaudreau, 27. Nakládal. Střely na branku: 29:33. Diváci: 19.032. Hvězdy zápasu: 1. Parise, 2. Koivu, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).

Winnipeg - Los Angeles 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
39. Lowry, 41. Byfuglien, 43. Postma, 59. Stafford - 30. Kopitar. Střely na branku: 24:34. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, inkasoval jeden gól z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 97,06 procenta. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Pavelec, 2. Scheifele, 3. Wheeler (všichni Winnipeg).

Colorado - Philadelphia 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
24. Holden, 47. Mitchell - 33. Bellemare, 55. Gudas (Voráček), 55. Giroux, 60. White (Gudas). Střely na branku: 34:44. Diváci: 18.087. Hvězdy zápasu: 1. Giroux (Philadelphia), 2. Varlamov (Colorado), 3. Mason (Philadelphia).

Arizona - Dallas 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
21. a 48. Hanzal, 11. Rieder - 15. Hemský. Střely na branku: 30:38. Diváci: 11.887. Hvězdy zápasu: 1. Hanzal, 2. Domingue, 3. Domi (všichni Arizona).

San Jose - Edmonton 3:6 (2:0, 1:4, 0:2)
4. Wingels (Polák), 12. Pavelski, 33. Marleau - 29. a 60. Hall, 22. Korpikoski, 30. Clendening, 39. Maroon, 53. Eberle. Střely na branku: 26:22. Diváci: 16.570. Hvězdy zápasu: 1. Maroon, 2. McDavid, 3. Clendening (všichni Edmonton).