Na Vltavě bude po příjezdu čínského prezidenta svítit terakotová armáda

  • 242
Na pražské náplavce u Palackého náměstí se připravuje expozice plastových figurín, které by se měly v pondělí po příletu čínského prezidenta Si Ťing-pchinga rozsvítit. Akce je další aktivitou Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, za kterou stojí někdejší ministr obrany a manažer kampaní ČSSD Jaroslav Tvrdík.

Sochy svým tvarem připomínají slavnou terakotovou armádu. Válečníci ve své originální podobě hlídají hrob prvního čínského císaře Čchin Š’-chuang-tiho. V Praze bude vystavená jejich plastová verze, která se 29. března rozsvítí.

Světelná výstava se ale nebude skládat pouze ze starobylé armády. Mezi figurínami mužských vojáků se nachází také několik žen a dětí a součástí expozice budou také koně. Prozatím čekají plastové sochy pod plachtami na lodi, kde jindy bývají stánky s občerstvením.

Podle ostrahy lodě výstavu organizuje Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. Její vyjádření redakce iDNES.cz zatím nedostala.

Komora už objednala billboardy s nápisy „Vítejte v České republice“ s českým a čínským nápisem. Organizace zároveň nechala vyvěsit vlajky České republiky a Číny podél trasy, kudy bude delegace s prezidentem Si Ťing-pchingem Prahou projíždět (více čtěte zde).

Si Ťing-pching dorazí do Prahy v pondělí ve 14 hodin. Poté by se měl přesunout do lánského zámku, kde se setká s prezidentem Milošem Zemanem. Prezidenti společně zasadí památný strom a odhalí pamětní desku. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček plánuje zveřejňovat aktuality z návštěvy čínského prezidenta na samostatném profilu na Twitteru. Na něm se už Hrad pochlubil dary, které pro Si Ťing-pchinga přichystal.

23.března 2016 v 17:26, příspěvek archivován: 24.března 2016 v 17:48

Dary pro prezidenta ČLR: broušené sklo značky Moser a boty značky Baťa vyrobené v České republice. pic.twitter.com/eI0dPYRBtq

Na Pražském hradě přivítají čínského prezidenta v úterý dopoledne. Ceremoniál bude podle ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta specifický i vypálením čestných 21 salv. Naposledy se něco takového událo v 50. nebo 60. letech, předtím se ale zvyk držel i v době první republiky, třeba na počest příjezdu egyptského prezidenta.

Prezidenta vezmou na výstavu

Pracovníci Pražského hradu připravili na příjezd čínského prezidenta Si Ťin-pchinga speciální výstavu. Obsahuje cenné historické předměty i archiválie ze sbírek Národního muzea, Národního památkového ústavu a diplomatických archivů. Čínský a český prezident si ji prohlédnou v úterý po státní večeři.

Lídra Číny vítají v Praze plakáty a vlajky. Tvrdík: Je to asijská tradice

V expozici bude například zvon z 5. století před naším letopočtem. Podle organizátorů výstavy hrály zvony v čínské kultuře důležitou roli. Používány byly nejen jako hudební nástroje, ale i jako nástroje rituální. Proti zvonům z evropského prostředí nemají srdce a rozeznívány jsou úderem zvenčí. Vystaveny jsou dále mísy, nádoby či nefritové předměty, ale i dřevěná skulptura z období mezi 10. a 13. stoletím.

Během návštěvy čínského prezidenta v Česku budou platit nad Hradem, Úřadem vlády a zámkem v Lánech bezletové zóny. Zákaz letu v těchto místech platí i pro drony a jiná podobná zařízení. V Praze se musí lidé připravit také na bezpečnostní zóny v místech, kde se bude diplomatická návštěva pohybovat.

Bezpečnost čínského prezidenta má v ulicích Prahy zajistit několik stovek policistů. Opatření si vyžádají omezení dopravy a zavření některých památek v centru metropole. Policie konkrétní opatření nezveřejnila (více čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue