Boston, Paříž, Brusel. Západ straší útoky teroristických sourozenců

  • 65
Po bratrech Carnajevových v Bostonu či Kouachiových v Paříži útočili další bratři. Zpráva, že za explozemi v Bruselu jsou Khalid a Brahim Bakraouiovi, by neměla nikoho překvapit, míní odborníci. Islámský stát dokáže využít jejich příbuzenského pouta i kriminální minulosti.

Studie, kterou vypracovala expertní skupina New America, ukázala, že více než čtvrtina západních bojovníků v Sýrii už měla dříve rodinné napojení na džihád. Tři čtvrtiny z nich měly příbuzného, který také odjel do Sýrie.

Proč podobné věci držet v rodině? Výhody jsou nasnadě pro terorismus stejně jako pro jakoukoli jinou nezákonnou aktivitu, upozorňuje britský list The Guardian. Sourozenci jsou loajální a ochotní pomoci. Sdílejí stejný jazyk, hodnoty a postoje, které si vštípili během společného dětství a dospívání.

A také jsou obvykle nablízku. Mechanismus terorismu se podobá jakékoli jiné společenské aktivitě, navzdory hrozivým, tragickým následkům. Radikalizace je spíš o tom, koho znáte, než o tom, co víte. Radikální sítě dělají, co mohou, s tím, co mají po ruce.

Prakticky do všech útoků v Evropě v poslední době byli zapojeni místní, kteří napadli místní cíle s využitím místních prostředků. A nikdo nemůže být bližší k domovu než bratr, a ve vzácných případech také sestra.

Ibrahim Abdeslam, bratr Salaha zatčeného minulý týden v Bruselu, zemřel při pařížských útocích (více zde). Loni v lednu v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo útočili rovněž bratři - Said a Chérif Kouachiové (jejich příběh najdete zde). Oba policie zastřelila.

Bratři Kouachiové v ulicích Paříže stříleli i na policisty:

13. ledna 2015

Bombový útok na bostonský maraton v dubnu 2013, při kterém zahynuli tři lidé, byl rovněž dílem bratrů. Staršího Tamerlana Carnajeva policie zabila při přestřelce, mladší Džochar byl dopaden a odsouzen k trestu smrti. Poprava dosud vykonána nebyla (o bratrech Carnajevových jsme psali zde).

Atentát v Bostonu zachytila kamera:

15. dubna 2013

Od drobné kriminality k vraždám a džihádu

Analytici už dlouho vědí, že mezi těmi, koho v současnosti jako dobrovolníky přitahuje džihád, je vysoký počet mladých mužů, kteří se dříve zapojili do drobné kriminality. Studie z období let 2001 až 2009 ještě před vzestupem IS ukázala, že zhruba čtvrtina zjištěných stoupenců radikálního islámu v Evropě už má na kontě nějaké odsouzení.

Teror v Bruselu

A jak ukazují novější údaje, tento poměr neustále stoupá. Mohammed Merah, který v roce 2012 ve francouzském Tolouse zabil sedm lidí, byl známý jako zloděj aut (psali jsme o něm zde). Michael Adobawale, který v roce 2013 ubodal britského vojáka, byl ve vězení za obchod s drogami (více zde).

V srpnu loňského roku belgičtí činitelé uvedli, že polovina tamních džihádistů byla za něco odsouzena - obvykle za krádež a napadení. Několik z pařížských útočníků z loňského listopadu mělo také záznamy za drobnou kriminalitu. Ovšem bratři Bakraouiovi, jak se zdá, byli zapojeni do závažnější kriminality, jako je ozbrojená loupež a obchod se zbraněmi. To je vzácnější, ale zdaleka ne neznámé.

Ve Švédsku zločinci propojili pašování lidí a účast v syrské občanské válce, zatímco extremisté ve Francii se už od 90. let zapojují do ozbrojené kriminality. Tento trend pokračuje i dnes - Amedy Coulibaly, který loni v lednu zabil pět lidí v Paříži, se zradikalizoval, když si odpykával šestiletý trest za vyloupení banky (o Coulibalym více zde).

S Islámským státem získají zlodějíčci životní cíl

V nedávné zprávě napsal uznávaný belgický odborník na terorismus Rik Coolsaet, co všechno má společného dynamika pouličního gangu a sítě zahraničních bojovníků. Oboje zahrnuje rekrutování, věkovou škálu, proces, kterým jednotliví členové přijímají názory většiny, náchylnost k násilí a pocit společenského odcizení.

Tento aspekt dokázal IS podchytit lépe než teroristická síť al-Káida, dodal Coolsaet, což podporují i jeho „náborové klipy“ pohybující se na pomezí videoklipu a počítačové hry.

Připojit se k IS znamená „posun k jiné formě deviantního chování, která otevírá vzrušující možnosti v jejich způsobu života. Delikventa bez budoucnosti změní na mudžáhida bojujícího za nějaký cíl - přinejmenším z jejich úhlu pohledu“, uvedl Coolsaet.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue