Otec Hannibal, syn Lecter, nejbizarnější frajeři z pražské zoo

  • 0
Za vrchol extravagance považoval mravenečníky velké už Salvador Dalí, který se v roce 1969 nechal právě s mravenečníkem na vodítku vyfotografovat u výstupu z pařížského metra. Ani rodina pražských mravečníků není této pověsti nic dlužna: syn Hannibala a Elly byl dnes při slavnostním zahájení 85. sezony Zoo Praha pokřtěn na Lectera.

Dlužno podotknout, že kontroverzní jméno dvouměsíčnímu drobkovi s dlouhým nosem vymysleli chovatelé už krátce poté, co se narodil. A není divu, že z něj byl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek zprvu rozpačitý, jako když chovatelé lachtanů navrhli loňskému mláděti jméno Mamut (o jediném Mamutovi žijícím v zoo více zde).

Mládě mravenečníka se narodilo v lednu, a to jako první v historii pražské zoo (více čtěte zde), prozrazení jeho pohlaví a jména si tedy v Troji šetřili právě na zahájení 85. sezony. Slavnostního křtu se ujal zpěvák Miroslav Žbirka.

Chovatelé jsou nadšeni, jak malý Lecter prospívá, přestože ho již zhruba měsíc nevážili. Povyrostl totiž natolik, že není možné ho udržet na váze. Nicméně odhadují, že svoji váhu od narození zhruba ztrojnásobil a váží tedy okolo čtyř pěti kilogramů. Z porodní délky 62 centimetrů už narostl zhruba na 80.

Zatím sice saje jen mateřské mléko od své matky Elly, je ale jen otázkou času, kdy začne ochutnávat její stravu. Což je speciální kaše, připravená ze speciálních sušenek pro mravenečníky, psích granulí, ovoce, rašeliny pro dobré trávení a vody.

Na velikonoční neděli si lze v zoo uplést pomlázku, v pondělí zajít na krmení goril

  • Velikonoční program pražská zoo připravila pro své návštěvníky na víkend i na Velikonoční pondělí. V sobotu si mohou vytvořit velikonoční dekorace, v neděli uplést pomlázku (podrobnosti zde).
  • V pondělí se návštěvníci dočkají nejen velikonočního cvičení se zvířaty v Rezervaci Bororo, ale i speciálního krmení, servírovat se totiž budou velikonoční vajíčka a pomlázky. A to konkrétně na ostrově lemurů (11:00), v pavilonu Afrika zblízka u medojeda (11:30), u slonů (12:00), u nosálů červených (12:30), u supů (13:00), krkavců (13:30), prasátek pekari (14:00) a v Pavilonu goril (15:00). Zvláště tam bude podívaná určitě stát za návštěvu.
  • „Malý Lecter už se hodně osamostatňuje. Začíná i během dne sám lézt po expozici, prozkoumává a očichává okolí, a pak se vrací ke spící matce,“ popisuje kurátor Vít Lukáš, který má mravenečníky velké v pražské zoo na starosti.

    Dodává, že na matce bývá mládě závislé zhruba do roku věku, pak najde nový domov v té nejvhodnější zoo, kterou mu najde koordinátor evropského chovu, aby s vybranou samičkou vytvořil nový chovný pár, tak jako jeho rodiče. I ti přišli do Prahy velmi mladí (o jejich příchodu v srpnu 2014 zde).

    Přestože byl Hanibal menší než Ella, padli si do oka. Odděleni mříží měli možnost se nejprve poznat a očichat se (více zde), takže měli jasno, zda se jim protějšek líbí a přitahuje je. A povedlo se (o jejich páření čtěte zde):

    31. ledna 2015