Čtyři z pěti lidí dorazí do olomoucké nemocnice s mrtvicí pozdě

  • 0
Umíme vám pomoct, musíte ale přijít včas, vzkazují pacientům lékaři. A právě v tom je podle nich potíž - čtyři z pěti lidí postižených mrtvicí přijíždí do olomoucké fakultní nemocnice příliš pozdě. Následky onemocnění přitom v těchto případech mnohdy vedou i k úmrtí. I proto se nemocnice připojila ke vzdělávací kampani Čas je mozek, která si klade za cíl tento nepříznivý stav zvrátit.

Specialisté olomouckého cerebrovaskulárního centra, které se stará o pacienty s cévním onemocněním mozku, léčí mrtvici mimo jiné pomocí takzvané mechanické trombektomie. Tato metoda umožňuje přímé odstranění krevní sraženiny z ucpané mozkové tepny.

„Je nejefektivnější a nejúčinnější léčbou mozkové mrtvice vůbec. Abychom ji ale mohli použít, musí k nám být pacient dopraven co nejdříve od vzniku prvních příznaků, je tedy nutné okamžitě volat záchrannou službu,“ zdůraznil vedoucí lékař centra Daniel Šaňák s tím, že po šesti hodinách už je efekt léčby minimální.

Další velmi účinnou metodou je takzvaná systémová trombolýza. Také u ní hraje čas stěžejní roli. Lék, který rozpouští krevní sraženinu, totiž lékaři musí pacientovi nasadit do čtyř a půl hodiny od prvních příznaků mrtvice.

Úspěšná akutní léčba mrtvice vede podle odborníků k okamžitému efektu. Příznaky onemocnění při ní odeznívají během několika hodin, domů z nemocnice pacient obvykle odchází v řádu dnů a bez vážnějších následků.

Pokud ovšem člověk vyhledá pomoc pozdě, v nemocnici obvykle tráví několik týdnů. Následky onemocnění také mnohdy vedou k trvalé invaliditě nebo i končí smrtí.

Mrtvice se projevuje i potížemi s řečí

„Každý může v tomto směru udělat něco pro sebe i své blízké. Naučit se rozpoznat příznaky mozkové mrtvice je to nejmenší,“ uvedl Šaňák. Typickými příznaky mrtvice jsou ochablá ruka či celá polovina těla, svěšený koutek úst a potíže s řečí.

„Pokud někdo na sobě nebo na svých blízkých takové příznaky pozoruje, není nač čekat. Stává se nám, že přijímáme pacienta, který s těmito příznaky strávil celý víkend doma pod peřinou v naději, že samy odezní. Pak už je ale na akutní léčbu příliš pozdě,“ dodal lékař.

Kampaň Čas je mozek spustily loni v září Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti a Česká společnost intervenční radiologie. Jejím hlavním cílem je snaha seznámit veřejnost s typickými projevy mozkové mrtvice. Více informací lidé najdou na www.casjemozek.cz.