Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a vedle něj předseda poslaneckého klubu strany Jaroslav Faltýnek | foto: Milan Nosek, iDNES.cz

ČSSD a lidovci porušují koaliční smlouvu. Ohrožují spolupráci, řeklo ANO

  • 614
Návrh poslance Jana Chvojky (ČSSD) omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, shodlo se předsednictvo ANO. To zároveň vyzvalo své poslance, aby podpořili schůzi Sněmovny kvůli Čapímu hnízdu.

Špičky hnutí se v pondělí večer shodly na tom, že „vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká“. Předsednictvo označilo Chvojkův návrh za „Lex Babiš“.

Můj návrh omezit podnikání ministrů není „lex Babiš“, tvrdí poslanec

„Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek,“ uvedl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek na tiskové konferenci po jednání předsednictva.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky je omezení podnikání ministrů správná a potřebná věc. „Sociální demokracie zpřísnění zákona o střetu zájmů v Parlamentu podpoří, koaličním partnerům to avizujeme dlouhodobě,“ sdělil premiér v textové zprávě. Odmítl, že by takový návrh byl v rozporu s koaliční smlouvou nebo programem vlády. „Není tedy důvod, aby to ohrožovalo koalici. Naopak, slíbili jsme přece občanům, že prosadíme přísnější zákon o střetu zájmů,“ dodal.

Chvojkův návrh předpokládá, že budoucí ministři by se museli vzdát buď ovládání svých korporací, nebo zisku v nich. Pokud by se ministři firem nevzdali, ztratili by také hlasovací práva v orgánech firem a společnosti by ztratily nárok na státní dotace a jinou podporu. Předloha by rovněž zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají periodický tisk.

Chceme udržet vládu, ale ne za každou cenu

Babiš, vlastník Agrofertu a mediální skupiny Mafra (do které spadá například MF DNES, Lidové noviny nebo iDNES.cz, pozn. red.), ve čtvrtek návrhy označil za kampaň proti sobě. Chvojkův návrh má podporu vedení ČSSD. „Preferujeme setrvání v této vládě, ale ne za každou cenu,“ uvedl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek. ANO se nelíbí, že koaliční partneři se v některých věcech spojují s opozicí, což se mezi parntery nedělá, řekl Faltýnek.

Martin Plíšek (TOP 09) zase hodlá prosadit, aby členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Svůj dřívější návrh, který vládní strany odmítaly kvůli možnému rozporu s evropským právem, upravil tak, že by se nově nevztahoval na nynější představitele kabinetu, ale až na ty, kteří nastoupí do funkce po účinnosti novely zákona. Opoziční poslanec navíc chce, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly hlásit o veřejné zakázky.

Podle ANO jsou podobné návrhy projevem snah zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji pro politické profesionály, i když trendy v západních zemích jsou opačné.

O Čapím hnízdě ve středu

Předsednictvo hnutí ANO zároveň doporučilo svým poslancům, aby podpořili program schůze Sněmovny, která se má ve středu zabývat kauzou okolo Farmy Čapí hnízdo. Kvůli podezření, že udělení padesátimilionové dotace provázel dotační podvod, vyvolala schůzi pravicová opozice.

Aktivisté se Babiše ptají na sporné finance. Lži nekomentuji, odpovídá

Předsednictvo podle Faltýnka vyjádřilo svému předsedovi Andreji Babišovi jednoznačnou podporu. „Předsednictvo poslaneckému klubu doporučí, aby podpořil program mimořádné schůze Sněmovny, i když to vnímáme jako účelovou kampaň proti hnutí ANO a jeho předsedovi, ve které se spojily všechny tradiční strany proti hnutí ANO,“ uvedl Faltýnek.

Babiš přislíbil, že na středeční schůzi prozradí vlastníka Čapího hnízda v době, kdy projekt získal evropskou dotaci. Minulý týden se koaliční strany přely, zda program podpořit. K názoru lidovců se nakonec připojila i ČSSD, jejíž předsednictvo v pátek doporučilo program schválit, Babiš rovněž prohlásil, že poslance svého hnutí vyzve, aby s programem také vyslovili souhlas.

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, takže nebylo možné dohledat její majitele. Díky tomu dosáhla na evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z koncernu Agrofert dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici postup vnímají jako dotační podvod.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue