Liberecká holubice míru je opravená. Teď se po desítkách let rozzáří

  • 3
Doba temna v Liberci skončila. Alespoň pro plastiku holubičky s nápisem Mír národům celého světa, která se skví na zdi jednoho z domů na Šaldově náměstí.

Výtvarné dílo z dob normalizace, na jehož vzhledu se nepěkně podepsal čas, se dočkalo renovace před třemi lety. Navzdory proklamacím, že bude večer svítit, se ale tak nestalo. Až teď.

„Kvůli tomu, že se jednotlivé odbory magistrátu navzájem nedohodly, se stalo to, že elektrické rozvody se od plastiky nedotáhly až k pouličnímu osvětlení,“ uvedla tisková mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová. „To ale napravíme a do čtrnácti dnů začne holubice svítit.“

Plastika, která je zároveň jediným dochovaným veřejně umístěným heslem z dob socialismu v Liberci, pochází z poloviny sedmdesátých let. Jejím autorem je výtvarník Karel Janoušek, který vyzdobil ve své době Liberec řadou plastik; do dnešních dnů se dochovaly například jeho kovové Třepetalky na ruprechtickém sídlišti.

Protože heslo Mír národům celého světa je ideologicky neutrální a platí proto v jakémkoliv režimu, přežila holubička pád totality a na zdi domu v centru města se, nikým neudržována, postupně prochátrala až do roku 2012.

Tehdy se město začalo zabývat otázkou, zda ji zachovat a opravit, anebo odstranit. Na svém webu spustilo anketu, v níž se mohli k osudu plastiky lidé vyjádřit.

85 procent lidí v anketě chtělo holubici zachovat

Pro její zachování se vyslovilo celkem 85 procent hlasujících. Dohromady se ankety zúčastnilo 1 580 lidí.

„Potěšilo mne, že se tolik lidí v anketě vyjádřilo pro zachování plastiky,“ vyjádřila se tehdy primátorka Martina Rosenbergová, která se sama od začátku přimlouvala za renovaci reliéfu a jeho zachování.

Za obnovený reliéf s nápisem zaplatilo město zhruba 72 tisíc korun bez daně. Ze zájemců o zakázku samozřejmě vybralo nejnižší nabídku.

Nová podoba vznikala pod dohledem památkářů z libereckého Národního památkového ústavu. Návrh viděl i autor původní plastiky, výtvarník Karel Janoušek.

„Neonová holubice je tak trochu moje dítě. Příjemně mne překvapilo, že se lidé postavili proti jejímu odstranění. Nečekal jsem to. Je vidět, že v anketě převážil zdravý rozum. Těší mne, že se reliéf dočká záchrany,“ pochvaloval si tehdy umělec.