Oblíbenou minerálku Magnesii stáčí na rychlejší výrobní lince

  • 2
Pětadvacet tisíc lahví plných přírodní minerální vody Magnesia opouští každou hodinu stáčírnu podniku Karlovarské minerální vody v Mnichově na Chebsku. Ve středu zde uvedli do provozu novou linku.

„Jedním z rozdílů oproti původní je fakt, že vyfukování lahví a jejich plnění se děje v jednom cyklu,“ uvedl Miroslav Čada, vedoucí provozu stáčírny.

Linky jsou schopné plnit minerálku do PET lahví o objemu 1,5, 0,5 a 0,7 litru. I když 90 procent produkce tvoří neochucená minerální voda, v nabídce jsou i čtyři příchuti.

O veškerou produkci stáčírny se díky rozsáhlému využití automatů a robotů stará 35 zaměstnanců. Produkce mnichovského podniku je závislá na šest kilometrů vzdálených vrtech v Nové Vsi.

„Využíváme 40 procent povoleného množství čerpané vody,“ uvedla Jana Ježková, balneotechnička Karlovarských minerálních vod a předsedkyně výkonného výboru Svazu minerálních vod. Jaké je ono povolené množství čerpané minerální vody, je ovšem střeženým podnikovým tajemstvím.

Minerálku je dobré pít každý den, říká lékařka

V předvelikonočním týdnu si celý svět 22. března připomene Světový den vody. Na ty minerální má díky geologickým a hydrologickým procesům v zemi západ Čech štěstí. A Magnesia patří mezi opravdové unikáty. Obsahuje totiž hořčík, který se do ní dostává díky hornině zvané hadec.

„Ale na rozdíl od jiných přírodních minerálních vod už jen malé množství minerálních solí,“ upozornila Ježková. Svým sycením patří mezi středně mineralizované minerální vody. A ty jsou podle lékařky Jany Foltinové vhodné ke každodennímu pití.

„Ohledně minerálních vod panuje mnoho mýtů. Například ten, že se jich může vypít maximálně půllitr denně. Většina vod na českém trhu však patří mezi nízko a středně mineralizované vody vhodné ke každodenní konzumaci,“ vyvrátila jeden z nejčastějších mýtů Foltinová.

Světový den vody si celý svět letos připomíná už po třiadvacáté. Je ovšem méně známé, že u zrodu tohoto dne stál také Čech. Byl jím Petr Grau. V roce 1992, kdy se v Rio de Janeiro konala konference OSN o prostředí a rozvoji, byl prezidentem Mezinárodní asociace pro ochranu vod před znečištěním.

Návrh na vyhlášení Světového dne vody podepsal společně s prezidentem Mezinárodní asociace pro zásobování vodou Heinzem Tessendorfem. O rok později, 22. února 1993, vyhlásilo Světový den vody Valné shromáždění OSN.