Lazio - Sparta 0:3, cenný postup zajistila fantastická první půle

• 714
Řím (Od našeho zpravodaje) - Sparťanští fotbalisté postoupili mezi osm nejlepších týmů Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli 3:0 na hřišti Lazia Řím (první zápas 1:1) a můžou se těšit na páteční los. Rozhodla fantastická první půle, kdy se trefili Bořek Dočkal, Ladislav Krejčí a Lukáš Juliš.

Od roku 2009, kdy Evropská liga nahradila Pohár UEFA, se žádný český tým nedostal tak daleko.

„Budu stručný: pocity jsou nádherné,“ usmál se trenér Zdeněk Ščasný.

Sparťané si postup zasloužili, v Římě odehráli skvělý zápas, na který se bude dlouho vzpomínat. Dokonce i fanoušci soupeře jim chvílemi tleskali, když ve druhém poločase kontrolovali hru a mířili za postupem.

Potlesk zněl i před začátkem utkání, kdy nad hřištěm zakroužila orlice Olimpia, symbol Lazia. Po krátkém letu ji fanoušci ocenili za to, že neomylně dosedla na podstavec s klubovým znakem.

Domácí hráči si mohli jen přát, aby na trávníku byli podobně přesní. Kotel římského týmu, který po úvodním hvizdu bouřil, byl po dvanácti minutách úplně zticha - Sparta vedla o dva góly!

Nejdřív přečkala šanci Candrevy, který nevyužil Costovu minelu, a pak jí skvěle vyšly dva protiútoky.

Ten první táhl po pravé straně Zahustel, centroval do vápna na Krejčího, kterého špatně hlídali stopeři Lazia. Ten přistrčil míč na hranici vápna Dočkalovi, jenž se do něj levačkou z voleje opřel a propálil Marchettiho v bráně Lazia.

Životní úspěch, ale ještě nejsem tak starý, smál se Bičík:

Jen co se sparťané doradovali, zaútočili znovu. A znovu z pravé strany, kde tentokrát potáhl balon Juliš. Akci neuspěchal, rozhlédl se a našel Krejčího, který znovu dostal od obránců luxusní prostor. Místo aby míč vracel pod sebe, rozhodl se pro střelu po zemi na zadní tyč - a Marchetti zase skákal marně.

Sparťanská radost vybouchla naplno, celá lavička vyskočila a divoce slavila, stejně jako hráči. Krejčí se nadšeně smál, stoper Brabec zatínal pěsti nad hlavou ve vítězném gestu.

A to ještě nebylo všechno: minutu před poločasem se po Frýdkově centru ze strany trefil z voleje k tyči Juliš a domácí fanoušci začali opouštět stadion. Na rozloučenou ještě svému týmu věnovali ironický potlesk.

Hned po utkání odběhli fotbalisté Sparty slavit se svými fanoušky:

Lazio v tu chvíli potřebovalo dát čtyři góly, aby postoupilo, což se těžko mohlo povést. Šance mělo hlavně v první půli - před Bičíka létal jeden centr za druhým, třeba Klose na malém vápně jen o kousek nedosáhl na míč před prázdnou bránou. A obrovskou příležitost zahodil další veterán Mauri, jenž šel sám na sparťanského gólmana, ale ten mu ránu k tyči vyrazil na roh.

Ve druhé půli dva nejstarší hráči na trávníku znovu dvakrát nebezpečně zakončovali zblízka, ale Bičík míč za záda nepustil.

Lazio s postupujícím časem ztrácelo i zbytky víry, ani italští novináři už se na tribuně nevztekali jako v první půli, kdy kopali a bušili do stolků po zahozených šancích. Věděli, že postup římskému týmu uteče a zápas se skutečně už jen dohrával.

Sparta vysoké vedení a cenný výsledek ze hřiště silného týmu uhlídala a zaslouženě si zahraje čtvrtfinále Evropské ligy.

„Myslím, že nám to začne docházet až v pátek. I když jsme slavili na hřišti i v kabině, pořád jsme z toho takoví vyklepaní, že se nám to fakt povedlo,“ radoval se brankář David Bičík.