Ministr financí Andrej Babiš | foto: Marie Stránská, MAFRA

Můj návrh omezit podnikání ministrů není „lex Babiš“, tvrdí poslanec

  • 625
Poslanec ČSSD Jan Chvojka odmítá, že jeho návrh omezit podnikání členů vlády míří na současného ministra financí Andreje Babiše. Při čtvrtečním jednání sněmovního ústavně-právního výboru zdůraznil, že by se vztahoval až na nově jmenované členy kabinetu. Podle poslanců ANO ale Chvojkův návrh na předsedu jejich hnutí cílí.

Poslanec ČSSD Chvojka chce do novely zákona o střetu zájmů doplnit pozměňovací návrhy, podle kterých by se budoucí ministři museli buď vzdát ovládání svých korporací, nebo zisku z nich. Pokud by se firem nevzdali, ztratili by také hlasovací práva v orgánech firem a společnosti by ztratily nárok na státní dotace a jinou podporu.

„Zákon o střetu zájmů je účinný deset let. Dosavadní zkušenosti ukazují, že nastal čas zpřísnit nároky na špičky exekutivy,“ uvedl poslanec.

Babiš už dopoledne Chvojkovi vzkázal, ať navrhne rovnou zákon, aby nebyl v politice. „Toto je samozřejmě další útok na moji osobu, já říkám, ať poslanec rovnou navrhne zákon, aby Babiš nebyl v české politice, protože k tomu to směřuje,“ řekl předseda ANO. Návrhy, jako je ten Chvojkův, podle něj zhorší vztahy v koalici.

Vedení ČSSD bude jednat o Čapím hnízdě i střetu zájmu

Premiér Bohuslav Sobotka na páteční večer svolal jednání předsednictva ČSSD. Bude se zabývat zákonem o střetu zájmů, mimořádnou schůzí Sněmovny a dopadem kauzy Andreje Babiše Čapí hnízdo na fungování koalice.

„Chci, aby naše vláda stabilně a dobře pracovala a nedávalo prostor Fialovi a Kalouskovi k laciným útokům. Ale ANO v tom musí vládní koalici pomoci. Své současné problémy nesmí bagatelizovat a musí je srozumitelně vysvětlit a řešit.,“ uvedl v tiskové zprávě Sobotka.

„ČSSD mě opět překvapila, koaliční spolupráci posunula o level výš,“ komentoval Chvojkovy návrhy Radek Vondráček (ANO). Přičítá je tomu, že je před krajskými a senátními volbami. „Proč si zaneřádit právní systém kvůli předvolebnímu boji?“ tázal se Vondráček. Hnutí ANO by podle něho patrně bylo pro celkovou reformu, kdy by se stejná omezení vztahovala na veškeré funkcionáře.

Chvojka kritiku odmítá. „Nejde o ‚lex Babiš‘, úprava bude dopadat na nově jmenované členy vlády a já nevím, zda pan Babiš ve vládě bude, nebo nebude,“ zdůraznil.

Návrhy by se mohly stát součástí vládní novely zákona o střetu zájmů, která jej zpřísňuje. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) soudí, že existence tohoto zákona a dalších norem ke zprůhlednění politiky nepřispěly k větší důvěře lidí v politiky. „Budeme přidávat, přidávat, ničemu nepomůžeme,“ uvedl Blažek. Hned v úvodu v narážce na aktuální kauzu ministra financí uvedl, že „nechá pana Babiše spát v Čapím hnízdu“.

Ministři by nemohli vlastnit ani média, navrhuje Chvojka

Chvojkova předloha by zároveň zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají periodický tisk. V případě porušení zákona by následovaly podobné sankce jako u firem s jiným oborem podnikání. Televizní nebo rozhlasové společnosti by navíc mohly přijít o vysílací licenci. „Myslím, že patří do civilizované společnosti, že člen vlády nevlastní média,“ uvedl Chvojka.

Do Babišova Agrofertu patří mediální skupina MAFRA, do které spadají servery iDNES.cz a Lidovky.cz nebo deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro. Babiš ovládá také rozhlasovou stanici Rádio Impuls a hudební televizní stanici Óčko.

Ministr financí zatím nechtěl komentovat, zda by se v případě účinnosti návrhu vzdal radši politické kariéry, nebo vlastnictví médií. „Já to teďka nebudu řešit, když to bude na stole, potom se k tomu nějak postavím,“ řekl.

Právní výbor stejně jako už dopoledne mandátový a imunitní výbor projednávání novely o zpřísnění střetu zájmů přerušil do příští schůze.

Poslanec TOP 09 Plíšek svůj návrh upravil

Sněmovní výbory ve čtvrtek řeší i podobný návrh poslance opoziční TOP 09 Martina Plíška. Podle něj by členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Omezení, které rovněž míří na Babiše, by se nemělo vztahovat na nynější ministry, ale až na ty, kteří nastoupí do funkce po začátku účinnosti novely zákona o střetu zájmů.

Plíšek vyšel vstříc námitkám, podle nichž by mohl být jeho původní návrh protiústavní. „V souladu s obecným zákazem retroaktivity se navrhuje, aby zákaz být ovládající osobou platil až pro veřejné funkcionáře, kteří začnou vykonávat svou funkci po účinnosti tohoto zákona,“ napsal poslanec ve zdůvodnění návrhu.

Poslanci odmítli omezit Babiše. Podle Kalouska se ČSSD „podělala“

Člen vlády by musel skončit jako ovládající osoba firmy do dvou měsíců po nástupu do funkce. Ovládajícími osobami jsou především vlastníci, kteří mají alespoň 40 procent hlasovacích práv.

Poslanec opoziční TOP 09 navíc chce, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly hlásit o veřejné zakázky. Plíšek ve Sněmovně už dřív neuspěl s obdobným omezením, které prosazoval do návrhu nového zákona o zadávání veřejných zakázek.

Pozměňovací návrh k novele o střetu zájmů ohlásil i předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Chce, aby ovládajícími osobami ve firmách nesměli být nejen ministři, ale i další placení politici. Změna by se tak podle něj dotkla například i starostů, primátorů nebo hejtmanů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video