VIDEO: Češi razí norské tunely. Nákladné štoly budou sloužit jen pár lidem

  • 27
České stavební firmě Metrostav se podařilo prorazit do království tunelů. V Norsku staví dva tunely. Jeden z nich má sloužit pouhým 120 lidem z nedaleké vesnice. Zatímco v severském státu se staví o sto šest, v Česku vzniká pouze jeden železniční tunel - na koridoru u Plzně.

Teplota atakuje minus 20 stupňů Celsia. Jako každé ráno i dnes musí čeští stavební dělníci v mrazivém počasí pracovat na jeden a půl kilometrovém tunelu Bjornabakkane. Silniční stavba bude sloužit pouhým 120 lidem z nedaleké vesnice Veitastrond a občasným turistům, kteří míří za největším ledovcem Evropy.

Z naší české kotliny je to stěží pochopitelná stavba. Pro Nory je však infrastruktura velmi důležitá. Tunel zajistí průjezdnou silnici do obce po celý rok, nyní ji až sto dní v roce blokují laviny a padající kameny. Otevřít by se měl letos v září.

Podobně důležitá je pro Nory i další stavba dvoukilometrového tunelu Joberg v obci Granvin. I tady je původní silnice vedoucí kolem jezera pod skálou nebezpečná.

Metrostrav tam dokonce učí norské kolegy. Při ražbě využila česká firma z části také takzvanou Novou rakouskou tunelovací metodu, zkráceně NRTM. Tato technika se v Norsku nevyužívá, za to u nás díky vznikla většina tunelů, například Mrázovka v Praze. Plánované otevření Jobergu je příští rok v červnu.

Obě zakázky Metrostav získal i díky tomu, že je ve sdružení s norskými partnery. Investor Statens Vegvesen, což je norská obdoba českého Ředitelství silnic a dálnic, totiž striktně vyžadoval norštinu jako komunikační jazyk. Pro Čechy je to velký úspěch, ve výběrových řízeních Metrostav porazil i několik významných stavebních společností z Norska. Staví nebo stavěl pod zemí také na Islandu, ve Finsku a Švédsku.