Jiří Hudler si chystá puk ke střele.

Jiří Hudler si chystá puk ke střele. | foto: Thomas Gažda

Hudler s Jágrem bodovali při výhře, Krejčí byl u dvou gólů Bostonu

• 53
Den po nešťastně ztraceném zápase z ledu Islanders si hokejisté Floridy napravili bilanci, když uspěli jasně 4:1 v Montrealu. Bodově se o to zasloužili i Jiří Hudler (1+0) s Jaromírem Jágrem (0+1). Naopak body Davida Krejčího (1+1) s Davidem Pastrňákem (0+1) stačily jen na zmírnění porážky Bostonu 2:3 v San Jose, za které se prosadil Tomáš Hertl (0+1). Gólman Petr Mrázek nezabránil prohře Detroitu.

Hokejisté Floridy zavítali na led Montrealu den po čtvrté prohře z předešlých šesti startů, která se navíc udála po smolném průběhu (ve třetí třetině neudrželi dvougólové vedení a padli 2:3).

1. Jaromír Jágr (FLA), 67z.- 54b.(23+31)
2. David Krejčí (BOS), 61z.- 54b.(15+39)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 70z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 60z.- 38b.(13+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 68z. - 37b.(16+21)
7. Martin Hanzal (ARI), 56z.- 34b.(10+24)
8. Aleš Hemský (DAL), 64z.- 30b.(11+19)
9. Michael Frolík (CGY), 57z. - 29b.(14+15)
10. Radim Vrbata (VAN), 61z. - 27b.(13+14)

Slavný kanadský celek se od přelomu roku pohybuje mimo postupové pozice Východní konference a v úterý navíc postrádal kvůli zranění krku svého klíčového obránce P.K. Subbana. Panthers tak i přes druhý start ve dvou dnech byli v roli favorita, což konečný výsledek 4:1 pro hosty potvrdil.

Florida si postupně vypracovala třígólové vedení. V 12. minutě otevřel střelecký výčet ve formě hrající Vincent Trocheck, a v prostředním dějství využil přesilovku Nick Bjugstad a v 33. minutě slavil i Jiří Hudler (16:53, +2, 5 střel, 1+0), pro kterého to byl třetí gól a zároveň i bod ze sedmi startů po přestupu z Calgary.

Nulu na kontě Canadiens alespoň čestným zásahem vymazal v 38. minutě Alex Galchenyuk. Poslední slovo ale patřilo hostům, když se v 52. minutě prosadil Aleksander Barkov. Jubilejní 1 111. asistenci bohaté kariéry si připsal na konto Jaromír Jágr (19:03, +1, 2 střely, 0+1):

„Ze zkušeností vím, že je výhodné vyhrát divizi. Důležitější ovšem je podávat dobré výkony před vstupem do play-off. Viděl jsem už hodně týmů, které měly postup jisté 10 zápasů předem. Pak šetřily hráče a v prvním kole se to na nich podepsalo. Nevyrovnali se týmu, který bojoval o play-off do posledního zápasu. Takže, je dobré divizi vyhrát, já bych ale radši válčil až do konce,“ komentovala česká „68“ návrat Panthers do čela Atlantické divize.

Florida s 87 body aktuálně převzala vedení od 86bodového Bostonu. Ve hře o divizní prvenství je také Tampa Bay s 85 body. Kromě zmiňovaných útočníků Hudlera s Jágrem za Panthers nastoupil i obránce Jakub Kindl (15:04, +2, 2 střely), v dresu Canadiens pak neúspěšně bojoval Tomáš Plekanec (18:19, +/-: 0, 1 střela).

V souboji San Jose s Bostonem se střetly elitní celky obou konferencí, z nichž vyšla vítězně ta Západní. Sharks brali oba body po těsném výsledku 3:2. Jednou z klíčových postav domácích byl ofenzivní obránce Brent Burns, jenž s bilancí (1+1) vyrovnal dva klubové rekordy a sice v počtu bodů a gólů beka za sezonu. Zarostlý kanadský reprezentant 13 zápasů před koncem základní části vyrovnal počin Sandise Ozolinše z ročníku 1993/94, kdy nastřádal rovněž 64 bodů a 26 gólů.

Burns má tak dost prostoru, aby jej překonal a navíc může zaznamenat i výrazný zápis v rámci celé NHL. Od sezony 1992/93 totiž jako jediný zadák dosáhl na hranici 30 nastřílených gólů Mike Green (aktuálně hráč Detroitu na daný zápis dosáhl v roce 2009 jako tehdejší opora Washingtonu s 31 góly).

Do výčtu tří hvězd duelu se však Burns překvapivě nedostal, když přednost dostali oba zbylí střelci San Jose Joonas Donskoi a Melker Karlsson. Zámořští novináři ocenili rovněž výkon bostonského Davida Krejčího (20:50, +2, 2 střely, 1+1), jenž s bilancí gólu a přihrávky figuroval u obou zásahů svých barev. Do statistik se zapsali i mladíci David Pastrňák (16:34, +/-: 0, 2 střely, 0+1) a domácí Tomáš Hertl (14:15, +1, 1 střela, 0+1). Výhru v dresu Sharks slavil i obránce Roman Polák (14:17, -1, 3 střely).

Klíčový souboj z pohledu posledního postupového místa do play-off Východní konference se v úterý odehrál na ledě Philadelphie, která hostila Detroit. Flyers (78 bodů) z pozice prvního týmu pod čarou výhra 4:3 přiblížila svému soupeři na posledním postupovém místě (79 bodů) na nejtěsnější rozdíl jediného bodu. Tým Michala Neuvirtha, Radko Gudase a Jakuba Voráčka navíc má na Red Wings dva zápasy k dobru.

Ze zmiňovaného českého tria v úterý na ledě bojoval jen prvně jmenovaný zadák Gudas (19:49, -2, 2 střely), když před Neuvirthem dostal přednost v bráně Steve Mason a Voráčka, jenž si před zápasem už šel zabruslit, do akce poosmé za sebou nepustilo zranění.

V bráně Detroitu naopak už počtvrté v řadě nastoupil Petr Mrázek a i přes 42 zákroků nedokázal zabránit druhé prohře v řadě (v neděli Red Wings padli 0:1 s Torontem). Philadelphia českého gólmana zavalila 46 puky a ze své aktivity vytěžila branky Wayna Simmondse, Shayna Gostisbehera a Michaela Raffla, jenž se prosadil ve dvou případech.

Úterní výhra 2:1 po prodloužení nad Carolinou dala lídrům NHL, hokejistům Washingtonu, již definitivní jistotu postupu do play-off. Se 105 body jasný lídr Východní konference a zároveň i celé NHL se tak dočkal jistoty téměř měsíc před koncem základní části. Stylově o tom rozhodl nejlepší ligový střelec a kapitán Capitals Alex Ovečkin, jenž ve druhé minutě nastavení zlomil smírný stav 1:1 a připsal si již 42. gól sezony. Jediným českým zástupcem v utkání byl hostující bek Michal Jordán (18:43, +/-: 0).

Výsledkem 2:1 ovšem až po samostatných nájezdech skončil i souboj Pittsburghu s Islanders. Konfrontaci týmů z postupových pozic Východní konference rozhodl ve druhé sérii nájezdů bek Kris Letang. Český útočník Penguins Dominik Simon ve svém druhém startu v NHL dostal prostor jen v šesti střídáních (3:30, +/-: 0, 1 střela). V obraně hostů vinou zranění opět nefiguroval Marek Židlický.

Útočník Milan Michálek (10:40, +1, 0+1) si připsal první bod po přestupu do Toronta. Ve svém pátém startu v novém dresu asistoval u překvapivé výhry posledního celku Východní konference nad Tampou Bay v poměru 4:1. V dresu Lightning nezdaru nezabránili ani Andrej Šustr (13:47, +/-: 0, 2 střely) s Ondřejem Palátem (20:24, -1, 1 střela).

Výsledky NHL

Philadelphia - Detroit 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)
6. a 28. Raffl, 7. Simmonds, 39. Gostisbehere - 23. Athanasiou, 35. Dacjuk, 57. Tatar. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 46 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 91,3 procenta. Střely na branku: 46:37. Diváci: 19 806. Hvězdy zápasu: 1. Raffl, 2. Bellemare (oba Philadelphia), 3. Dacjuk (Detroit).

Pittsburgh - NY Islanders 2:1 po nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
16. Kunitz, rozhodující sam. nájezd Letang - 55. Okposo. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18 456. Hvězdy zápasu: 1. Fleury (Pittsburgh), 2. Berube (Islanders), 3. Kunitz (Pittsburgh).

Washington - Carolina 2:1 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
22. Justin Williams, 62. Ovečkin - 31. J. Staal. Střely na branku: 31:26. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby (Washington), 2. Läck (Carolina), 3. Justin Williams (Washington).

San Jose - Boston 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)
9. M. Karlsson, 32. Burns (Hertl), 47. Donskoi - 12. Krejčí (Pastrňák), 18. Eriksson (Krejčí). Střely na branku: 27:23. Diváci: 16 624. Hvězdy zápasu: 1. Donskoi, 2. Karlsson (oba San Jose), 3. Krejčí (Boston).

Montreal - Florida 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
38. Galchenyuk - 12. Trocheck, 26. Bjugstad, 33. Hudler, 52. Barkov (Jágr). Střely na branku: 28:36. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Bjugstad, 3. Campbell (všichni Florida).

Ottawa - Minnesota 3:2 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 1:0)
34. Hoffman, 60. Zibanejad, 65. E. Karlsson - 2. Niederreiter, 46. Carter. Střely na branku: 20:25. Diváci: 18 966. Hvězdy zápasu: 1. E. Karlsson, 2. Zibanejad (oba Ottawa), 3. Spurgeon (Minnesota).

Dallas - Los Angeles 2:5 (1:3, 1:2, 0:0)
9. Goligoski, 27. Eakin - 1. Versteeg, 6. Toffoli, 18. Kopitar, 22. Brown, 35. Lewis. Střely na branku: 26:22. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Scuderi, 3. Lecavalier (všichni Los Angeles).

Toronto - Tampa Bay 4:1 (0:0, 1:0, 3:1)
34. Carrick, 50. B. Smith (M. Michálek), 59. Hyman, 60. Parenteau - 47. Boyle. Střely na branku: 24:27. Diváci: 18 874. Hvězdy zápasu: 1. B. Smith, 2. Bernier, 3. Carrick (všichni Toronto).