Rusové se začali stahovat ze Sýrie. Putin má své vítězství, píše tisk

  • 502
Ze Sýrie odlétla první skupina ruských letadel, která se od podzimu účastnila vojenských operací. Na dvou základnách v Sýrii zůstane asi 1000 členů vojenského personálu a systém protiletadlové obrany. Ruské letectvo v úterý zaútočilo na pozice Islámského státu u Palmýry.

„Technici na letecké základně začali připravovat letadla na dlouhý přelet na domácí letiště v Ruské federaci. Nakládá se vybavení a technický materiál,“ oznámilo ráno v prohlášení ruské ministerstvo obrany. Letadla se vrátí na své stálé základny. Počítá se se zastávkami v Rusku na doplnění paliva a kontrolu technického stavu.

Válka v Sýrii

Agentura RIA Novosti později oznámila, že první skupina strojů už ze Sýrie odstartovala. Jsou v ní i bitevní letouny Suchoj Su-34. Ministerstvo obrany oznámilo, že letadla zahájila dlouhou cestu domů. Před skupinou bojových letadel poletí dopravní letouny Tupolev-154 nebo nákladní Iljušin-76, v nichž budou přepravováni inženýři, technický personál a náklad.

Předseda branného výboru horní komory ruského parlamentu Viktor Ozerov řekl, že na dvou syrských základnách zůstane asi 1000 členů ruského vojenského personálu. Podle něj je třeba k zajištění obou základen nejméně 800 vojáků. Budou se prý odtud zajišťovat pozorovací lety, takže zůstat musí i několik posádek. Ponecháni na místech budou i vojenští specialisté, kteří působí jako poradci syrské armády.

Náměstek ruského ministra obrany Nikolaj Pankov prohlásil, že ruské letectvo bude navzdory částečnému stažení dál útočit na Islámský stát a na další teroristické skupiny. „Dosáhli jsme určitých kladných výsledků, objevila se možnost ukončit ten dlouhý“ boj, řekl Pankov na ceremonii na syrské základně Hmímím. „Je však brzo hovořit o vítězství nad terorismem. Ruská letecká skupina má úkol pokračovat v náletech na cíle teroristů,“ prohlásil.

Šéf ruské prezidentské kanceláře Sergej Ivanov sdělil, že armáda v Sýrii ponechá „nejmodernější“ systém protiletecké obrany. Nepotvrdil ale, zda to budou protiletadlové baterie S-400. „Ponecháme dostatečnou ochranu kontingentu, který v Sýrii zůstává, a to zejména prostředky ochrany proti útoku ze země, moře i ze vzduchu,“ sdělil Ivanov. Rusko protivzdušnou obranu S-400 do Sýrie dopravilo po loňském sestřelení bombardéru Su-24 tureckou armádou.

Ze Sýrie přicházejí zprávy, že ruské letadla nadále pokračují v náletech na pozice Islámského státu. Libanonská televize al-Manar patřící Hizballáhu informovala, že syrské jednotky podporované ruskými letouny si připsaly znančé území zisky západně od Palmýry.

Kommersant: Putin může Sýrii prezentovat jako vítězství

Kreml v pondělí oznámil, že Putin se v telefonickém rozhovoru se syrským prezidentem Bašárem Asadem dohodl na stažení většiny sil ruského letectva ze Sýrie, protože „ruská armáda splnila základní uložený úkol“. Rusko si ale v Sýrii ponechá letecké kontrolní středisko, které bude zapojeno do monitorování příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci.

Rusové zahájili vojenské akce v Sýrii loni 30. září a nasadili do nich podle odhadů 4000 lidí a na 80 letadel a vrtulníků. Moskva a Damašek tvrdí, že ruské letectvo se zaměřovalo na teroristy, Západ ale Rusko kritizoval, že likviduje i takzvanou umírněnou opozici, která s teroristickými skupinami nemá nic společného.

Rusko stahuje bojové síly ze Sýrii v době, kdy tam od konce února platí příměří a kdy byly v Ženevě obnoveny mírové rozhovory. Klid zbraní se netýká radikálních skupin, jako je Islámský stát a an-Nusra.

Fronta an-Nusra, tedy syrská odnož Al-Káidy, v reakci na krok Ruska oznámila, že do 48 hodin obnoví boje. „Rusko zjevně utrpělo porážku a fronta An-Nusra zahájí v příštích 48 hodinách v Sýrii ofenzívu,“ citovala agentura AFP jednoho z jejích velitelů.

Ruský list Kommersant v úterý napsal, že se Putin příkazem ke stažení právě teď vyhnul možnosti, že Rusko v syrské válce zabředne. „Získal tak zásadní argumenty, aby mohl svou kampaň v Sýrii prezentovat jako vítězství,“ píše list.

Moskva si prý nikdy nekladla za cíl osvobodit celou Sýrii, protože to „by mohlo trvat roky bez záruky úspěchu“. Deník ale připomíná, že díky vojenskému zapojení v Sýrii se Rusku podařilo vymanit se z mezinárodní izolace, do níž se dostalo kvůli Ukrajině.

Kremlu blízký list Izvestija napsal, že Moskva chce svým rozhodnutím podpořit mírový proces. „Stažení ruských sil ukončí napětí, které nálety“ ruského letectva vyvolávaly. „Navíc to ukazuje, že syrská armáda je nyní schopna bojovat proti Islámskému státu sama,“ píše list Izvestija.

Ruský politolog Georgij Bovt řekl, že „Moskva od počátku dávala najevo, že nehodlá Asadův režim zachránit za každou cenu, jejím hlavním cílem bylo dostat se z mezinárodní izolace. V boji proti organizaci Islámský stát dokázala maximum možného v situaci, kdy nebyly nasazeny pozemní síly“, řekl.

OSN považuje částečné stahování Rusů za kladný vývoj, který by mohl přispět k úspěchu diplomatických jednání. Humanitární situace v zemi však nadále zůstává kritická. Konvoje OSN s humanitární pomocí se kvůli bezpečnostním problémům nedostaly do obléhaných do měst Zabadání, Fúa, Kafrajá a Madájá.

Mluvčí úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Organizace spojených národů (OCHA) Jens Laerke řekl, že konvoje do těchto lokalit zamíří znovu ve čtvrtek a pokusí se tam náklad dopravit. Ve středu pak se jiný konvoj vydá také do Blúdánu asi 50 kilometrů severozápadně od Damašku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video