Michael Frolík  z Calgary překonává gólmana  Anderse Nilssona ze St. Louis.

Michael Frolík z Calgary překonává gólmana Anderse Nilssona ze St. Louis. | foto: AP

Frolík hattrickem vystřílel výhru, Florida ztratila nadějný náskok

• 28
Hokejový útočník Michael Frolík zazářil třemi góly u triumfu Calgary 7:4 nad St. Louis, za což byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. První dvě trefy zaznamenal v oslabení a svůj druhý hattrick letošní sezony a zároveň kariéry v NHL zkompletoval v poslední minutě při power-play soupeře. Naopak nedařilo se Jaromíru Jágrovi, jehož Florida v závěru duelu ztratila dvougólové vedení na ledě Islanders.

První Frolíkův (16:34, +2, 7 střel, 3+0) gólový moment přišel v závěru úvodní třetiny, kdy sólový únik zakončil povedenou forhendovou kličkou a vyrovnáním na 2:2. Jakoby tím Calgary nabudil, neboť i s přispěním dvou branek Seana Monahana kanadský klub ovládl prostřední část a soupeři odskočil na 5:2. Jenže St. Louis potvrdilo pozici jednoho z lídrů Západní konference a dvěma trefami ještě duel v poslední třetině zdramatizovalo.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (FLA), 66z.- 53b.(23+30)
2. David Krejčí (BOS), 60z.- 52b.(14+38)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 69z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 59z.- 37b.(12+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 67z. - 36b.(16+20)
7. Martin Hanzal (ARI), 56z.- 34b.(10+24)
8. Aleš Hemský (DAL), 63z.- 30b.(11+19)
9. Michael Frolík (CGY), 57z. - 29b.(14+15)
10. Radim Vrbata (VAN), 61z. - 27b.(13+14)

Další komplikace nepřipustil až český hráč, který se v 57. minutě po chybné rozehrávce soupeře opět ocitl tváří v tvář gólmanovi a uspěl se stejným provedením jako v prvním případě. Osmadvacetiletý útočník pak v poslední minutě pečetil vítězství Flames gólem do prázdné branky. I když původně prováhal střelu z lepší pozice a puk mu odskočil k mantinelu, tak se i z ostrého úhlu trefil přesně.

Frolík dosáhl na svůj druhý hattrick sezony (poprvé se takto radoval na konci října 2015 proti Edmontonu) a zároveň i kariéry v NHL. Angažmá v Calgary mu tak po štacích na Floridě, Chicagu a Winnipegu střelecky zřejmě nejvíce vyhovuje. Aktuálně má již na kontě 14 zásahů a společně s Davidem Krejčím z Bostonu je třetím nejlepším českým střelcem v soutěži za 16gólovým Tomášem Hertlem ze San Jose a jasným lídrem floridským Jaromírem Jágrem s 23 zásahy.

Výhru v dresu Calgary slavil i obránce Jakub Nakládal (14:15, -1, 3 střely). Za hostující St. Louis naopak nenastoupil jen mezi náhradníky figurující Dmitrij Jaškin.

Trenér Islanders Jack Capuano byl tak naštvaný na hru svých svěřenců, že po druhé třetině nešel za stavu 0:2 s Floridou do kabiny. Hostům zařídily náskok trefy útočníků Aleksandera Barkova a Nicka Bjugstada. V obou případech si asistenci připsal Jonathan Huberdeau.

Nečekaný psychologický tah ovšem zafungoval a Ostrované utkání otočili třemi góly v rozmezí 53. až 59. minuty na konečných 3:2. Hostující Jaromír Jágr (19:51, +/-: 0, 1 střela) nastoupil k 1 616. zápasu v soutěži a v historickém pořadí tabulky odehraných utkání v NHL se na osmé příčce odpoutal od Larryho Murphyho.

Stejně jako Jiří Hudler (12:33, -1, 1 střela) a Jakub Kindl (14:22, -1, 1 střela) ale v utkání nebodoval.

Obrat New Yorku, který soupeře v závěrečném dějství přestřílel 17:7, zařídili Kyle Okposo, Josh Bailey a Cal Clutterbuck. Obránce Marek Židlický kvůli zranění opět nebyl týmu k dispozici.

Souboj vítězů Stanley Cupu z posledních čtyř sezon NHL skončil nečekaným debaklem domácího Chicaga, které podlehlo Los Angeles jasně 0:5.

První hvězdou byl jmenován gólman vítězů Jonathan Quick, jenž pochytal všech 32 ran Blackhawks a uhájil svou 41. nulu kariéry v NHL. Mezi gólmany pocházejícími z USA se tak osamostatnil na první příčce historické tabulky dané statistiky od Johna Vanbiesbroucka a Franka Brimseka.

Na třetí prohře Chicaga za sebou se gólově podíleli Kris Versteeg, Milan Lucic, Vincent Lecavalier, Dustin Brown a Tyler Toffoli. Lídr bodování NHL Patrick Kane zůstal bez bodu stejně jako čeští zástupci v domácí sestavě, obránce Michal Rozsíval (15:35, -2) a útočník Tomáš Fleischmann (12:17, -1).

Výsledky NHL

NY Islanders - Florida 3:2 (0:1, 0:1, 3:0)
53. Okposo, 55. Bailey, 59. Clutterbuck - 16. Barkov, 29. Bjugstad. Střely na branku: 28:25. Diváci: 14 106. Hvězdy zápasu: 1. Clutterbuck, 2. Okposo (oba NY Islanders), 3. Barkov (Florida).

Chicago - Los Angeles 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
4. Versteeg, 4. Lucic, 36. Lecavalier, 52. Brown, 57. Toffoli. Střely na branku: 32:25. Diváci: 22 170. Hvězdy zápasu: 1. Quick, 2. Versteeg, 3. Lucic (všichni Los Angeles).

Edmonton - Nashville 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)
7. Eberle, 21. Pakarinen - 9., 21. a 45. Neal. Střely na branku: 30:25. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Neal, 2. Josi (oba Nashville), 3. Draisaitl (Edmonton).

Calgary - St. Louis 7:4 (2:2, 3:0, 2:2)
17., 57. a 60. Frolík, 26. a 34. Monahan, 11. Colborne, 32. Giordano - 13. a 54. Stastny, 11. Upshall, 44. Shattenkirk. Střely na branku: 32:35. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Monahan, 2. Hamilton, 3. Frolík (všichni Calgary).

Vancouver - Winnipeg 2:5 (0:2, 0:1, 2:2)
49. McCann, 60. Virtanen - 5. a 47. Daňo, 17. Myers, 38. Burmistrov, 43. Scheifele. Střely na branku: 28:39. Diváci: 18 631. Hvězdy zápasu: 1. Daňo, 2. Myers, 3. Burmistrov (všichni Winnipeg).

Anaheim - New Jersey 7:1 (0:0, 4:1, 3:0)
26., 30. a 48. Silfverberg, 21. Cogliano, 24. Kesler, 43. Perry, 47. Ritchie - 22. Smith-Pelly. Střely na branku: 27:25. Diváci: 15.423. Hvězdy zápasu: 1. Silfverberg, 2. Kesler, 3. Cogliano (všichni Anaheim).