Rekordmani virtuálních adres: v nenápadném činžáku sídlí přes 1700 firem

  • 96
Přes tisíc sedm set firem by se do čtyřpatrového činžáku v pražské Kaprově ulici nikdy nevešlo. Papírově ano. Tolik firem tam totiž oficiálně sídlí a řadě z nich na místo dochází pošta. Proč firmy virtuální sídlo láká? Některé z nich nechtějí být vidět, nemají své vlastní prostory nebo nesehnaly razítko od majitele objektu, kde mají provozovnu.

O takzvaná virtuální sídla je stále velký zájem. V Praze je hned několik oblíbených adres, na kterých je možné si za měsíční poplatek v řádu stovek korun pronajmout své virtuální sídlo.

Seriál: sledujeme praktiky šmejdů

Jednou z nejvyhlášenějších adres je právě Kaprova 42/14. Virtuální sídlo, které nabízí společnost Sídlo bez limitu za poplatek od 90 korun na měsíc, zde má podle obchodního rejstříku přes 1 720 firem. Na informační tabuli se takový počet nevejde, ve čtvrtém patře je ale velká obrazovka, na níž se v neustávajícím běhu točí názvy firem a lze si je i vyhledávat. V pražské Rybné ulici č. 24 dokonce takto sídlí přes 1 900 firem.

Podle Kateřiny Polákové ze společnosti RTB Holding, která „vyrábí“ prázdné firmy na sklad nebo na objednávku, chce mít své virtuální sídlo každý druhý klient.

„Nedá se automaticky brát, že ten, kdo má virtuální sídlo, je podvodník. Vůbec to není určující,“ řekla iDNES.cz Poláková. RTB pak klientům na těchto adresách vyzvedává poštu a přeposílá na jiné adresy. Podobné služby nabízí i desítky dalších společností.

Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.
Pražská společnost Sídlo bez limitu má kancelář v Kaprově ulici.

Na pražské adrese Kaprova 14 poblíž Staroměstského náměstí má virtuální sídlo přes 1720 firem.

„Všechny společnosti, které nějak poruší zákon, mají virtuální sídlo. Ale neplatí to naopak,“ míní Poláková. V drtivé většině mají své virtuální sídlo majitelé „eseróček“. Nějaké sídlo mít musí, podle Polákové však mnohdy třeba majitel bytu či jiného objektu, kde firma podniká, nechce, aby měl dotyčný na dané adrese sídlo a vlastníkům firem tak nic jiného nezbude.

Finanční správa nicméně firmy s virtuálním sídlem vnímá jako potenciálně rizikovější. Virtuální sídla totiž vyhledávají mimo jiné ti, kteří se chtějí skrýt před úřady či klienty a vyhýbají se placení daní. K úniku na DPH dochází při takzvaných kolotočových podvodech, kdy prostřední článek v řetězci uměle vytvořených firem, daň neodvede, zatímco následující „spřátelená“ firma žádá o vrácení DPH.

Podle loňských údajů společnosti Bisnode, která shromažďuje informace o firmách, mělo téměř deset procent předzaložených (ready-made) firem adresu v ulici Rybná. Mezi exponované pražské adresy patří také Kubelíkova 42, kde sídlí přes 1 600 společností.

Společnosti, které jsou fabrikami na výrobu firem, zakládají čisté subjekty bez podnikatelské minulosti. Do jejich budoucího byznysu nevidí a nemají s ním nic společného, nebo to alespoň tvrdí. Předzaložené prázdné firmy s oblibou často v minulosti nakupovali také pořadatelé předváděcích akcí.

mega - šmejdi

Jako takzvané ready-made firmy vznikly i společnosti, které se pod novými majiteli následně vypracovaly mezi největší hříšníky světa předváděcích akcí. Jde například o společnosti jako je Endemos distribution, Spokojená domácnost, Your Time, Vapok, Sweet Money, Sweet Garden či IQ Teleshopping. Jsou to firmy opakovaně pokutované Českou obchodní inspekcí, část z nich už je v likvidaci nebo přepsána na bílé koně, bezdomovce a podobně.