V Idomeni je žloutenka typu A. Řecko stěhuje běžence ze stanů pod střechu

  • 407
V uprchlickém táboře Idomeni na řecko-makedonských hranicích se podle agentury Reuters objevila hepatitida typu A. Řecko nyní proto ještě intenzivněji přesouvá migranty ze zabláceného stanového tábora do zastřešených přístřešků, aby zabránilo šíření infekce.

V pátek hepatitidu diagnostikovali u devítileté syrské dívky, ta je nyní ve stabilizovaném stavu. Druhý případ ČTK potvrdila česká dobrovolná lékařka, která na místě působí.

Řecké úřady se nyní snaží zabránit šíření „nemoci špinavých rukou“, která se přenáší požitím kontaminované stravy či vody nebo kontaktem s nemocným. Vláda v sobotu večer oznámila, že do tábora přivezla sedm cisteren s pitnou vodou, aby krizovou situaci zmírnila.

V naprosto nevyhovujících podmínkách tábora Idomeni, který měl sloužit pouze dvěma tisícům lidí, se tísní přes dvanáct tisíc lidí včetně několika tisíc dětí. Mnozí spí v deštivém březnovém počasí pod širým nebem.

Aby je Řecko informovalo, že takzvaná balkánská cesta do severní Evropy byla uzavřena, začalo rozdávat letáky, kde migranty také vyzývá, aby se přestěhovali do budov a přijímacích center, které se k tomu po celém Řecku vybudovaly.

Uprchlíci skandují jméno německé kancléřky:

„Naším cílem není jen ulevit vesnici Idomeni od tolika lidí, ale to, aby už žádný uprchlický tábor v Idomeni nebyl. Máme na to struktury, proč by lidé měli zůstávat v bahně?“ uvedl údajně nejmenovaný vládní úředník.

Letáky v arabštině, farsí a pastunštině se budou rozdávat i v přístavech a na řeckých ostrovech. Tyto už však budou běžence rovnou odrazovat od cesty do Idomeni. „Řecko vám nabízí ubytování, jídlo i zdravotní péči,“ lákají.

„Spousta z migrantů v Idomeni čeká na rozhodnutí unijního summitu, který proběhne ve čtvrtek. Říkáme jim, že nehledě na jeho výsledek, velmi blízko máme tři tábory, kde je můžeme ubytovat,“ uvedl podle Reuters náměstek řeckého ministra obrany Dimitris Vitsas televizi Greek Mega.

Zastavte „závod migrantů“, vyzval Merkelovou Faymann

Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval svou německou kolegyni Angelu Merkelovou, aby stanovila horní hranici pro příjem uprchlíků a zastavila tak „závod migrantů“. Rozdělování běženců po EU nefunguje, protože doufají, že se dostanou do Německa, řekl šéf rakouské vlády médiím.

„Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace,“ řekl Faymann pro listy Österreich a Kronen Zeitung. Merkelová podle něj musí „prolomit model, podle kterého je vítězem v závodě ten, kdo se dostane do Německa“.

V současné době totiž mají migranti jen pramalý zájem o jiné členské země Evropské unie a jejich kvóty.

Deníku Österreich kancléř uvedl jako příklad Francii, která se nabídla, že přijme 30 tisíc migrantů. Nepřišlo jich tam ale ani tisíc, „protože všichni chtějí do Německa a do Rakouska“.

Stejná situace je podle něj i v Portugalsku, které je připraveno přijmout sedm tisíc lidí, kteří „zoufale čekají v Idomeni“. Pouze dvě stovky uprchlíků tam však chce, píše Die Presse.

Faymann se vyslovil pro to, aby Německo obdobně jako Rakousko jasně stanovilo, že ročně přijme nejvýše 400 tisíc uprchlíků. EU a Německo podle rakouského kancléře musejí stejně jako Rakousko jednoznačně říci: „Kdo přijde k vnějším hranicím EU s pomocí pašeráků, bude poslán zpět. A to každý.“

5. března 2016

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue