Jaromír Jágr (druhý zleva) slaví se spoluhráči z Floridy svůj gól.

Jaromír Jágr (druhý zleva) slaví se spoluhráči z Floridy svůj gól. | foto: AP

Jágr dal dva góly u jasného triumfu Floridy, Mrázek vychytal výhru

• 98
Na sérii tří porážek hokejisté Floridy ve čtvrtek odpověděli triumfem 6:2 nad Ottawou, proti které se blýskl dvěma góly rekordman Jaromír Jágr. Mezi střelce se ve stejný den zapsal i David Pastrňák, jenž za asistence Davida Krejčího skóroval za Boston u domácího nezdaru 2:3 z prodloužení proti Carolině. Gólman Petr Mrázek 23 zákroky přispěl k výhře Detroitu 3:2 nad Winnipegem.

Nestárnoucí Jaromír Jágr, jenž se díky asistenci z pondělního startu proti Bostonu (prohra 4:5PP) osamostatnil od Gordie Howea na třetí pozici historického bodování, sbírá v NHL body dál. Po třech porážkách v řadě se ale tentokrát radovala i celá Florida, když na domácím ledě roznesla výsledkem 6:2 Ottawu.

Češi v NHL:

1. Jaromír Jágr (FLA), 64z.- 51b.(23+28)
2. David Krejčí (BOS), 59z.- 51b.(14+37)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 68z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 57z.- 37b.(12+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 66z. - 35b.(16+19)
7. Martin Hanzal (ARI), 54z.- 32b.(10+22)
8. Aleš Hemský (DAL), 61z.- 27b.(10+17)
9. Radim Vrbata (VAN), 59z. - 25b.(13+12)
10. Michael Frolík (CGY), 55z. - 25b.(11+14)

Česká „68“ se na výsledku podílela dvěma zásahy a s celkovými 23 góly nemá mezi krajany v letošní sezoně konkurenci (druhý v pořadí Tomáš Hertl ze San Jose má na kontě 16 branek, v rámci celé ligy je její nejstarší účastník na průběžné 35. pozici střelecké hitparády).

Zajímavou statistikou je, že 17 z 23 gólů Jágr dosáhl na domácím ledě: „Hrát doma je o trochu jednodušší. Fanoušci tě vždy o trochu popostrčí,“ pochvaloval si v pozápasovém rozhovoru se zámořskými novináři publikum v BB&T Center. V bodech se zlepšil na průběžných 51 zápisů, díky čemuž se stal pátým hráčem historie s minimálně 50 body ve 20 sezonách NHL (daného zápisu dosáhli ještě Ron Francis, Gordie Howe, Ray Bourque a Mark Messier).

Poprvé se v utkání prosadil ve 14. minutě, když proměnil brejk dva na jednoho po pasu Jonathana Huberdeaua. Dalšími třemi zásahy ze druhé dvacetiminutovky si pak Panthers vybudovali pohodlný náskok a podruhé Jágr zvedal ruce nad hlavu v 45. minutě, kdy po vybojovaném puku ve středním pásmu zakončoval z prostoru mezi kruhy. Asistenci si připsal Vincent Trocheck, jenž byl s bilancí (1+3) zvolen první hvězdou právě před českým rekordmanem.

Jágr (15:30, +1, 2 střely, 2+0) byl jediným ze tří Čechů v sestavě Floridy, jenž se bodově prosadil. Jiří Hudler (13:30, +/-: 0) a bek Jakub Kindl (13:32, +2, 2 střely) si ve statistikách nepolepšili. Plný zisk Floridu posunul na 83 bodů, díky čemuž ze třetí pozice Atlantické divize vyrovnala druhou Tampu (83 bodů) a na vedoucí Boston (84 bodů) ztrácí jen jediný bod.

Stejně jako Florida se ve čtvrtek po třech porážkách radovali z výhry i hokejisté Detroitu. U dvou nezdarů z dané minisérie byl i český gólman Petr Mrázek, jenž nezabránil neúspěchu z dvojzápasu (2:5 a 1:4) se silným Chicagem.

Proti Winnipegu si ale ostravský rodák statistiky pro změnu vylepšil, když se na výhře 3:2 podílel 23 zákroky. Po zahajovací třetině konečnému výsledku ovšem mnoho nenasvědčovalo. Hostující Jets, v jejichž bráně před Ondřejem Pavelcem dostal přednost Michael Hutchinson, totiž vedli dvougólovým rozdílem.

Ve 12. minutě Mrázka překonal slovenský talent Marko Daňo a v 17. minutě zvyšoval Tyler Myers. Red Wings ale vrátili do hry ve druhé třetině Dylan Larkin, jenž jako nováček dosáhl už na 20. branku sezony, a Jonathan Ericsson. Vítěznou trefu si schoval až na 56. minutu domácí útočník Justin Abdelkader.

Red Wings se v tabulce Východní konference zlepšili na 77 bodů a upevnili si pozici zajišťující postup do play-off přes divokou kartu. V obdobné situaci je i 76bodový Pittsburgh. Pod čarou postupu se na oba celky dotahují se 73 body Philadelphia a Carolina.

Už počtvrté za sebou si hokejisté Bostonu zahráli prodloužení. Ve čtvrtek se po šedesáti minutách hry rozešli smírně 2:2 s Carolinou. Další k předešlým dvěma výhrám (5:4PP nad Floridou a 1:0PP nad Tampa Bay) ale tentokrát nepřidali, když se v nastavení po gólu Phila Di Giuseppeho radovali hosté.

Hurricanes byli blíže úspěchu i v řádné hrací době, když do třetí třetiny nastupovali za jednobrankového vedení. O jeho vymazání se postaral v 46. minutě český mladík David Pastrňák (13:37, +1, 4 střely, 1+0), jemuž na kulatou desátou trefu sezony asistoval David Krejčí (18:16, +1, 3 střely, 0+1).

V dresu Caroliny, která v honu bodů za play-off postrádá vážně zraněného českého forvarda Andreje Nestrašila, nechyběl obránce Michal Jordán (16:55, +/-: 0, 2 střely). Hurricanes se 73 body společně s Philadelphií platí za nejlepší týmy pod čarou postupu Východní konference, Boston si alespoň jedním bodem udržel vedení v Atlantické divizi.

Hokejisté Montrealu si ve čtvrtek připsali těsnou výhru 3:2 nad Buffalem. Černou kaňkou duelu ovšem bylo odstoupení elitního beka týmu P. K. Subbana, jenž po zranění krku opouštěl ledovou plochu v nehokejové pozici na nosítkách. Kanadský bek se zranil ve třetí třetině po kolizi se spoluhráčem Alexem Jemelinem.

P. K. Subban z Montrealu zůstal během zápasu s Buffalem ležet na ledě po srážce...
P. K. Subban z Montrealu skončil během utkání s Buffalem v závidění nehodné...
P. K. Subban z Montrealu skončil na nosítkách.

Jediný český zástupce v utkání domácí centr Tomáš Plekanec (18:21, -2, 3 střely) se bodově neprosadil. První hvězdou byl zvolen naopak ve velké formě hrající Alex Galchenyuk, jenž vstřelil dva góly Canadiens a za posledních osm startů si připsal už jedenáct přesných zásahů.

Montreal má po vítězství 70 bodů a je stále hluboko za postupem do play-off, stejně jako poražené Buffalo. Tomu s 63 body patří až předposlední příčka Východní konference.

Výsledky NHL

Boston - Carolina 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
26. Eriksson, 46. Pastrňák (Krejčí) - 6. Lindholm, 29. Gerbe, 62. Di Giuseppe. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Di Giuseppe, 2. Rask (oba Carolina), 3. Pastrňák (Boston).

Montreal - Buffalo 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)
30. a 40. Galchenyuk, 54. Mitchell - 29. Deslauriers, 46. Gionta. Střely na branku: 34:38. Diváci: 21 288. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Barberio (oba Montreal), 3. Eichel (Buffalo).

Detroit - Winnipeg 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
27. Larkin, 33. Ericsson, 56. Abdelkader - 12. Daňo, 17. Myers. Střely na branku: 35:25. Brankář Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procenta. Diváci: 20 027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Abdelkader, 3. Ericsson (všichni Detroit).

Florida - Ottawa 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)
14. a 45. Jágr, 26. Jokinen, 30. Ebklad, 30. Huberdeau, 51. Trocheck - 20. Smith, 27. Karlsson. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15 051. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Jágr, 3. Huberdeau (všichni Florida).

Minnesota - Edmonton 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
32. Parise - 10. Korpikoski, 53. McDavid. Střely na branku: 30:25. Diváci: 19 058. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Kuemper (Minnesota).

San Jose - New Jersey 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
42. a 60. Zajac, 24. Smith-Pelly. Střely na branku: 30:16. Diváci: 16 234. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Gionta, 3. Zajac (všichni New Jersey).