Sparta - Lazio 1:1, tvrdý boj zachoval naději na čtvrtfinále

• 308
Sparťanští fotbalisté ani v jedenáctém utkání letošního ročníku Evropské ligy neprohráli, přesto nad výsledkem příliš jásat nemohou. V úvodním osmifinále doma remizovali s Laziem Řím 1:1. Spartu poslal do vedení ve 13. minutě Frýdek, za hosty ve 38. minutě vyrovnal Parolo.

Za týden v odvetě v Římě musí sparťané skórovat, k postupu potřebují jakoukoli výhru či remízu od stavu 2:2. Italskému týmu stačí 0:0.

Výsledek z prvního duelu sice není ideální, ale sparťané za něj mohou být rádi. Na tak kvalitního soupeře v letošním pohárovém ročníku ještě nenarazili.

Přitom všechno tak krásně začalo... Po pár vteřinách nadějná příležitost Krejčího, ve 13. minutě luxusní gól.

Letná bouřila, fanoušci právě zvedali barevné kartony při choreografii, když Frýdek nádhernou střelou poslal míč do horního růžku brány.

Sparťané skórovali z povedené akce. Zahustel vyhrál souboj na vlastní polovině, Dočkal si vyměnil míč s Lafatou, který přihrál do vápna Frýdkovi. Ten si prvním dotykem pas zpracoval a druhým z pravé strany z patnácti metrů nechytatelně pálil.

A nemuselo zůstat u jediné branky. Příležitosti Lafaty či Krejčího se daly zakončit líp. Ano, i Sparta byla nebezpečná. Vlastně pokaždé, když se v první půli dostala do pokutového území, bylo soupeři úzko. Ale často to nebylo.

Hosté byli šikovnější s míčem i přesnější v kombinaci, což se čekalo. Domácí se herní převahu snažili brzdit enormním nasazením a nezměrnou bojovností. Ale ani to nestačilo k tomu, aby udrželi čisté konto.

Dostat gól doma je v pohárovém součtu vždycky nepříjemnost, které se sparťané chtěli vyhnout. Jenže ofenziva Lazia se ukázala velmi kvalitní, silnější, než si možná leckteří fanoušci dokázali připustit. Candreva, Keita, Matri, Parolo, Milinkovič. Všichni dostatečně rychlí, důrazní v soubojích, šikovní s míčem.

Hosté skórovali až ze třetí šance, tolik jich předchozí soupeř z Krasnodaru snad neměl ani za dva zápasy. Sparťané opět neuhlídali standardní situaci, z nichž inkasují poměrně často. Ať už v lize proti Jablonci či ve Zlíně nebo na podzim na Schalke. Hlavičku z rohu stačil Bičík ještě zastavit, ale na dorážku z metru už neměl.

Do konce poločasu chybělo osm minut a sparťané dohrávali v útlumu. Po přestávce si vzadu dávali větší pozor, byli důslednější, opatrnější. Ale zase trpěla hra dopředu. Až na Marečkovu ránu ze střední vzdálenosti se k ničemu nedostali. Až příliš často míče ztráceli, pod tlakem kazili přihrávky. Ale zároveň italského soupeře k ničemu nepouštěli. Rána Candrevy z úhlu a z poměrně velké vzdálenosti do břevna byla výjimkou.

Nejlepší ze sparťanů byl stoper Brabec, nekompromisní, bezchybný, suverénní. Parádní představení odehrál i záložník Krejčí. Vyrovnal se soupeři v rychlosti i technice, vypomáhal v defenzívě. Své si odehráli Holek, Mareček, Vácha i Frýdek.