Jak se staví sen v malém bytě, kde se desítky let nic nezměnilo

  • 35
Světlé barvy, nové dveře a podlahy, to u proměn v paneláku funguje nejlépe. Platí to i v případě plzeňského bytu, který už několik desítek let vypadal stejně jako v době, kdy se do něj nastěhovali manželé Petr s Marií.

Sympatická dvojice v bytě 2+1 (upraveném přepažením jednoho pokoje jako 3+1) bydlí už téměř 40 let. Děti se odstěhovaly, na návštěvu však přijíždějí často. Možná i proto přihlásila dcera rodiče do televizní show Jak se staví sen.

Marii a Petra sice nápad dcery nejdříve trochu vyděsil (Petrovi se i hodně zvýšil tlak), ale pak se začali těšit. Hlavně Marie, která si zničila záda taháním těžkých balíků na poště a po několika operacích musela odejít do invalidního důchodu. Nesmí nosit nic těžkého, nastydnout, ani se příliš rychle pohybovat. Sešroubovaná páteř to prostě nemá ráda.

Původní obývací pokoj

Proměnu dostali na starost Martina Pištěláková a Petr Hodan, nový člen týmu designérů pořadu Jak se staví sen.

Co teď s tím

Za pět dní lze předělat jen část bytu, nikoliv celý. Designéři si proto vybrali jen obývací pokoj a chodbu, což ovšem znamenalo vybourat starou sádrokartonovou příčku a posunout ji. Obývací pokoj se díky tomu mohl zvětšit o část předsíně.

Marie kvůli posunutí příčky sice přišla o svůj šicí koutek ve skříni v předsíni, ale autoři proměny na ni pamatovali v obývacím pokoji: starý šlapací stroj zmizel, místo něj dostala elektrický kufříkový, který si může vzít i na svou milovanou chalupu. Šicí koutek může mít teď ve skříni v obývacím pokoji.

Základem proměny se kromě nových podlah stala i výměna dveří. Designéři zvolili jednoduché provedení v nadčasové bílé barvě. Hlavně v předsíni se tato výměna včetně bílé výmalby, která nahradila „chalupářský“ obklad, velmi osvědčila. Při pohledu na původní a nový stav musí každý uznat, že do malých úzkých předsíní je bílá varianta nábytku, dveří i výmalby prostě nejlepší.

„Už na první dojem se nám nelíbilo řešení původní chodby, byla zbytečně dlouhá a tmavá. Obývací pokoj byl zase takový malý, neefektivně řešený,“ popisují designéři.

Velmi důležitá byla podle nich také výměna a vyřezání kovových zárubní všech dveří v bytě, tím krásně „prokoukla“ hlavně chodba. Do obývacího pokoje lze nyní vstoupit širokými posuvnými dveřmi.

Vše začalo od podlahy

Pokud jde o podlahy, v předsíni se objevil „mramorový koberec“, který snadno vyrovnal původní nerovnosti po odstranění starého PVC. V obývacím pokoji bylo nutné použít rychleschnoucí samonivelační stěrku Mapei, na kterou položili řemeslníci vinylovou podlahu. Neb jak prohlásil Petr: „Laminát nechci, je studený jak psí čumák.“

Obývací pokoj světlé barvy opticky výrazně zvětšily a „omladily“ jej.

Nábytek v obývacím pokoji v kombinaci bílé a dubové dýhy doplnila světlá rohová rozkládací pohovka (Phase), aby měly návštěvy kde přespávat. Tapety, včetně velké obrazové, pak dodaly prostoru moderní nádech.

„Byt Marie a Petra je v panelákovém domě, volili jsme proto světlé barvy a příjemnou kombinaci dubového dřeva, bílé a béžové barvy. Chtěli jsme jim dát v novém interiéru pocit útulného domova, kde vše ladí se vším. Díky nábytku na míru jsme využili, co jsme v daných možnostech mohli,“ dodávají Martina Pištěláková a Petr Hodan.