Hasiči dokončili demolici zlínské vily, majitelka ji chce stavět znovu

  • 15
Hasiči v noci na středu dokončili demolici Štěpánkovy vily ve Zlíně, která v posledních dnech hrozila pádem. Policisté následně zcela obnovili provoz na frekventované Sokolské ulici, domů se také mohli vrátit lidé evakuovaní ze sousedního bytového domu. Majitelka chce vilu obnovit v původní podobě.

Štěpánkova vila začala praskat v pondělí. Hasiči nejprve v noci na úterý pomocí pásového rypadla povolaného z Hlučína odbourali část domu, která hrozila pádem do Sokolské ulice (psali jsme zde).

Další práce už měly být na stavební firmě, která se stará o velkou přestavbu historické vily. V úterý po poledni se ale zřítila další část domu. Podle statika navíc hrozil samovolný pád vily směrem k řece Dřevnici (více zde).

Po návratu těžké techniky z Hlučína proto hasiči v noci na středu ubourali i střechu a horní patro domu.

„Před půl druhou hodinou ranní byly stanovené práce ukončeny. Z objektu zbyly pouze části zděných konstrukcí přízemí,“ poznamenal krajský mluvčí hasičů Libor Netopil.

Následovalo odklízení suti popadané na frekventovanou Sokolskou ulici, na které byl pak krátce před třetí hodinou ranní plně obnoven provoz. Na své standardní trasy se tak mohly vrátit i vozy městské hromadné dopravy.

Před demolicí vily bylo evakuovaných jedenáct domácností ze sousedního bytového domu. Třináct obyvatel využilo možnosti náhradního ubytování zajištěného magistrátem, o šest obyvatel se postarali jejich příbuzní a známí.

„Policisté střežili vystěhovaný bytový dům až do ranních hodin, kdy se evakuovaní lidé mohli vrátit,“ uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

„Náklady, které městu a jeho organizacím vznikly, bude následně radnice vymáhat po majitelce objektu,“ ujistil náměstek primátora Ondřej Běták.

Základy byly z nekvalitního kamene, řekl o pádu domu statik

Problémy s domem, který není památkově chráněný, vznikly při jeho rekonstrukci. Majitelka nemovitosti na středečním jednání s odborem stavebních a dopravních řízení magistrátu řekla, že chce vilu obnovit v původní podobě.

„K tomuto záměru nepotřebuje žádná další povolení, plánovaný záměr je v souladu s již vydaným stavebním povolením na rekonstrukci objektu a přístavbu,“ sdělil vedoucí odboru Petr Skácel.

Dodal, že podle majitelky domu již přípravy na obnovu začaly. Ihned také zahájí další nutné kroky vyplývající ze stavebního zákona.

Tématem jednání byly i příčiny, proč došlo k sesutí části domu. Podle sdělení statika, kterého si na rekonstrukci majitelka budovy najala, bylo faktorů více.

„Především základy domu byly provedeny z nekvalitního kamene, stavba byla také bez věnce. Krovy pod střechou byly kvůli rozesychání nestabilní a kramle, kterými byly spojeny, je nedokázaly udržet,“ tlumočil stanovisko statika mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák.

Ze strany magistrátu majitelce domu či najatému statikovi žádný postih nehrozí. „K překročení stavebního zákona či nedodržení stavebního povolení nedošlo,“ uvedl Skácel.

Kriminalisté ale událost prověřují pro podezření z trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Místo ve středu ohledali, zajistili také nutné podklady a dokumentaci.

„V nejbližších dnech budou probíhat všechny nezbytné úkony trestního řízení. Pokud by došlo k odsouzení, hrozí pachateli až pětiletý trest odnětí svobody,“ doplnila policejní mluvčí.