Hokejisté Dallasu slaví gól Aleše Hemského (vpravo).

Hokejisté Dallasu slaví gól Aleše Hemského (vpravo). | foto: Reuters

Hemský se blýskl dvěma body, obránce Polák se zapletl do krvavé bitky

• 27
Hokejový útočník Aleš Hemský se dvěma body (1+1) zasloužil o smírný stav 3:3 po šedesáti minutách hry duelu Dallasu na ledě Montrealu. V prodloužení nakonec slavili výhru domácí. Nezdarem skončil i start gólmana Ondřeje Pavelce, jenž čtyřikrát inkasoval od Nashvillu. Obránce Roman Polák se San Jose naopak zvítězil 3:0 v Edmontonu, na zápas ovšem nebude mít dobré vzpomínky kvůli šarvátce ze závěru.

Po čtyřech prohrách v řadě se ze dvou bodů v úterý radovali hokejisté Montrealu. Na domácím ledě udolali výsledkem 4:3 po prodloužení lídra Západní konference z Dallasu.

1. David Krejčí (BOS), 58z.- 50b.(14+36)
2. Jaromír Jágr (FLA), 63z.- 49b.(21+28)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 67z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 56z.- 37b.(12+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 65z. - 35b.(16+19)
7. Martin Hanzal (ARI), 53z.- 32b.(10+22)
8. Aleš Hemský (DAL), 61z.- 27b.(10+17)
9. Michael Frolík (CGY), 54z. - 25b.(11+14)
10. Radim Vrbata (VAN), 58z. - 24b.(12+12)

Za Canadiens, kteří zůstávají hluboko pod postupovou čarou do play-off Východní konference, zazářil útočník Alex Galchenyuk. S bilancí (2+1) figuroval u tří ze čtyř branek domácích, včetně rozhodující trefy z prodloužení.

22letý centr vedl první formaci kanadského celku a potvrdil svou skvělou formu z posledních dní, když za předešlých sedm startů nasbíral už devět branek (za poslední dva týdny nejvíce ze všech hráčů NHL). Bez bodu naopak zůstal český centr vítězů Tomáš Plekanec (15:30, +/-: 0, 1 střela).

V dresu Dallasu se naopak blýskl Aleš Hemský (15:24, -1, 3 střely, 1+1). Už ve 3. minutě asistoval u otevírací branky duelu z hole Cody Eakina a v 39. minutě po chytrém výpadu zpoza brány zaskočil gólmana Bena Scrivense a srovnal skóre na 3:3. Nováček Radek Faksa (9:37, -1) zůstal bez bodu.

San Jose hladkým výsledkem 3:0 potvrdilo roli favorita v zápase na ledě Edmontonu. Třetí tým Pacifické divize a jeden z nejlepších celků NHL v zápasech na ledě soupeře nakročil proti poslednímu mužstvu konference za výhrou už v zahajovací třetině, kdy se dvakrát trefil Logan Couture.

V 35. minutě pak ještě pojistil výsledek produktivní Joe Pavelski. Český útočník Tomáš Hertl (14:20, +1, 1 střela) tentokrát zůstal bez bodu. Čisté konto uhájila posila Sharks z Toronta gólman James Reimer, jenž na první nulu sezony potřeboval 31 zákroků.

V samotném závěru řádné hrací doby za rozhodnutého stavu se obránce Edmontonu Darnell Nurse pustil do hostujícího Romana Poláka (17:55, +/-: 0, 1 střela). Český reprezentant nestihl ani shodit rukavice a připravit se na souboj, když byl zavalen údery soupeře.

Oba celky se utkájí v základní části NHL ještě jednou 24. března a pokud oba do zápasu nastoupí, lze očekávat odvetu ze strany řízného beka San Jose.

Podobně jako San Jose v Edmontonu naplnil roli favorita i Nashville na ledě dalšího kanadského celku - Winnipegu. Jets s českým gólmanem Ondřejem Pavelcem před svými fanoušky padli 2:4 a nezabránili soupeři upevnit si divokou kartu zajišťující postup do play-off Západní konference.

Predators dokázali bodovat už ve třináctém zápase v řadě, čímž si opět vylepšili nový klubový rekord. Gólmana Pavelce, jenž kryl 27 z 31 střel, postupně překonali dvougólový střelec Craig Smith, Colton Sissons a Ryan Johansen.

Z přímého souboje o čelo Atlantické divize mezi Tampou Bay a Bostonem vyšli vítězně po fotbalovém výsledku 0:1 navíc až z prodloužení hostující hokejisté Bruins. V tabulce se tak na svého soupeře bodově dotáhli se součtem 83 bodů.

Během 60 minut hry gól nepadl, přitom z prodloužení uběhlo jen 10 vteřin a Brad Marchand rozhodl. Svou 34. brankou sezony si vylepšil osobní střelecký rekord (dosud za jeden ročník nejvíce nastřádal 28 branek).

České duo z kádru vítězů David Krejčí (17:32, +/-: 0) - David Pastrňák (14:52, +/-: 0) zůstalo bez bodu, stejně jako domácí Ondřej Palát (16:21, +/-: 0, 1 střela) a uzdravený obránce Andrej Šustr (19:50, +/-: 0). První hvězdou byl díky 42 zákrokům vyhlášen bezchybný gólman Bostonu Jonas Gustavsson.

Hokejisté Detroitu nezabránili už třetí porážce v řadě. Po dvou nezdarech s Chicagem naposledy v úterý padli na ledě Columbusu. V bráně Red Wings se od úvodní minuty představil Jimmy Howard, jenž naskočil i do předešlé partie proti Blackhawks po odvolání Petra Mrázka po dvou rychlých gólech. Z 31 střel Blue Jackets čtyřikrát inkasoval a na finálních 5:3 domácí zvýšili v závěru do prázdné brány.

Hlavním tahounem Columbusu byl útočník Cam Atkinson, autor dvou gólů a asistence. I přes prohru Detroit se 75 body zůstává na poslední postupové pozici Východní konference, první tým pod čarou Philadelphia však na své konkurenty ztrácí už jen dva body. Columbus naopak i přes výhru zůstává u dna tabulky.

Islanders, hrající bez mezi náhradníky zapsaného Marka Židlického, díky gólům kapitána Johna Tavarese a beka Anderse Leeho po výsledku 2:1 zdolali Pittsburgh a potvrdili tak své lepší postavení v tabulce Východní konference (v souboji 5. s průběžně 7. celkem). Komplikací pro Ostrovany však bylo zranění brankářské jedničky Jaroslava Haláka. Slovenský reprezentant si sice připsal jubilejní 200. výhru kariéry v NHL, v závěru řádné hrací doby jej ale kvůli zranění nahradil Thomas Greiss.

Buffalo - NY Rangers 2:4 (0:1, 2:2, 0:1)
Branky: 31. Reinhart, 37. Larsson - 8. Brassard, 25. Zuccarello, 27. Fast, 59. Miller. Střely na branku: 36:26. Diváci: 18.561. Hvězdy zápasu: 1. Brassard, 2. Zuccarello (oba NY Rangers), 3. Reinhart (Buffalo).

Carolina - Ottawa 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 2:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 22. a 60. Skinner, 27. McClement, rozhodující sam. nájezd Slavin - 8. Stone, 20. Dzingel, 40. Smith. Střely na branku: 37:24. Diváci: 10.743. Hvězdy zápasu: 1. Skinner (Carolina), 2. Smith (Ottawa), 3. Murphy (Carolina).

Columbus - Detroit 5:3 (0:0, 2:1, 3:2)
Branky: 50. a 60. Atkinson, 21. Savard, 37. Clarkson, 41. Jenner - 31. Abdelkader, 56. Tatar, 57. Athanasiou. Střely na branku: 32:35. Diváci: 14.426. Hvězdy zápasu: 1. Atkinson, 2. Jenner (oba Columbus), 3. Green (Detroit).

NY Islanders - Pittsburgh 2:1 (1:1, 0:0, 1:0)
Branky: 9. Tavares, 49. Lee - 14. Letang. Střely na branku: 27:35. Diváci: 14.274. Hvězdy zápasu: 1. Lee, 2. Tavares, 3. Leddy (všichni NY Islanders).

Montreal - Dallas 4:3 v prodl. (1:1, 2:2, 0:0 - 1:0)
Branky: 21. a 62. Galchenyuk, 15. Pacioretty, 24. Danault - 3. Eakin (Hemský), 21. Spezza, 39. Hemský. Střely na branku: 28:33. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk (Montreal), 2. Eakin (Dallas), 3. Pateryn (Montreal).

Tampa Bay - Boston 0:1 v prodl.
Branka: 61. Marchand. Střely na branku: 42:33.Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Gustavsson (Boston), 2. Bishop (Tampa Bay), 3. Marchand (Boston).

Winnipeg - Nashville 2:4 (1:2, 0:0, 1:2)
Branky: 8. Stafford, 54. Trouba - 20. a 56. C. Smith, 20. Sissons, 49. Johansen. Střely na branku: 23:31. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval čtyři branky z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 87,10 procenta. Diváci: 15.294. Hvězdy zápasu: 1. Wilson, 2. C. Smith (oba Nashville), 3. Trouba (Winnipeg).

Edmonton - San Jose 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)
Branky: 2. a 16. Couture, 35. Pavelski. Střely na branku: 31:22. Diváci: 16.839. Hvězdy zápasu: 1. Reimer, 2. Couture, 3. Pavelski (všichni San Jose).