JEDEN TÝM? Heslo basketbalového Fenerbahce nedokázal jeho pivot Ömer Yurtseven...

JEDEN TÝM? Heslo basketbalového Fenerbahce nedokázal jeho pivot Ömer Yurtseven (vpravo) dodržet a uprostřed sezony odešel. Na snímku při pokusu zablokovat Luku Dončiče, mladíka z Realu Madrid. | foto: Profimedia.cz

Zlobivé dítě Fenerbahce. Veselého sedmnáctiletý náhradník utekl do Ameriky

  • 2
Fenerbahce má nejlepší bilanci v basketbalové Eurolize, nedávno ovládlo koncovku finále Tureckého poháru v istanbulském derby s Darüşşafakou Doğus a společně s Anadolu Efes Istanbul má nejlepší bilanci v lize. Jenže ne všechno je na asijské straně Bosporu růžové. Vrásky členům klubovému vedení přidělal sedmnáctiletý chlapec z Uzbekistánu.

Jmenuje se Ömer Faruk Yurtseven a patří k největším talentům evropského basketbalu. Narodil se sice v Taškentu, hlavním městě Uzbekistánu, jenže po tomto 208 centimetrů vysokém obru se včas natáhli Turci.

Před dvěma lety se stal hvězdou mistrovství Evropy do 16 let. Dočkal se pozvánek na prestižní setkání nadějných mladíků Jordan Brand Classic, Eurocamp i Basketball Without Borders. A celkově nyní prochází cestou, jakou se před ním vydal Enes Kanter, dnes jedna z ofenzivních zbraní Oklahoma City Thunder.

Kariéru svázal Yurtseven s Fenerbahce, nejbohatším a nejambicióznějším z tureckých velkoklubů.

Yurtseven v derby s Besiktasem

V první týmu se pohybuje od patnácti, coby šestnáctiletý dostal minuty v Eurolize a nedlouho po sedmnáctých narozeninách si to zkusil i proti týmům NBA. Na přípravném turné v Americe zvládl třeba osm bodů a sedm doskoků proti Brooklynu Nets. Stačilo mu 15 minut.

Snová kariéra? Snad pro někoho jiného. Yurtsevenovi je to málo. Za Janem Veselým si coby náhradník zahrál je pět euroligových minut za utkání a zvládal průměrně 1,6 bodu a 0,9 doskoku. Když vůbec nastoupil. V turecké lize na tom byl líp. Jedenáct minut, 3,7 bodu a 2,8 doskoku na zápas.

To mu nestačilo.

Patnáctého února se basketbalový svět dozvěděl, že Ömer Yurtseven opouští Fenerbahce, protože by chtěl hodně hrát. A že musí myslet víc na sebe a svou kariéru. Takže chce do NCAA, na některou z prestižních amerických univerzit. Zájem o něj mají Duke, Arizona State, Baylor a řada dalších.

Vyvrcholily tím bouřlivé vztahy turecko-uzbeckého talentu a jeho srbského kouče, legendárního Željka Obradoviče. Ten se na Yurtsevena už v prosinci vrhal během zápasu a málem ho udeřil svou tabulkou.

A vůbec spokojený nebyl ani s tím, že si jeho svěřenec odcestoval do Toronta na akci Basketball Without Borders, že opustil klub, aniž by se rozloučil.

„Nechte mě, ať vám o Yurtsevenovi něco povím,“ začal ostřílený Balkánec svou plamennou řeč. „Na týmu mu nesejde, stará se jen o sebe. Máme teď nějaké zraněné hráče a on se ani nezeptal, jestli je v pořádku, když odletí.“

Podle Obradoviče nabízelo Fenerbahce nadějnému dlouhánovi během sezony nový pětiletý kontrakt. „Mysleli jsme, že je naší budoucností. Věřili jsme mu. Ukažte mi další hráče, kteří mají v sedmnácti takový prostor. Jen on a Luka Dončič z Realu,“ nechala se slyšet trenérská legenda.

A na závěr svého monologu Yurtsevenovi ještě Obradovič zatopil. „Chce hrát NCAA? Poslední tři roky tu bral peníze, teď chce odejít.“

Zdánlivě je to nevinná věta, jenže nejprestižnější z amerických univerzitních soutěží mohou hrát pouze ryzí amatéři. A tak se paralela s Kanterem znovu otevírá. Ten také mířil z Fenerbahce do Ameriky, za Kentucky si ale nezahrál. Dostal od vedení NCAA zákaz, protože už předtím se stal profesionálem.

Ale zpět k Fenerbahce. Tomu se zranil zkušený Pero Antič, jak zmiňuje i kouč Obradovič. Jan Veselý s Ekpem Udohem nyní sotva slezou ze hřiště a náhrada by se hodila víc než kdy jindy. Jenže jedna z variant, jež se nabízela, mezitím padla ze stolu.

Nezdá se to, ale těch pár minut odpočinku pro hvězdy může být pro Fenerbahce rozdílem mezi úspěchem a nezdarem.

, pro iDNES.cz

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž