Pušpa Basnetová se stará o desítky dětí.

Pušpa Basnetová se stará o desítky dětí. | foto: Early Childhood Development Center

Nepálka zachraňuje z vězení děti trestanců. Dává jim přístřeší i vzdělání

  • 3
Nepálka Pušpa Basnetová od roku 2005 pomáhá dětem rodičů, kteří skončili ve vězení. Ti nejmenší s nimi mnohdy musí žít za mřížemi, protože by jinak skončili na ulici. S pomocí zapálené aktivistky nyní mají naději na vzdělání a lepší život v jinak chudé zemi, kde mladí mnoho příležitostí nedostávají.

Nepál dlouhodobě patří mezi nejchudší země světa. Situaci místních lidí nenahrálo ani loňské ničivé zemětřesení, které si vyžádalo tisíce obětí (vše o zemětřesení v Nepálu zde). Chudoba tvrdě dopadá i na místní děti, a to v mnoha případech v těžko představitelných formách.

Od střílení s maoisty k běžeckému trůnu. Nepálka vládne světovým trailům

Velkým problémem se totiž v posledních letech stávají děti, o které se musí starat jejich rodiče přímo ve vězení. Umožňují jim to nepálské zákony. Nikdo jiný se totiž o děti nepostará, musely by žít na ulici. Alespoň donedávna tomu tak bylo. Nyní je pro ty nejmenší nadějí na lepší život usměvavá Pušpa Basnetová.

„Není správné, že tyto děti musí žít ve vězení, protože neudělaly nic špatného,“ vysvětlila Basnetová reportérům CNN a dodala, že jejím životním posláním je, aby žádné dítě nemuselo vyrůstat za mřížemi.

Spolu s Basnetovou se snaží děti z nepálských vězení dostat několik dalších aktivistů a aktivistek. Od roku 2005 Basnetová pomohla s péčí o více než sto dětí. Pro děti pod šest let provozuje komplexní pečovatelský program, starší pak v jejím centru získávají potřebné vzdělání, stravu a lékařskou péči.

Osudové setkání

Myšlenka na vybudování centra pro pomoc dětem, jejichž rodiče jsou ve vězení, Basnetovou napadla v 21 letech. Její rodina řídila úspěšný byznys a Basnetová tak mohla studovat svůj vysněný obor sociální pracovnice. Součásti studia byly i návštěvy ženské věznice. Tehdy se dozvěděla, že za mřížemi žijí s matkami také malé děti.

Jedno z nich prý Basnetovou při návštěvě chytilo za ruku a široce se na ni usmálo. „Cítila jsem, že mě volá. Vrátila jsem se domů a vyprávěla jsem o tom rodičům. Ti mi řekli, že to nebylo nic výjimečného a že na to za pár dní zapomenu. Já jsem však zapomenout nedokázala,“ vzpomíná Basnetová.

Pušpa Basnetová se stará o desítky dětí.

Butterfly House během výstavby.

I přes prvotní odpor rodičů se rozhodla vybudovat centrum pro péči o děti. Jako studentka však neměla dostatek financí, se kterými jí po dlouhém přemlouvání nakonec pomohli rodiče. Narážela také na nepochopení úřadů. Ty nevěřily, že takto mladá dívka by se mohla starat o větší počet dětí. „Když jsem začínala, nikdo mi nevěřil. Lidé si mysleli, že jsem se zbláznila. Smáli se mi,“ popisuje Basnetová.

Na troskách Nepálu rejdí kuplíři, dívky končí v hanbincích a bídě

Tvrdohlavou dívku to však neodradilo. Další peníze sehnala od svých přátel a pronajala si za ně dům v Káthmándú, který se stal sídlem její organizace Early Childhood Development Center. Centrum zařídila převážně z nábytku a spotřebičů, které získala z domova svých rodičů. S úsměvem vzpomíná, jak je přesvědčovala, že potřebují novou lednici, jen proto, aby si tu starou mohla vzít.

Pouhé dva měsíce po osudovém setkání v ženské věznici už se starala o pět dětí. Každý pracovní den je ráno vyzvedávala ve vězení, odvážela je do svého centra a rodičům je pak vracela až odpoledne. Její nezištná pomoc byla v té době jediná svého druhu v nepálské metropoli. O dva roky později založila centrum Butterfly Home (volně přeloženo jako Motýlí domov). S péčí o děti už jí zde pomáhají další lidé.

Rodiče se snaží na provoz centra přispívat výrobou šperků.

Po loňském zemětřesení děti z Butterfly House navštívila herečka Susan Sarandonová.

„Vaříme, pereme, nakupujeme. Je to neuvěřitelné. Nikdy se neunavím. Děti mi dávají energii. Úsměv dětí mě motivuje,“ popisuje. Pořádný odpočinek si tak dopřává jen během školních prázdnin, kdy děti mohou trávit delší čas se svými rodiči.

Po otřesech dojde na peníze. Nepál čeká podle ekonomů boj o přežití

Ti jsou za jakoukoli pomoc velmi vděční. Kum Maya Tamangová se do vězení dostala před sedmi lety kvůli obchodování s drogami. Neměla jinou možnost, než se o své dvě malé dcery starat za mřížemi. Když se dozvěděla o programu Basnetové, okamžitě je poslala do jejího centra. „Kdyby tady nebyla Pušpa, moje děti by nikdy se nedostaly ke vzdělání, zřejmě by musely žít na ulici. Vím, že se o ně starají, jako bych se o ně postarala já sama,“ myslí si Tamangová.

Basnetová se snaží pomáhat i rodičům. V roce 2009 spustila program, v rámci kterého ženy a muže za mřížemi učí vyrábět drobné šperky. Ty pak prodává a peníze využívá při správě svého centra. „Rodiče si často myslí, že jsou k ničemu, když jsou ve vězení. Chci v nich vzbudit pocit, že nám na naši pomoc přispívají,“ dodává Basnetová.

Za svou práci si v uplynulých letech vysloužila mezinárodní uznání a celou řadu ocenění. Svou organizaci nyní financuje z příspěvků dobrovolných dárců (přispět na provoz centra můžete zde).

Podívejte se na reportáž o Butterfly House:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video