Slováci volí nový parlament. Policie prošetřuje první kupčení s hlasy

  • 183
Slovensko v sobotu rozhoduje o novém složení jednokomorového parlamentu. Favoritem jsou sociální demokraté premiéra Roberta Fica, kteří ale podle průzkumů veřejného mínění přijdou o dosavadní většinu v Národní radě. O hlasy voličů usiluje i nová strana Síť, kterou vede neúspěšný kandidát na prezidenta Radoslav Procházka.

Volební komise z vícero regionů hlásily, že o volby je značný zájem. V některých volebních místnostech v Bratislavě i v jiných městech museli voliči čekat, až na ně dojde řada.

To z místa potvrdil i reportér MF DNES. Podle něj překvapivě hodně voličů uvádělo, že svůj hlas vhodili straně Svoboda a Solidarita (SaS) Roberta Sulíka. Ten se jako jediný před volbami výslovně vymezil vůči straně Směr premiéra Roberta Fica, s tou by v žádném případě do koalice po volbách nešel.

Krátce po otevření volebních místností odevzdal svůj hlas i Fico. Spolu s chotí Svetlanou volili v jedné ze základních škol ve slovenské metropoli. „Mají to (voliči) v rukou, já budu respektovat jakýkoliv výsledek,“ citovala Fica agentura TASR. Podle slovenského premiéra by se do sněmovny mohl dostat rekordně vysoký počet stran.

Státní komise pro volby informovala, že hlasování začalo bez problémů a že otevřeno bylo všech bezmála 6000 volebních místností. Volby skončí dvě hodiny před půlnocí. Konečné výsledky by měly být známy v neděli.

Naděje na změnu

Slovenský prezident Andrej Kiska opět vyzval občany, aby se voleb zúčastnili. „Myslím, že každý člověk, kterému záleží na Slovensku, by měl jít dnes volit. Já osobně jsem napjatý a zvědavý, jak to dopadne,“ řekl Kiska, když odhlasoval v rodném Popradu. Podle prezidenta jde o jedny z nejdůležitějších voleb desetiletí.

Nadějí na změnu jsou volby také podle slovenského herce Milan Kňažko, který se za sametové revoluce stal jedním z hlavních organizátorů a řečníků na protikomunistických demonstracích na Slovensku. „To, že můžeme svobodně volit, je jedním z dominantních práv, která jsme získali. Neobstojí výmluvy, že není koho volit. Pokud bychom čekali, že zde bude ideální sestava, tak bychom skutečně nevolili. Pokud bychom neměli svobodu, tak bychom znovu zjistili, jak je velmi cenná,“ řekl Kňažko, který hlasoval v jedné ze základních škol v Bratislavě.

Na klidný průběh voleb dohlížejí tisíce policistů. Podezření z volební korupce na největším slovenském romském sídlišti Luník IX. v Košicích na východě země se nepotvrdilo. Policie však začala prověřovat nejméně dva jiné případy možného porušení zákona o volební kampani.

Kdo ovládne Slovensko? Fica čekají námluvy, široká koalice není v kurzu

Omezit případy kupování hlasů má novinka letošních voleb, podle které musejí voliči pod hrozbou pokuty 33 eur (890 Kč) odevzdat nepoužité hlasovací archy ve volební místnosti. Okrskové komise ale jen stěží dokážou dohlížet na dodržování tohoto pravidla, pokud se ve volebních místnostech nahromadí více voličů.

V jednom z okrsků na předměstí Bratislavy řešili ve volební místnosti dramatickou situaci. Zkolaboval zde jeden z voličů. Záchranářům se ho po příjezdu již nepodařilo oživit.

Ficův Směr-SD je favoritem voleb

Na 4,4 milionu oprávněných voličů si může vybrat z více než dvou desítek stran a hnutí, z nichž asi třetina má reálnou šanci dostat se do sněmovny. O 150 poslaneckých mandátů se uchází téměř 2900 kandidátů. Jasným vítězem by měl být Směr-sociální demokracie (Směr-SD), který podle sondáží ovšem nezopakuje výsledek z předčasných voleb v roce 2012, kdy získal 44,4 procenta hlasů.

„Nedovolíme, aby naše cíle ohrozili migranti a politická nestabilita. Děláme pro lidi a chráníme Slovensko,“ prohlašoval Fico v předvolením spotu své strany. Právě výroky o potřebě chránit Slovensko před přílivem migrantů, vyzdvihováním rizik spojených s migrační krizí, odmítnutím kvót na přerozdělování migrantů v rámci EU a podáním žaloby vůči tomuto rozhodnutí většiny unijních států udával Fico již loni tón předvolební kampaně.

V lednu a na začátku února do kampaně zasáhly hromadné výpovědi zdravotních sester a stávka části učitelů kromě jiného za vyšší mzdy.

Ačkoli protestní akce zdravotníků chod většiny nemocnic neochromily a učitelé základních a středních škol nakonec stávku přerušili, aniž dosáhli splnění svých požadavků, nelichotivý stav slovenského zdravotnictví a školství se dostal do popředí kampaně i na přední místa zpravodajství slovenských médií (více o protestech zde).

Největší soupeř a koaliční možnosti

Hlavním soupeřem Směru-SD v nynějších volbách je podle většiny sondáží nová strana Síť neúspěšného prezidentského kandidáta Radoslava Procházky, jejíž popularita však výrazně zaostává za preferencemi sociálních demokratů. Síť vsadila na novou generaci lidí v politice, na potřebu zamezit klientelismu a odmítla povolební koalici se Směrem-SD.

Mezi nejpopulárnější politická seskupení v zemi se zařadila nacionalistická Slovenská národní strana (SNS), jež byla součástí vládní koalice v letech 2006-2010, kdy byl Fico poprvé premiérem. Právě SNS, opoziční stranu Most-Híd a křesťanské demokraty (KDH) představitelé Směru-SD označili za standardní strany, s nimiž by po volbách upřednostnili jednání o zformování koalice. Případné spojenectví Směru-SD a SNS by na základě průzkumů mohlo mít mělo těsnou většinu v Národní radě.

Podle průzkumů veřejného mínění by se do parlamentu mohlo dostat až osm stran a hnutí, výsledky ale patrně ovlivní do poslední chvíle nerozhodnutí voliči a také volební účast. V průzkumu jedné z agentur se až nad čtyři procenta dostala krajně pravicová strana Kotleba - Lidová strana Naše Slovensko.

Jejím lídrem je předseda Banskobystrického kraje a pravicový radikál Marian Kotleba, který se netají kritikou vůči příslušníkům početné romské menšiny či sympatiemi k válečnému slovenskému státu a který NATO označil za zločineckou organizaci.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue