Jaromír Jágr z Floridy v šanci před gólmanem Calvinem Pickardem z Colorada.

Jaromír Jágr z Floridy v šanci před gólmanem Calvinem Pickardem z Colorada. | foto: AP

Jágr vyrovnal v historickém bodování třetího Howea, tři Češi dali gól

• 229
Ve čtvrtečním bohatém programu hokejové NHL se Češi neztratili. Jaromír Jágr jednou asistencí sice nezabránil prohře Floridy 2:3 v Coloradu, svým 1 850. bodem kariéry ale vyrovnal na třetí příčce historické tabulky produktivity Gordieho Howea. Tomáš Fleischmann se poprvé trefil po přestupu do Chicaga, rozdílovou branku Tampa Bay vsítil Ondřej Palát a dvěma body (1+1) se blýskl Tomáš Hertl ze San Jose.

Po vyrovnání dalšího milníku NHL byl Jaromír Jágr (19:32, +1, 4 střely, 0+1) zvolen třetí hvězdou utkání mezi Coloradem a Floridou, které skončilo těsnou výhrou o play-off bojujících domácích 3:2. Přednost v hlasování zámořských novinářů dostali gólman vítězů Calvin Pickard, jenž zlikvidoval 38 z 40 střel Panthers, a kapitán Avalanche Gabriel Landeskog (1+1). Avs jsou se 70 body prvním týmem pod čarou postupu Západní konference.

1. David Krejčí (BOS), 55z.- 50b.(14+36)
2. Jaromír Jágr (FLA), 61z.- 48b.(21+27)
3. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
4. T. Plekanec (MTL), 65z.- 46b.(12+34)
5. Tomáš Hertl (SJS), 62z. - 35b.(16+19)
6. Jiří Hudler (FLA), 54z.- 35b.(10+25)
7. Martin Hanzal (ARI), 51z.- 32b.(10+22)
8. Michael Frolík (CGY), 52z. - 25b.(11+14)
9. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
10. Aleš Hemský (DAL), 58z.- 24b.(9+15)

Posledně jmenovaný švédský reprezentant v přesilovce z 6. minuty otevřel skóre duelu. Pak přišla slavná chvíle Jágra, jenž asistoval u vyrovnání Erika Gudbransona a svým 1 850. bodem kariéry vyrovnal na třetí příčce historického bodování legendárního Gordie Howea. Před nimi již zůstávají pouze Mark Messier (1 887 bodů) a nedostižný Wayne Gretzky (2 857 bodů).

„Vždycky jsem říkal, když chceš být dobrým hráčem, musíš znát historii. Schopnost docenit i bývalé ligové hvězdy. Já měl to štěstí potkat téměř každého z top 10 bodování a mám k nim velký respekt. S některými hráči jsem si dokonce zahrál, proti dalším jsem často nastupoval. Jen pár znám pouze ze sestřihů jako právě Gordieho nebo Phila Esposita,“ řekl novinářům Jágr.

Ve 14. minutě domácím vrátila vedení posila z Arizony Mikkel Boedker a na startu druhého dějství zvýšil na průběžných 3:1 Matt Duchene. Ve zbytku duelu už střelecky výrazně aktivnější Florida dokázala pouze zkorigovat stav trefou Briana Campbella. Premiéru za Panthers si odbyl zadák Jakub Kindl (10:49, +/-: 0), posily do útoku - Jiří Hudler a Teddy Purcell - naopak tentokrát kvůli vyřizování pracovních víz nebyly k dispozici.

Cenný skalp si připsali hokejisté Bostonu, když na domácím ledě potěšili své fanoušky výhrou 4:2 nad lídrem Západní konference z Chicaga a upevnili si tak třetí příčku v Atlantické divizi.

První hvězdou byl zvolen útočník Bruins Patrice Bergeron, autor gólu a asistence. Z dvojice Čechů v domácím dresu vyšel mladík David Pastrňák naprázdno (15:51, +/-: 0, 3 střely) a bodoval jen lídr produktivity krajanů v NHL David Krejčí (19:16, +1, 0+1), jenž asistoval v 36. minutě u trefy na průběžných 4:1 z hole Louie Erikssona.

Poslední slovo utkání si vzal v 40. minutě český forvard hostujících Blackhawks Tomáš Fleischmann. Posila z Montrealu zaznamenala svou první branku v novém dresu obhájců Stanley Cupu, celkově již 11. sezony.

Obránce Michal Rozsíval figuroval podruhé za sebou na úkor posily Christiana Ehrhoffa jen mezi náhradníky. Nehorší bilanci si ze zápasu odnesl překvapivě suverénní lídr produktivity soutěže Patrick Kane, jenž nebodoval a měl -3 v tabulce +/-.

Stejně jako Jágr byl ve čtvrtek zvolen třetí hvězdou duelu také český mladík Tomáš Hertl (16:46, +/-: 0, 4 střely, 1+1) ze San Jose, jenž bilancí jednoho gólu a asistence přispěl k výhře 3:2 ve Vancouveru.

Domácí Canucks, hrající bez zraněného Radima Vrbaty, po zahajovací třetině vedli rozdílem dvou gólů. Nulu na kontě Sharks vymazal až v 31. minutě zmiňovaný Hertl. Tečí, jejíž regulérnost musel prověřit i videorozhodčí v Torontu, dosáhl již na svou 16. trefu sezony a potvrdil tak pozici druhého nejlepšího českého střelce v NHL po nestárnoucím Jágrovi z Floridy (21 branek).

Na startu třetí třetiny navíc odchovanec Slavie přidal i druhý bod, když v přesilovce asistoval u vyrovnání na 2:2 Brenta Burnse. Velký obrat hostů pak zakončil v 46. minutě zkušený Patrick Marleau. Kromě Hertla v dresu San Jose slavil výhru i bek Roman Polák (16:02, -1, 2 střely).

Finalisté posledního Stanley Cupu, hokejisté Tampa Bay, vyrovnali klubový rekord, když zaznamenali už osmou výhru v řadě. Stalo se tak po výsledku 4:1 z ledu Ottawy, přičemž rozdílový druhý gól Lightning zaznamenal v 39. minutě český útočník Ondřej Palát (15:49, +2, 1 střela, 1+0).

Druhý Čech v kádru vítězů, obránce Andrej Šustr, kvůli zranění nenastoupil. Tampa se zlepšila na 80 bodů a přeskočila na čele Atlantické divize rovněž 80bodovou Floridu. Ottawa naopak s 67 body zůstává hluboko pod čarou postupu do play-off Východní konference.

Bez zraněného Jakuba Voráčka hokejisté Philadelphie ve čtvrtek na domácím ledě doslova propadli proti sezonu jen dohrávajícímu Edmontonu. První tým pod čarou postupu tabulky Východní konference si zkomplikoval situaci prohrou 0:4.

Gólmana Michala Neuvirtha, jenž pochytal 27 z 31 střel Oilers, postupně překonali Nail Jakupov, Taylor Hall, Patrick Maroon a Lauri Korpikoski. Jediný Čech, jenž do utkání zasáhl na postu v poli, domácí bek Radko Gudas (18:24, -1, 4 střely) byl v závěru po potyčce s Zackem Kassianem odeslán do kabin a celkově si připsal 12 trestných minut.

Skvělé období podobně jako Tampa Bay (ve čtvrtek si připsali osmou výhru v řadě) prožívá také Anaheim. Ten po triumfu 4:1 z ledu Arizony slavil dva body už dokonce podesáté v řadě a rovněž si vyrovnal klubový rekord. První hvězdou byl zvolen tříbodový útočník vítězů Corey Perry (1+2). Za Coyotes nenastoupil zraněný bek Zbyněk Michálek a útočníci Martin Hanzal (18:06, +/-: 0, 1 střela) s Jiřím Sekáčem (8:55, +/-: 0) nebodovali.

Buffalo - Calgary 6:3 (0:0, 3:2, 3:1)
31. Ristolainen, 36. M. Foligno, 38. Deslauriers, 50. Larsson, 53. Eichel, 59. E. Kane - 24. Backlund, 37. Hamilton, 44. Monahan. Střely na branku: 35:29. Diváci: 18 651. Hvězdy zápasu: 1. M. Foligno, 2. Gionta, 3. Larsson (všichni Buffalo).

Philadelphia - Edmonton 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
12. Jakupov, 35. Hall, 37. Maroon, 52. Korpikoski. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, z 31 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,1 procenta. Střely na branku: 35:31. Diváci: 18 636. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hall, 3. Pardy (všichni Edmonton).

Pittsburgh - NY Rangers 4:1 (0:0, 3:1, 1:0)
38. Crosby, 39. Malkin, 40. Hörnqvist, 58. Kessel - 37. Kreider. Střely na branku: 26:28. Diváci: 18 492. Hvězdy zápasu: 1. Malkin, 2. Crosby, 3. Fleury (všichni Pittsburgh).

Toronto - Minnesota 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
28. Gardiner - 32. M. Koivu, 52. Granlund. Střely na branku: 22:22. Diváci: 18 915. Hvězdy zápasu: 1. Granlund, 2. Dubnyk (oba Minnesota), 3. Gardiner (Toronto).

Nashville - New Jersey 4:5 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 0:1)
9. C. Smith, 18. Ribeiro, 23. Gaustad, 58. Forsberg - 60. a 62. Henrique, 17. Palmieri, 28. Smith-Pelly, 50. Zajac. Střely na branku: 34:33. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Henrique (New Jersey), 2. Forsberg (Nashville), 3. Zajac (New Jersey).

Winnipeg - NY Islanders 3:4 v prodl. (1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
17. a 58. Scheifele, 50. Myers - 27. De Haan, 49. Prince, 60. Lee, 63. Okposo. Střely na branku: 29:27. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Scheifele (Winnipeg), 2. Hamonic (Islanders), 3. Myers (Winnipeg).

Colorado - Florida 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
6. Landeskog, 14. Boedker, 45. Duchene - 10. Gudbranson (Jágr), 33. Campbell. Střely na branku: 26:40. Diváci: 16 194. Hvězdy zápasu: 1. Pickard, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Jágr (Florida).

Arizona - Anaheim 1:5 (0:2, 1:3, 0:0)
30. Duclair - 5. McGinn, 6. Rakell, 22. Fowler, 34. Manson, 40. Perry. Střely na branku: 28:21. Diváci: 11 999. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. McGinn (oba Anaheim), 3. Duclair (Arizona).

Ottawa - Tampa Bay 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
46. Methot - 25. Paquette, 39. Palát, 59. Kučerov, 60. Stamkos. Střely na branku: 34:29. Diváci: 17 943. Hvězdy zápasu: 1. Bishop, 2. Kučerov (oba Tampa), 3. Methot (Ottawa).

Los Angeles - Montreal 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)
1. Kopitar, 4. Pearson, 46. King - 19. Subban, 55. Eller. Střely na branku: 31:15. Diváci: 18 230. Hvězdy zápasu: 1. Muzzin, 2. Martinez, 3. Pearson (všichni Los Angeles).

Vancouver - San Jose 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
8. Virtanen, 19. Bärtschi - 31. Hertl, 41. Burns (Hertl), 46. Marleau. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18 422. Hvězdy zápasu: 1. Burns (San Jose), 2. Virtanen (Vancouver), 3. Hertl (San Jose).