Zasedání Rady bezpečnosti OSN

Zasedání Rady bezpečnosti OSN | foto: AP

OSN zpřísnila sankce proti Pchjongjangu, trestá ho za jaderný test

  • 26
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci, podle které veškeré zásilky mířící do Pchjongjangu i ven mají procházet důkladnou kontrolou, řadu severokorejských obchodníků navíc postihne embargo. Zpřísnění mezinárodních sankcí je odvetou za lednový test, kdy KLDR podle svých slov odpálila vodíkovou bombu.

Nové sankce jsou podle agentury AP nejpřísnější za posledních 20 let. Na textu rezoluce se minulý týden dohodly Spojené státy a Čína, delegáti Rady bezpečnosti OSN ji ve středu jednomyslně schválili.

Expert: Vodíková bomba v KLDR? Jen povyk a propaganda

Sankce nově zahrnují i zákaz prodej lehkých zbraní do Severní Koreje. OSN také přidala na černou listinu obchodní zástupce KLDR v Sýrii, Íránu a Vietnamu, na novém sankčním seznamu je celkem 16 osob a 12 severokorejských subjektů, poznamenala agentura Reuters.

Zapsání na seznam znamená, že členské státy OSN by měly dotčeným osobám zabránit ve vstupu a stejně jako v případě sankcionovaných firem či organizací by měl být zmrazen jejich majetek.

O prosazení nových sankcí volaly Spojené státy, Japonsko a západní země. Čína, považovaná za jednoho z největších spojenců KLDR, se však zdráhala přijmout taková opatření, která by ohrozila stabilitu tamního režimu. Nakonec se však Peking a Washington shodly na kompromisu.

„Mezinárodní společenství jednotným hlasem poslalo do Pchjongjangu jednoduchý vzkaz: Severní Korea musí upustit od nebezpečných programů a vybrat si pro svůj lid lepší cestu,“ uvedl v prohlášení americký prezident Barack Obama.

Americká velvyslankyně při OSN Samantha Powerová v Radě bezpečnosti OSN po hlasování prohlásila, že zvrácená realita Severní Koreje, kde je upřednostňován nukleární a raketový program před základními potřebami obyvatel, nemá ve světě srovnání.

Čínský velvyslanec při OSN Liou Ťie-i vyzval k návratu k dialogu. „Dnešní přijetí rezoluce by se mělo stát novým výchozím bodem a základním kamenem pro politické urovnání jaderné otázky na Korejském poloostrově,“ řekl. Sdělil také, že Peking má výhrady k možnému rozmístění pokročilého amerického protiraketového systému v Jižní Koreji.

Vodíková bomba byla falešná, míní západní experti

Nová opatření jsou reakcí na jaderný test z 6. ledna letošního roku. Státní televize tehdy oznámila, že Korejská strana pracujících nechala úspěšně odpálit vodíkovou bombu, aby „zajistila svou bezpečnost proti nepřátelské politice Spojených států“. Severokorejský vůdce Kim Čong-un už koncem loňského prosince naznačil, že KLDR vodíkovou bombu vyvinula.

Jihokorejští seismologové krátce před ohlášením testu zaznamenali silné otřesy, podle západních expertů však o skutečnou termonukleární bombu nešlo. KLDR podle nich do jaderné bomby jen přidala trochu vodíku (více zde).

KLDR je kvůli zkouškám jaderných zbraní a testům mezikontinentálních balistických raket vystavena sankcím už řadu let. V platnosti je například embargo na dodávky zbraní, zakázán je dovoz a vývoz jaderné a raketové technologie. Do Severní Koreje se nesmí vyvážet ani luxusní zboží.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video