Trumpovo podnikání je plné pozoruhodných neúspěchů.

Trumpovo podnikání je plné pozoruhodných neúspěchů. | foto: Reuters

Donald Trump se ohání miliardami. Na obří obchodní neúspěchy zapomíná

  • 325
Donald Trump se profiluje jako úspěšný podnikatel, který by rád přenesl své schopnosti do Bílého domu. Americká média však v této souvislosti připomínají poměrně dlouhý seznam jeho podnikatelských přešlapů. Studie dokonce tvrdí, že kdyby posledních třicet let nepodnikal, byl by bohatší.

Americký realitní a televizní magnát Donald Trump může být po takzvaném volebním superúterý spokojený, dosavadní úspěch v primárkách z něj dělá hlavního kandidáta na republikánskou nominaci (více zde). Podle pozorovatelů si získává hlasy svým populismem, který staví na velkohubých a často extrémních návrzích jednoduchých řešení složitých otázek.

Zároveň do tohoto mixu přidává vlastní osobu, ve formě odkazu na své zkušenosti - tvrdí, že tak jako dovede dobře předpovídat vývoj na trzích a řídit svůj vlastní byznys, bude i úspěšným lídrem celé země.

V interview, které dal loni v červenci televizi MSNBC se například sám profiloval jako jeden z lidí, kteří předpověděli realitní krizi z roku 2008. Ta následně vyeskalovala v krizi finanční a uvrhla většinu světových trhů do recese. „Říkal jsem o tom mnoha lidem. A měl jsem pravdu,” tvrdil Trump. „Víte, v těhle věcech jsem docela dobrý,” dodal neskromně.

Toto tvrzení ale nyní začala americká média rozporovat. A výsledky jejich analýz se Trump ve své kampani asi chlubit nebude. Washington Post totiž například nyní upozorňuje na Trumpovo vystoupení v americké televizi CNBC z dubna 2006.

Nejlepší doba na hypotéky, říkal Trump před krizí

V době, kdy mnozí analytici už mluvili o tom, že americký realitní trh se přehřívá, se Trump vyjadřoval naprosto opačně. Moderátor se ho zeptal, co si myslí o tom, že v předcházejícím měsíci klesl objem prodejů nových bytů o deset procent. „Trh je na tom velmi dobře,” opáčil na otázku Trump a dodal, že myslí, že je skvělá doba na založení hypoteční společnosti.

Trump University

Donald Trump čelí několika žalobám z podvodů kvůli svému projektu virtuální univerzity, uvedla ČTK. Případem se bude zabývat soud v New Yorku, který v úterý odmítl názor Trumpových právníků, že není oprávněn se žalobě věnovat.

Soudní pře se týkají internetové vzdělávací společnosti Trump University, která se nyní jmenuje Trump Entrepreneur Initiative. Společnost přes internet nabízela různé podnikatelské kurzy. Problém souvisí s použitím slova univerzita v názvu, neboť studenti a zájemci o výuku se tak podle žaloby mylně domnívali, že jde o opravdovou univerzitu s příslušnou akreditací.

Podvedeno bylo podle žaloby přes 5 000 lidí, kteří na zápisném na semináře o Trumpových investičních technikách zaplatili až 35 000 dolarů (947 000 korun).

A nezůstal u slov. Trump se totiž právě na jaře roku 2006 do hypotečního byznysu velkolepě vrhl. Založil firmu Trump Mortgages, která se specializovala na prodej hypoték jak na rezidenční, tak i komerční nemovitosti. Její předností mělo být to, že žadatelům schválí hypotéky rychleji než konkurence. Připomeňme, že to bylo v situaci, kdy vrcholil trend dát hypotéku téměř každému a risk management se odsouval až na vedlejší kolej za výkonnostní prémie.

Sám Trump nové firmě věnoval celé patro svého mrakodrapu na newyorské Wall Street a hodně marketingového prostoru napříč celým svým byznysem. A na základě toho stanovil i velké plány. Na úvodní tiskové konferenci nově jmenovaný šéf firmy E.J. Ridings ohlásil cíl, prodat během prvního roku hypotéky za tři miliardy dolarů.

Za rok ale musel Ridings přiznat, že za vytyčenými cíly firma výrazně zaostala. Splnila ho jen ze třetiny a avizovaná expanze do celých USA se nekonala. Půl roku poté - tedy osmnáct měsíců od založení - firma ukončila činnost.

Trump, který sám sebe nyní prezentuje jako bezmála věštce varujícího o přicházející krizi, na tento neúspěch zareagoval tím, že poskytl licenci na své jméno další společnosti specializující se na hypotéky. Šlo o zavedenou firmu známou do té doby jako Meridian Mortgage. Ta tak potom nějakou dobu fungovala jako Trump Financial. Než i ona zanikla.

Hitparáda neúspěchů

Podnikání s hypotékami v nejhorší možný čas ale není zdaleka jediný neúspěšný byznys Donalda Trumpa, na který americká média v poslední době upozorňují.

Už loni v létě, když Trump oznámil, že se bude ucházet o nominaci, přišel například web magazínu Time s buzfeedovským přehledem největších byznysových „failů“, které na sobě měly Trumpovo jméno. A opět proto, že Trump svou kandidaturu zaštiťoval slovy o tom, že je potřeba, aby zemi z Washingtonu řídil někdo, kdo má instinkt a smysl pro byznys jako on.

Americké volby

Kromě zmíněného dobrodružství s hypotékami Time upozorňuje například na pokus z konce osmdesátých let - aerolinky Trump Shuttle. Ty nabízely luxus včetně interiérů obložených dřevem, chromované přezky u bezpečnostních pásů nebo pozlacené toalety. I proto nejspíš přepravovaly cestující mezi New Yorkem, Bostonem a Washingtonem jen necelé tři roky.

Dále se Time zmiňuje o čtvrtletníku Trump magazine, který vyšel jen šestkrát, turistickém webu GoTrump, který fungoval rok, nebo vodku, která měla (samozřejmě podle slov samotného Trumpa) ovládnout trh, ale místo toho z něj také zmizela.

Mezi neúspěchy se řadí i Trumpův byznys s kasiny v Atlantic City. Ten vydržel tři desítky let, což je významně déle než zmíněné jepičí firmy. Čtyři z Trumpových kasinových firem ale skončily bankrotem, což je podle CNN Money na poměry velkých amerických firem unikát.

Kdyby nepodnikal, byl by bohatší

Ještě drsněji a přímočařeji se ostatně o Trumpových podnikatelských kvalitách vyjádřil loni v září server Vox.com. Svůj text totiž uvedl titulkem „Donald Trump není bohatý proto, že je výborným investorem. Je bohatý proto, že bohatý byl jeho otec”.

Tuto svou tezi redakce opírá o studii National Journalu, podle které by byl dnes Donald Trump bohatší, kdyby od roku 1982 nedělal nic, ale peníze jen pasivně investoval.

Jinými slovy: pokud by své jmění v roce 1982 (které tehdy Forbes odhadoval na 200 milionů dolarů) vložil do akciového indexu S&P 500, měla by tato investice dnes po odečtení všech daní a poplatků hodnotu 6,3 miliardy dolarů.

Diplomat? Někteří zahraniční partneři si to nemyslí

Časopis Forbes přitom Trumpovi momentálně přisuzuje jmění „jen” 4,5 miliardy (v době zhotovení studie loni v září to byly 4 miliardy). Podle výpočtů National Journalu by si přitom na pěkné 2,9 miliardy dolarů Trump přišel i tím, že by v roce 1974 vložil na stejný index hodnotu aktiv, které tehdy zdědil po svém otci. Tedy 40 milionů dolarů.

Agentura Bloomberg potom rozebírá ještě jeden druh Trumpova chvástání. Miliardář se totiž nechal slyšet, že momentálně tvoří 85 procent jeho obchodních dohod byznys se zahraničními partnery. A vzhledem k takto nabytému know-how by byl úspěšný i v politické diplomacii.

Při bližším pohledu ale Bloomberg připomíná aktuální příklady, které jako vzorné partnerství nevypadají. Zmiňuje například tureckého miliardáře Aydına Doğana, který prý chce po Trumpových protimuslimských komentářích odstranit jeho jméno z jedné z dominant istanbulského finančního distriktu Şişli - dvojičce mrakodrapů Trump Towers.

Minimálně ve formě nenaplněných očekávání potom zůstala velká realitní partnerství Trumpa s místními podnikateli v kanadském Torontu nebo středoamerické Panamě. V těchto partnerstvích - podobně jako v Istanbulu - byl Trump angažován hlavně tím, že prodával svou značku. Ta měla přitáhnout klienty. To se ale v těchto případech nestalo a například v Torontu se někteří z investorů pokoušeli kvůli tomu s Trumpem neúspěšně soudit.

10. prosince 2015