Jaromír Jágr (uprostřed) z Floridy se raduje z gólu se spoluhráči Dmitrijem...

Jaromír Jágr (uprostřed) z Floridy se raduje z gólu se spoluhráči Dmitrijem Kulikovem (vlevo) a Jussi Jokinenem. | foto: AP

Jágr dal vítězný gól proti Pavelcovi, trefili se i Jaškin a Nakládal

• 122
Dva góly ze třetí třetiny stály za vítězným obratem hokejistů Floridy na 3:2 v úterním zápase na ledě Winnipegu. Rozdílovou trefu zařídil proti Ondřeji Pavelcovi v 44. minutě Jaromír Jágr. V dalších zápasech se střelecky prosadili i Dmitrij Jaškin ze St. Louis a obránce Jakub Nakládal z Calgary.

Hokejisté Floridy v úterý nastoupili k v pořadí třetímu venkovnímu duelu z celkově pětidílného tripu. Po úvodních dvou porážkách (3:4SN v Columbusu a 1:3 v Minnesotě) se pro Panthers dobře nevyvíjel ani souboj s kanadským soupeřem.

1. David Krejčí (BOS), 54z.- 49b.(14+35)
2. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
3. Jaromír Jágr (FLA), 60z.- 46b.(21+25)
4. T. Plekanec (MTL), 63z.- 46b.(12+34)
5. Jiří Hudler (FLA), 54z.- 35b.(10+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 61z. - 33b.(15+18)
7. Martin Hanzal (ARI), 50z.- 32b.(10+22)
8. Michael Frolík (CGY), 51z. - 25b.(11+14)
9. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
10. Aleš Hemský (DAL), 58z.- 24b.(9+15)

Hosté s debutujícími posilami v útoku Jiřím Hudlerem (13:56, -2, 1 střela) a Teddy Purcellem (obránce Jakub Kindl byl jen mezi náhradníky) totiž nastupovali do třetí třetiny s jednobrankovou ztrátou. Winnipeg navíc během úvodních čtyřiceti minut disponoval i jasnou střeleckou převahou 25:10.

Ve finálním dějství ale hosté zabrali. Celkem v dané fázi 12krát vypálili na Ondřeje Pavelce a výsledkem za jejich zvýšenou aktivitu byl obrat na vítězných 3:2. Vyrovnání zařídil v přesilovce z 42. minuty Reilly Smith a vítěznou akci obstaral lídr týmu Jaromír Jágr (14:23, -1, 2 střely, 1+0), jenž si v čase 43:31 nabruslil z pravého křídla mezi kruhy a za pomoci teče bránícího hráče poslal puk pod horní tyč Pavelcovy brány (kryl 19 z 22 střel).

Pro českou „68“ to byla 21. branka sezony (nejlepší mezi krajany v NHL, druhý Tomáš Hertl ze San Jose má gólů 15) a 46. bod. Celkově se zlepšil na 1848 zápisů (743+1105) a na třetího muže historické produktivity soutěže Gordieho Howea (1850 bodů) ztrácí už jen dva body. Zároveň si opět navýšil vlastní ligový rekord v počtu vítězných gólů, aktuálně danou statistiku vede se 133. zásahy (druhý Phil Esposito rozhodl 118 zápasů).

Boston v sestavě i se dvěma zkušenými posilami útočníkem Lee Stempniakem a obráncem Johnem-Michaelem Lilesem sice těsně, ale nakonec potvrdil roli favorita na domácím ledě proti Calgary po těsném skóre 2:1.

Bruins vedli už od 8. minuty díky trefě Landona Ferrara. Stav 1:0 vydržel až do 46. minuty, kdy se zpoza levého kruhu pro vhazování bombou z první opřel do přihrávky Jyrki Jokipakka obránce Jakub Nakládal (11:07, +1, 2 střely, 1+0).

Puk zastavila až síť v bráně Tuukky Raska a pro českého reprezentanta to byla premiérová trefa kariéry v NHL. Po úvodních 10 startech má tak bilanci (1+1). Bod za přihrávku putoval i na konto Michaela Frolíka (13:09, +1, 1 střela, 0+1).

V 56. minutě se ale hosté provinili hrou s šesti hráči v poli, což v následné přesilovce potrestal rozhodující brankou Patrice Bergeron. Asistenci si připsal i lídr bodování Čechů v NHL David Krejčí (18:55, -1, 2 střely, 0+1). Mladík David Pastrňák (10:36, -1, 1 střela) tentokrát nebodoval.

Nedělní asistencí u výhry St. Louis 5:2 v Carolině ukončil Dmitrij Jaškin (12:52, +/-: 0, 4 střely, 1+0) svou černou sérii sedmi startů v NHL bez bodu. Hned v následujícím utkání v úterý na ledě Ottawy pak vše navíc potvrdil i vstřeleným gólem.

22letý mladík ve 4. minutě svou shodně 4. trefou sezony otevřel skóre, když si před brankářem Craigem Andersonem našel odražený puk. Blues v dalším průběhu vedli už dokonce 3:0, domácí Senators ale nesložili zbraně. Góly z 33., 58. a 60. minuty si ještě stihli vynutit prodloužení a rozhodující nájezdy.

Klíčovou vyrovnávací trefu zařídil v čase 59:59 svou druhou brankou v zápase útočník Jean-Gabriel Pageau. V nájezdech se ale neprosadil stejně jako celá řada exekutorů. Rozhodnutí nabídla až 11. dvojice, v níž neuspěl domácí Cody Ceci a Blues přiřkl druhý bod do tabulky Patrik Berglund.

St. Louis se tak zlepšilo na 83 bodů a vyrovnalo na čele Centrální divize a zároveň celé Západní konference rovněž 83 bodové celky z Dallasu a Chicaga.

Vedoucí tým soutěže Washington si upevnil svou dominantní pozici další výhrou, když výsledkem 3:2 zdolal soupeře z poslední postupové pozice tabulky Východní konference - Pittsburgh. Pokud by oba celky zakončily základní část na stejných příčkách, střetly by se v 1. kole play-off.

Úvod vyšel lépe hostům, které poslali do dvougólového trháku Jevgenij Malkin a Patric Hörnqvist. Před druhým odchodem do kabin již ale bylo srovnáno, když gólmana Matthew Murrayho překonali Mike Richards a Jevgenij Kuzněcov.

Rozdílový gól pak vstřelil v přesilovce z 54. minuty bývalý hráč Penguins, obránce Matt Niskanen. Kapitán vítězů Alex Ovečkin tentokrát zůstal bez bodu, hostující lídr Sidney Crosby bral jednu asistenci.

Výsledky NHL

Washington - Pittsburgh 3:2 (0:1, 2:1, 1:0)
25. M. Richards, 37. Kuzněcov, 54. Niskanen - 7. Malkin, 24. Hörnqvist. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Niskanen, 2. M. Richards (oba Washington), 3. Hörnqvist (Pittsburgh).

Boston - Calgary 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
8. Ferraro, 57. Bergeron (Krejčí) - 46. Nakládal (Frolík). Střely na branku: 25:25. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Bergeron, 2. Spooner (oba Boston), 3. Giordano (Calgary).

Buffalo - Edmonton 1:2 v prodl. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:1)
50. O’Reilly - 1. a 64. McDavid. Střely na branku: 32:41. Diváci: 19 070. Hvězdy zápasu: 1. McDavid (Edmonton), 2. Lehner (Buffalo), 3. Talbot (Edmonton).

New Jersey - Carolina 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
11. Henrique - 25. D. Ryan, 59. Nordström, 60. Gerbe. Střely na branku: 30:19. Diváci: 14 251. Hvězdy zápasu: 1. Nordström (Carolina), 2. Henrique (New Jersey), 3. D. Ryan (Carolina).

Nashville - Dallas 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
13. C. Smith, 22. Jarnkrok, 30. Weber, 30. Ekholm, 46. Neal - 13. Roussel, 37. Spezza, 51. Fiddler. Střely na branku: 34:38. Diváci: 17 113. Hvězdy zápasu: 1. Weber, 2. C. Smith, 3. Neal (všichni Nashville).

Minnesota - Colorado 6:3 (3:1, 0:2, 3:0)
11. a 60. Niederreiter, 46. a 59. Coyle, 12. Pominville, 18. Haula - 1. Iginla, 24. Bigras, 33. McLeod. Střely na branku: 30:33. Diváci: 19 107. Hvězdy zápasu: 1. Niederreiter, 2. Pominville, 3. Parise (všichni Minnesota).

Winnipeg - Florida 2:3 (0:1, 2:0, 0:2)
26. Byfuglien, 28. Copp - 14. a 42. Smith, 44. Jágr. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 22 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 86,4 procenta. Střely na branku: 32:22. Diváci: 15 294. Hvězdy zápasu: 1. Smith, 2. Trocheck (oba Florida), 3. Copp (Winnipeg).

Ottawa - St. Louis 3:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:1, 2:0 - 0:0)
58. a 60. Pageau, 33. Dzingel - 4. Jaškin, 13. Schwartz, 31. Tarasenko, rozh. nájezd Berglund. Střely na branku: 43:48. Diváci: 17 207. Hvězdy zápasu: 1. Pageau (Ottawa), 2. Schwartz (St. Louis), 3. Phaneuf (Ottawa).

Vancouver - NY Islanders 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
11. Vey, 51. D. Sedin - 5. Hamonic, 35. Lee, 53. Hickey. Střely na branku: 33:24. Diváci: 18 264. Hvězdy zápasu: 1. Lee (Islanders), 2. D. Sedin (Vancouver), 3. Hickey (Islanders).