Peroutkova vnučka zvítězila nad státem. Omluvte se, nařídil Hradu soud

  • 1894
Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky uspěla u Obvodního soudu pro Prahu 1 s žalobou proti kanceláři prezidenta. Vadila jí slova Miloše Zemana o údajném Peroutkově selhání. Soud rozhodl, že se Hrad musí Terezii Kaslové omluvit osobním dopisem. Právník Hradu Marek Nespala neuspěl s tvrzením, že soud nemá pravomoc o takových věcech rozhodovat. Prezident se jednání neúčastnil. Rozsudek není pravomocný.

Soudkyně Kateřina Sedláková po krátké dopolední přestávce rozhodla, že se Hrad musí Kaslové omluvit. Má tak učinit formou osobního dopisu, v němž bude uvedeno, že Ferdinand Peroutka nenapsal Zemanem zmíněný článek „Hitler je gentleman“ a že není autorem výroku o vytí s vlky. Výslovně soudkyně nařídila i větu „Česká republika se omlouvá“.

Hrad má také uhradit náklady soudního řízení. Omluvu, kterou Kaslové zašle, musí uveřejnit po dobu 30 dní také na svých webových stránkách. Přesné znění požadované omluvy soudkyně znesvářeným stranám přečetla, vycházela přitom z návrhu žalobkyně. Pod textem nemusí být podepsán přímo prezident, ale „oprávněná osoba“.

Trapné, absurdní. Politici se ve sporu staví za Kaslovou

„Bylo by hezčí, kdyby se omluvil přímo prezident, ale jsem spokojená,“ řekla Kaslová po skončení jednání. „Vycházel jsem z premisy, že není možné, aby jakákoli činnost České republiky vyslovená prostřednictvím prezidenta republiky byla nenapadnutelná. Není to tak, že prezident, který zastupuje Českou republiku, si může vykládat, co chce,“ uvedl právní zástupce Kaslové František Vyskočil.

Soudkyně mimo jiné konstatovala, že prezidentská kancelář nepředložila žádný důkaz o Peroutkově autorství daného textu. „Každý má právo na hodnotové soudy, musí ale existovat jejich pravdivostní základ,“ podotkla. Prezident prý svůj hodnotový soud opřel o dvě nepravdivá skutková tvrzení.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že Hrad se proti rozsudku odvolá. Nevyloučil ani to, že celý spor nakonec skončí u Ústavního soudu.

02.března 2016 v 12:17, příspěvek archivován: 02.března 2016 v 12:28

Kauza Peroutka rozhodně nekončí. KPR v každém případě podá odvolání. Lze očekávat, že případ nakonec skončí u Ústavního soudu.

Že bude podávat odvolání, naznačil v jednací síni i přímo advokát Nespala. Novinářům řekl, že podle něj je zásadní, že kancelář prezidenta nerozhoduje o výrocích hlavy státu.

Sám autor sporného výroku, prezident Miloš Zeman, ke středečnímu soudu nedorazil. Kromě Peroutkovy vnučky a jejího právního zástupce přišel jen hradní právník Nespala. Spor budil velký zájem novinářů.

Nemáte pravomoc rozhodnout, tvrdil Nespala

Zástupce Hradu svou řeč zahájil slovy, že si prezident své projevy připravuje sám a mluví spatra, nemají tedy písemnou podobu. „Kancelář prezidenta jako servisní organizace projevy prezidenta nepřipravuje,“ řekl hradní právník a navrhl proto žalobu rovnou zamítnout, protože chybí takzvaná pasivní legitimace.

Nespala rovněž tvrdil, že soud nemá ani pravomoc v takovém sporu rozhodnout. „Jde o právní novum, žalobkyně zvolila renesanční přístup, kdy žaluje celý stát. Černého Petra si vytáhla Kancelář prezidenta republiky,“ tvrdil zástupce Hradu.

Soudkyně však Nespalova slova, že by soud neměl pravomoc ve sporu rozhodnout, odmítla. Nevyhověla ani žádosti o vyslechnutí svědků, odborníků na Peroutkovo dílo. Již dopoledne proto dokazování ukončila. „V tomto sporu nejde o to nastolit jediné správné hodnocení díla Ferdinanda Peroutky,“ vysvětlila. Obě strany poté vyzvala, aby přednesly své závěrečné řeči.

Zástupce Kaslové uvedl, že požadovanou satisfakci v podobě omluvy adresované Peroutkově vnučce považuje za umírněnou. Hrad ji měl dle žádosti Kaslové zveřejnit jen na svých webových stránkách, otištění v novinách nepožadovala. Nespala v řeči zdůraznil, že prezident sklonil celoživotnímu dílu Peroutky poklonu.

„Případná škoda byla napravena vystupováním Kaslové v médiích, kde se mohla vyjádřit,“ doplnil stanovisko Hradu jeho právní zástupce. „Její výroky nemohly mít stejný účinek jako slova pronesená z úst prezidenta republiky,“ zhodnotila to soudkyně. To, že prezident o Peroutkově údajném selhání mluvil na konferenci o holokaustu, podle ní ještě umocnilo zásah do osobnostních práv.

Peroutka podle Zemana selhal, napsal Hitler je gentleman

K soudu přitom spor vůbec nemusel dojít. „Netrváme na soudu, ale na omluvě,“ řekla již dříve Kaslová. Dosáhnout tohoto cíle mimosoudně se jí však nepodařilo, vyjádření nabídnuté kanceláří prezidenta nepřijala, protože ho nepovažovala za omluvu.

Kaslovou roztrpčily loňské výroky prezidenta pronesené na konferenci Let My People Live k výročí 70 let od osvobození koncentračního tábora v Osvětimi (více čtěte zde). Prezident uvedl Peroutku jako příklad novináře, který selhal. Dovozoval to z údajného článku Hitler je gentleman a z výroku, který Peroutkovi mylně přiřkl. Článek ale podle literárních historiků neexistuje.

Peroutkovi příznivci nejprve zaslali otevřený dopis na Hrad. Když se nedočkali omluvy, rozhodla se Kaslová podat žalobu na ochranu osobnosti. Nikoli přímo na prezidenta, ale na Českou republiku zastoupenou kanceláří prezidenta. „Onen projev pronesl (prezident Miloš Zeman) jako oficiální představitel republiky, a proto žaloba musí být směřována k tomu subjektu, jehož jménem projev pronesl,“ vysvětlil tento krok právní zástupce Kaslové (více zde).

Soudnímu jednání předcházela neveřejná schůzka:

12. ledna 2016


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue