Prestižní ocenění EY Podnikatel roku 2015 získal Zdeněk Pelc, majitel loděnické...

Prestižní ocenění EY Podnikatel roku 2015 získal Zdeněk Pelc, majitel loděnické společnosti GZ Media. (1. března 2016) | foto: Petr TopičMAFRA

Zachránil vinyl. Zdeněk Pelc se stal podnikatelem roku 2015

  • 41
Prestižní ocenění EY Podnikatel roku 2015 získal Zdeněk Pelc, majitel loděnické společnosti GZ Media. Výrobce datových nosičů patří mezi přední světové producenty gramofonových desek. V čtenářské anketě iDNES.cz a MF DNES o nejlepší podnikatelský příběh zvítězil majitel firmy Banes Pavel Baloun.

V šestnáctém ročníku prestižní soutěže EY Podnikatel roku 2015 bylo nominováno 77 podnikatelů z 61 firem. Absolutním vítězem se stal majitel společnosti GZ Media z Loděnice u Berouna Zdeněk Pelc.

Na slavnostním galavečeru na pražském Žofíně převzal ocenění z rukou ministra financí Andreje Babiše.

„Hnací silou jsou mladí lidé, kteří vinyly kupují. To ještě nějakou dobu vydrží. Dneska v podstatě není jiný výrobce,“ prohlásil Pelc o znovuzrozených gramodeskách při převzetí ceny. „Už jsme dělali na vinyl i čtyřicetiminutové řezání motorovou pilou. Ženy ze zvukové kontroly pak za to chtěly příplatky,“ pobavil vítěz EY Podnikatel roku publikum na Žofíně.

Loděnická firma, kde Pelc pracuje přes třicet let a nyní mu patří bezmála 90 procent, je v současnosti největším výrobcem vinylových desek na světě.

„Kdybychom připočetli naše nové závody v Severní Americe, tak bychom se letos měli přiblížit 30 milionům kusů vyrobených desek ročně, čímž zahraniční konkurenci už hodně odskočíme,“ říká podnikatel, který za dva týdny oslaví 65. narozeniny.

Podívejte se, jak se v továrně u Berouna vyrábějí vinylové desky:

27. března 2009

Desky vyrábí pro U2 i Rolling Stones

První desku vylisovali v Loděnici už roku 1951. Ještě za minulého režimu zde vzniklo i první CD. Po divokém období privatizace vstoupili do někdejších Gramofonových závodů američtí investoři a společnost se přejmenovala na GZ Digital Media. Zaměřuje se nejen na rozmnožování záznamu zvuku, obrazu či software, ale zejména na rozsáhlou polygrafickou výrobu.

Pod Pelcovým vedením se firma dostala na titulní stranu New York Times i do vysílání BBC. Vinylové desky z Loděnice si nechávají vyrábět nejznámější světové kapely jako U2 nebo Rolling Stones.

Mezi pětici finalistů se dále dostali Luboš Novák ze společnosti Mega, zajišťující komplexní služby v oblastech čištění vod, povrchových úprav materiálů a ekologie, a Viktor Růžička, zakladatel společnosti BioVendor - Laboratorní medicína. Ten nakonec získal titul Technologický podnikatel roku.

Uspěl i ředitel výrobce obráběcích strojů Tajmac ZPS ze Zlínska Michele Taiariol a jedna z pouhých devíti žen v soutěži Jiřina Nepalová, ředitelka pojišťovací makléřské společnosti Renomia.

Pelc se jakožto vítěz národního kola kvalifikoval na světové finále EY Podnikatel roku v Monte Carlu. Tam bude zastupovat Českou republiku proti podnikatelům z šesti desítek zemí. Loni zvítězil Francouz Mohed Altrad, přední evropský výrobce lešení (více čtěte zde).

Zaměstnancům kupuje zájezdy a postaví pro ně byty

Za nejzajímavějším podnikatelským příběhem loňského roku je Pavel Baloun, majitel společnosti Banes ze Soběslavi. Ten zvítězil v anketě iDNES.cz a MF DNES. Čtenáři poslali celkem 1 940 hlasů. Baloun získal 417, na druhém místě skončil Michal Hanák, výrobce kelímků z firmy NickNack s 372 hlasy a třetí skončil Petr Novotný, sklář a majitel sklárny Ajeto s 323 hlasy.

Firma Banes se zabývá strojírenstvím, vyrábí drobné díly pro různá odvětví - od automobilového po zbrojní průmysl. Zaměřuje se na co nejpřesnější výrobu. Dodává do více než osmdesáti tuzemských i zahraničních společností a největší množství zakázek přichází od subdodavatelů automobilek.

Baloun čtenáře zaujal nejspíš svým vztahem k zaměstnancům. Kupuje jim zájezdy a chystá výstavbu osmi firemních bytů za 20 milionů korun.

„Je to investice, u níž se nedá počítat návratnost. Zaměstnance, který tam bude bydlet, získám natrvalo. Pouštět dobrou práci a zároveň dobrý byt je totiž dost těžké. Navíc mi budou platit nějaký nájem, který jim budu strhávat z výplaty. Takže není možné, aby mi někdo nezaplatil. Jsou to dobře uložené peníze a zároveň pomůžu lidem,“ zdůrazňuje Baloun.

Zakládá si na tom, že si bere minimum úvěrů, nežádá o dotace a většinu investic tak financuje z vlastních zisků.

Uspělo müsli i přístroje na krev

Titul Začínající podnikatel si odnesli Martin Wallner a Tomáš Huber ze společnosti Mixit. Mladí podnikatelé přišli s nápadem nabídnout zákazníkům müsli podle jejich představ. Umožňují zákazníkům, aby si na internetu sestavili takovou snídani, která jim nejvíce vyhovuje. Třeba s více jahodami a bez rozinek.

Ocenění pro nejlepšího technologického podnikatele směřuje tentokrát na jižní Moravu. Pokud dnes pacient zamíří na vyšetření krve, existuje dvoutřetinová pravděpodobnost, že ji odborníci otestují na přístroji brněnské společnosti BioVendor. Firmu s miliardovým obratem před více než dvaceti lety založil Viktor Růžička (více čtěte zde).

V rámci soutěže se tradičně uděluje i titul Společensky prospěšného podnikatele. Za loňský rok ho získala zakladatelka Nadačního fond Klíček Markéta Královcová. Porotci ocenili dlouholeté nasazení za zlepšení života vážně nemocným dětem a jejich rodinám.

, ,