Čínská holčička | foto: AP

Praha šla ve smlouvě dál než jiné metropole, ty o „jedné Číně“ nemluví

  • 46
Washington, Dublin, Kodaň. Všechny tyto metropole mají také smlouvy s Čínou, žádná z nich se ale na rozdíl od Prahy běžně nemíchá do čínské světové politiky. MF DNES zmapovala několik smluv podobných té pražské, proti které Tchaj-wan protestuje.

Partnerské nebo sesterské smlouvy mezi čínskými a českými či světovými městy si bývají velmi podobné. Někdy dokonce slovo od slova. Až na tu pražskou.

Kritizovaný odstavec, ve kterém česká metropole odsouhlasila Pekingu větu o politice jedné Číny, v ostatních smlouvách chybí. Přitom zastánci dohody hovoří o opaku.

Spor se točí okolo věty „Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území“.

Podle některých politologů jde o tak citlivé prohlášení, že by spíš náleželo ministerstvu zahraničí.

„To, že uznáme politiku jedné Číny, znamená, že neuznáváme Tchaj-wan, pouze Čínskou lidovou republiku jako jedinou legitimní vládu Číny,“ uvedl pro MF DNES Jan Bejkovský z čínských studií Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

Ani Dublin, ani Kodaň

MF DNES srovnávala obdobné smlouvy o spolupráci, které má s Pekingem například Dublin, Kodaň či Washington. A žádné podobné prohlášení neobsahují. Stejně tak apolitické jsou podle zjištění redakce i dohody českých obcí nebo krajů.

„Máme dohodu s provincií Zhejiang. Je o kulturní a ekonomické spolupráci, ale určitě v ní není takové prohlášení. To nepřísluší krajům ani hlavnímu městu, je to věc zahraniční politiky,“ uvedl hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs z ČSSD.

Právě srovnání smluv do jisté míry vyvrací argumenty zastánců chystané dohody mezi čínskou a českou metropolí. Její obhájci totiž říkají, že podobná věta o uznání jednotné Číny se ve smlouvách standardně vyskytuje, když se uzavírá nějaká forma partnerství.

Smlouva s Pekingem

  • Dohoda Tibet výslovně nezmiňuje. V úvodu se však odkazuje na prohlášení ministerstva zahraničí, kde je věta: Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě. Kritizovaný bod 3: „Hlavní město Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan jako nedílnou součást čínského území.“
  • Tchajwanská vláda již ostře protestovala proti partnerství mezi Prahou a Pekingem. Podle tchajwanského ministerstva zahraničí tato dohoda poškozuje „svébytné postavení“ Tchaj-wanu.

„Ale tato smlouva je o kulturní výměně a 25 let se používá ona standardní věta, kvůli které ODS zřejmě přibijí na kříž,“ uvedla kupříkladu na svém Facebooku zastupitelka Jaroslava Janderová z ODS.

Pro lepší pochopení je nutné dodat, že právě část občanských demokratů pomohla ANO a ČSSD návrh smlouvy odsouhlasit. Paradoxní je, že ODS v minulosti vyvěšovala na magistrátu nebo radnicích tibetskou vlajku. I otázky Tibetu se smlouva dotýká (viz box).

„Nevím, se kterými hlavními městy srovnáváte Prahu. Ráda bych ale řekla, že Praha nepodepsala nic jiného než to, co je oficiální pozicí české zahraniční politiky posledních 25 let,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová z ANO. „Zároveň je nutné si uvědomit, že Peking není jen hlavním městem, ale i provincií, která participuje na zahraniční politice více než například kraje ČR, proto ta věta,“ hájí rozhodnutí zastupitelů primátorka.

Kritizovaný návrh smlouvy odsouhlasili pražští zastupitelé minulý čtvrtek po bouřlivé debatě. Podle TOP 09 a zelených je znění smlouvy selháním pražských vyjednavačů či úlitbou české vládě před příjezdem čínského prezidenta. Dohodu později kritizovali i někteří starostové, třeba starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Právě jeho městská část podobný kontrakt s vládou v distriktu Chaoyang (významná centrální část Pekingu) uzavřela a v textu není ani stopy po větách týkajících se mezinárodní politiky.

Pro zajímavost - podobně k dohodám s asijskou velmocí přistoupily ve svých smlouvách univerzity, třeba Technická univerzita v Liberci nebo Univerzita Karlova. Obě se politickým proklamacím vyhnuly.

TOP 09 chce smlouvu upravit

Primátorka trvá na tom, že zastupitelé rozhodli správně. „V otázkách jednotné Číny si je zároveň potřeba uvědomit, že například i USA považují Tchaj-wan za součást Číny od roku 1979. Nebavíme se tu o nějakých nahodilých návštěvách exilových lídrů, ale o oficiální politice, která, ať už chceme nebo ne, byla vždy stejná. Praha neudělala nic výjimečného,“ řekla Krnáčová.

I přes pevná stanoviska ČSSD a ANO či ODS ještě může dojít k průlomu. Alespoň TOP 09 se pokusí smlouvu změnit.

„Kodaň a Dublin mají smlouvu totožnou vyjma toho ostudného bodu. Proto budeme požadovat, aby Praha byla stejně hrdé město a nepřistoupila na tuto čínskou hru,“ poukázal pražský předseda TOP 09 Jiří Koubek.

Partnerství Prahy a Pekingu kritizoval na demonstraci 25. února Miroslav Kalousek: