Otto Frederick Warmbier, americký student, který byl na počátku ledna zadržen v...

Otto Frederick Warmbier, americký student, který byl na počátku ledna zadržen v KLDR. (29. 2. 2016) | foto: Reuters

Zadržený Američan chtěl v KLDR ukrást politický plakát, tvrdí Pchjongjang

  • 79
Americký student zadržovaný od ledna režimem v Severní Koreji se podle tamních státních médií přiznal k „závažným trestným činům“ proti státu. Podle svých slov udělal největší chybu svého života a žádal o odpuštění. Nicméně o tom, že prohlášení pronesl dobrovolně, se podle BBC pochybuje.

Jednadvacetiletý student Virginské univerzity Otto Warmbier byl zatčen na začátku ledna těsně předtím, než nastoupil do letadla zpět do Číny. Cestovní kancelář, se kterou v KLDR byl, v souvislosti s jeho zadržením uvedla, že se ve svém hotelu dopustil blíže neurčeného incidentu (více o jeho zadržení jsme psali zde).

„Spáchal jsem zločin, když jsem vzal propagandistický plakát z části hotelu, která byla určena jen pro zaměstnance,“ prohlásil v pondělí Warmbier v Pchjongjangu před médii se slzami v očích. „Udělal jsem největší chybu svého života. Prosím vás, zachraňte mě,“ dodal.

Na tiskové konferenci v severokorejském hlavním městě Warmbier prohlásil, že plakát chtěl dát jedné z duchovních své církve „jako trofej“. Za přivezení propagandistického symbolu do USA mu bylo slíbeno ojeté auto v hodnotě deseti tisíc dolarů (asi 240 tisíc korun), uvedl server BBC.

Student rovněž dostal slib, že kdyby byl zadržen a nevrátil se do vlasti, jeho matka by získala od charity 200 tisíc dolarů. Warmbier řekl, že na nabídku přistoupil kvůli „vážným finančním problémům“ své rodiny.

„Cílem mého útoku bylo poškodit motivaci a pracovní morálku korejského lidu. Bylo to velmi pošetilé jednání,“ prohlásil podle korejských médií Warmbier. „Můj zločin je velmi závažný a předem naplánovaný,“ řekl také údajně. Žádné detaily o možných obviněních, která by mohla být proti Američanovi vznesena, zatím nebyly zveřejněny.

KLDR si zadržením cizinců vynucuje ústupky

Severní Korea zadržela několik cizinců již v minulosti. Spojené státy i Kanada své občany před cestami do této země varovaly. KLDR se k podobným krokům uchyluje v době zvýšeného napětí s okolním světem, aby si tímto způsobem vymohla různé ústupky.

Počátkem ledna americká televize CNN informovala, že Severní Korea zadržuje jiného amerického občana, kterého viní ze špionáže ve prospěch Jižní Koreje. Zadrženého tehdy identifikovala jako dvaašedesátiletého Američana korejského původu Kim Dong Chula (více čtěte zde).

V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila (více o propuštění čtěte zde). Šestačtyřicetiletý misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za „pokus o svržení severokorejské vlády“.

Čtyřiadvacetiletý Miller si odpykával šestiletý trest za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video