Tomáš Hertl (vpravo) ze San Jose se raduje z gólu v zápase s Vancouverem se...

Tomáš Hertl (vpravo) ze San Jose se raduje z gólu v zápase s Vancouverem se spoluhráčem Joem Pavelskim, | foto: AP

Hertl se trefil za San Jose, Fleischmann si odbyl vítěznou premiéru

• 25
Dva čeští hokejisté se zapsali do statistik nedělních zápasů NHL. Útočník Tomáš Hertl se rozdílovým gólem podílel na výhře San Jose 4:1 ve Vancouveru a Dmitrij Jaškin jednou asistoval u triumfu St. Louis 5:2 v Carolině. Tomáš Fleischmann vítězně debutoval za Chicago, Jiří Hudler s Jakubem Kindlem naopak za Floridu ještě nenastoupili a tým Jaromíra Jágr padl 1:3 v Minnesotě.

Chicago v otevíracím duelu nedělního programu NHL přivítalo lídra soutěže z Washingtonu. Domácí usilovali o ukončení série dvou porážek v řadě a navíc po hrozivém skóre 2:9 (prohry 1:6 s Minnesotou a 1:3 s Nashvillem).

1. David Krejčí (BOS), 53z.- 48b.(14+34)
2. Jakub Voráček (PHI), 60z. - 48b.(10+38)
3. Jaromír Jágr (FLA), 59z.- 45b.(20+25)
4. T. Plekanec (MTL), 62z.- 45b.(12+33)
5. Jiří Hudler (FLA), 53z.- 35b.(10+25)
6. Tomáš Hertl (SJS), 60z. - 33b.(15+18)
7. Martin Hanzal (ARI), 49z.- 32b.(10+22)
8. Radim Vrbata (VAN), 57z. - 24b.(12+12)
9. Michael Frolík (CGY), 49z. - 23b.(10+13)
10. Aleš Hemský (DAL), 56z.- 23b.(9+14)

Naladit se zpátky na vítěznou vlnu Blackhawks nově pomohly posily, bývalý kapitán Winnipegu Andrew Ladd a zkušený křídelník z Montrealu Tomáš Fleischmann (13:17, +/-: 0, 1 střela). Prvně jmenovaný se postavil na křídlo elitního útoku Jonathana Toewse a český reprezentant nastupoval ve třetí formaci.

Po výsledku 3:2 skončila premiéra pro oba borce vítězně. Zasloužili se o to hlavně střelci v osobách jasného lídra produktivity soutěže Patricka Kana, zmiňovaného Toewse a Dennise Rasmussena. Za Washington se prosadili Marcus Johansson a Jevgenij Kuzněcov. Kromě Fleischmanna v sestavě vítězů nechyběl ani obránce Michal Rozsíval (15:32, +2, 1 střela).

Den po porážce 3:4 po nájezdech v Columbusu nastoupili hokejisté Floridy k dalšímu venkovnímu duelu, tentokrát na ledě Minnesoty. V náročném programu jim ještě nebyla k dispozici ani jedna ze tří sobotních posil (útočník Teddy Purcell po přestupu z Edmontonu, Jiří Hudler z Calgary a obránce Jakub Kindl z Detroitu).

Wild namotivované zabodovat po předešlých třech nezdarech v řadě poslal do vedení už v 6. minutě Charlie Coyle. Krátce na to navíc potkala hosty další komplikace, když se zranil brankář Al Montoya a do akce tak musel o víkendu podruhé Roberto Luongo. Týmová jednička v dalším průběhu Floridu několikrát podržela a v 28. minutě využitou přesilovkou srovnal na 1:1 bek Aaron Ekblad.

V 51. minutě se však utrhl do brejku Erik Haula a vrátil Minnesotě vedení, které při závěrečné snaze hostů o vyrovnání ještě pojistil do prázdné klece Jason Pominville. Jaromír Jágr (15:56, -1, 1 střela) po asistenci proti Blue Jackets, kterou se zlepšil na celkových 1847 bodů a v historické tabulce stáhl třetího Gordieho Howea (1850 bodů) na rozdíl pouhých tří zápisů, tentokrát vyšel naprázdno.

Útočník Tomáš Hertl byl zvolen první hvězdou utkání mezi Vancouverem a San Jose. 22letý odchovanec pražské Slavie se ve třetí třetině blýskl rozdílovým gólem utkání, celkově se prosadil po 15. v sezoně a po Jaromíru Jágrovi z Floridy (20 branek) je druhým nejlepším českým střelcem v soutěži.

Jako první však v utkání udeřili domácí Canucks, hrající podruhé za sebou bez zraněného Radima Vrbaty. V 24. minutě se prosadil Daniel Sedin. Klíčovou fází zápasu ale byla až třetí třetina, v níž hostující Sharks soupeře přestříleli 14:6 a sérií čtyř branek otočili vývoj ve svůj prospěch. Vyrovnání na 1:1 trefil v 45. minutě Joe Pavelski a v čase 46:49 se zviditelnil černou prací před brankářem Ryanem Millerem zmiňovaný Hertl (15:36, +2, 3 střely, 1+0), když tečoval střelu beka Justina Brauna. V 55. minutě ještě využil přesilovku Patrick Marleau a do prázdné klece uzavřel výsledek Braun.

Vancouver v sezoně padl už podesáté v zápase, v němž vedl po čtyřiceti minutách hry. „Dvě třetiny jsme hráli dobře, ale jako už letos hodněkrát do závěrečné části jakoby nastoupil jiný tým. Je to zklamání,“ hodnotil výkon obránce Canucks Luca Sbisa. San Jose, za které kromě Hertla slavil výhru i bek Roman Polák (15:07, +/-: 0), je se 72 body třetí v Pacifické divizi. Vancouver naopak zůstává na 60 bodech a je po 66bodové Minnesotě druhým týmem pod čarou postupu do play-off Západní konference.

Do statistik se v neděli zapsal i Hertlův kamarád z dob angažmá ve Slavii, český útočník s ruskými kořeny Dmitrij Jaškin. Rovněž 22letý forvard, jenž byl nedávno povolán zpátky do prvního týmu St. Louis z farmy v AHL, se jednou asistencí podílel na triumfu 5:2 v Carolině.

Do statistik se tak zapsal po sedmi startech bez bodu, celkově má letos v NHL na kontě 11 zápisů (3+8) z 52 odehraných utkání. Jaškin (15:27, +1, 1 střela, 0+1) se podílel v 21. minutě na průběžné vyrovnávací brance na 2:2 z hole kapitána Blues Davida Backese. Rozdílovou trefu pak vstřelil v 32. minutě při hře v oslabení Kyle Brodziak. Za Carolinu nenastoupil kvůli zranění zad do konce sezony vyřazený Andrej Nestrašil, obránce Michal Jordán (14:07, -1) nebodoval.

Výsledky NHL

Chicago - Washington 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
7. P. Kane, 39. Toews, 53. Rasmussen - 7. Johansson, 57. Kuzněcov. Střely na branku: 23:30. Diváci: 22 218. Hvězdy zápasu: 1. Teräväinen, 2. Rasmussen (oba Chicago), 3. Johansson (Washington).

Carolina - St. Louis 2:5 (2:1, 0:2, 0:2)
9. Skinner, 10. Hainsey - 3. Rattie, 21. Backes (Jaškin), 32. Brodziak, 47. Fabbri, 47. Pietrangelo. Střely na branku: 34:40. Diváci: 15 128. Hvězdy zápasu: 1. Pietrangelo (St. Louis), 2. Skinner (Carolina), 3. Brodziak (St. Louis).

Minnesota - Florida 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
6. Coyle, 51. Haula, 60. Pominville - 28. Ekblad. Střely na branku: 27:18. Diváci: 19 093. Hvězdy zápasu: 1. Haula, 2. Parise (oba Minnesota), 3. Luongo (Florida).

Boston - Tampa Bay 1:4 (1:2, 0:2, 0:0)
7. Miller - 15. a 29. Callahan, 12. Killorn, 31. Stamkos z tr. střílení. Střely na branku: 33:30. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. Callahan, 2. Stamkos, 3. Bishop (všichni Tampa Bay).

Vancouver - San Jose 1:4 (0:0, 1:0, 0:4)
24. D. Sedin - 45. Pavelski, 47. Hertl, 55. Marleau, 59. Braun. Střely na branku: 24:28. Diváci: 18 570. Hvězdy zápasu: 1. Hertl (San Jose), 2. Hamhuis (Vancouver), 3. Pavelski (San Jose).

Anaheim - Los Angeles 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
17., 38. a 42. Perry, 46. Perron - 20. Martinez, 30. Pearson. Střely na branku: 29:29. Diváci: 17 174. Hvězdy zápasu: 1. Perry, 2. Vatanen, 3. Despres (všichni Anaheim).

Edmonton - NY Islanders 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)
51. Lander, 52. Draisaitl, 57. Davidson - 38. Cizikas. Střely na branku: 26:37. Diváci: 16 839. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. Hall, 3. Lander (všichni Edmonton).